Gündem
14.11.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 14.11.2013-2:30

Zübeyde Hanım’dan nar ağacı kaldı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği pembe boyalı ahşap ev, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 3 yıl süren restorasyon çalışmasının ardından müzeyi gezenlerde hayal kırıklığı yarattı

Sitene Ekle

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara

1937’de dönemin Selanik Belediyesi’nce Atatürk’e armağan edilen ahşap ev, 1953’te müze haline getirilerek ziyarete açıldı. 60 yıllık süre içinde, mobilyaları, perdeleri, halıları, divanları, dolapları ile Zübeyde Hanım, Ali Rıza Efendi ve Atatürk‘ün kişisel eşyalarının sergilendiği ev, birkaç kez restorasyondan geçse de, evin genel dokusu hiç bozulmadı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2010’da başlattığı restorasyon çalışmalarında ise Atatürk’ün tüm kişisel eşyaları ve mobilyaları ile Atatürk büstü ve anı defteri kaldırıldı; yerlerine arkalarında birkaç Atatürk fotoğrafı ile Atatürk’e ve o döneme ait bilgilerin yazılı olduğu pleksiglas levhalar konuldu. Bazı odalara Atatürk’e ait video kayıtlarını duvara yansıtan projeksiyon cihazları yerleştirildi; bir odada Atatürk’ün Cumhuriyetin ilanından sonraki halini yansıtan bir silikon heykele yer verildi. Eski evden yalnızca bahçedeki nar ağacı miras kaldı.

‘Çağdaş müze tasarımı’
Müze yetkilileri, “Eşyalar Atatürk ve ailesine değil, Yunan bir aileye ait olduğu için kaldırıldı; ev ‘çağdaş müze’ olarak tasarlandı. Eşyalar Samsun, Bursa, Ankara ve Eskişehir’deki başka müzelere gönderildi” dedi.
Evi 1953’te ilk kez müzeye dönüştüren eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Karal’ın, ODTÜ Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olan kızı Prof. Dr. Seçil Karal Akgün, evin müzeye dönüştürülmek üzere 1952’de teslim alındığında içinin boş olduğunu belirtti. Akgün, evin Zübeyde Hanım’ın komşuları ve Atatürk’ün çocukluk arkadaşlarıyla yapılan mülakatlar sonucu evin aslına uygun şekilde döşendiğini bildirdi.
Eşyaların bir bölümünün Topkapı, Dolmabahçe, Yıldız saraylarının depolarından getirildiğini, bir kısmının da Selanikliler tarafından ‘İşte biz bunları Zübeyde hanımla birlikte ördük; bunu mutafağa asın’ dinilerek getirildiğini söyleyen Akgün, evdeki eşyaların Yunan bir aileye ait olmadığını anlattı.       


Etiketler:
Bilgi YarışmasıOscar ile sinemanın en iyileri ödüllerine kavuşurken, en kötü filmlere verilen ödül hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.