Geri Dön

Belkıs Özener kimdir, kaç yaşında? Belkıs Özener albümleri...

Belkıs Özener bu akşam ekrana gelecek olan Şarkılar Bizi Söyler programına konuk olacak. 1940 yılında İzmir'de dünyaya gelen Belkıs Özener birçok albüm çıkardı. Son olarak 2006 yılında Yeşilçam Şarkıları adını verdiği albümünü piyasaya süren sanatçı Gönül Yazar'ın kardeşidir. İşte Belkıs Özener şarkıları albümleri ve hayatı hakkında merak edilenler...

Belkıs Özener kimdir, kaç yaşında? Belkıs Özener albümleri...

Belkıs Özener kimdir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Şarkılar Bizi Söyler programının bu akşamki konukları arasında yer alan Belkıs Özener 28 Mart 1940 yılında İzmir'de dünyaya geldi. Belma ve Gönül adında iki ablası olan Belkıs Özener kariyerine çok küçük yaşlarda eğitimler alarak başladı. İşte Belkıs Özener hakkında merak edilenler...

BELKIS ÖZENER KİMDİR, ALBÜMLERİ...

Belkıs Özener 28 Mart 1940 yılında İzmir'de dünyaya geldi.

Erzincanlı yol müteahhidi Mehmet bey ile Yugoslav göçmeni Fatma Aras'ın üçüncü çocuğu olarak İzmir'in Kestelli semtinde doğdu. Belma ve Gönül adlı ablaları vardır. 1952'de Gönül Yazar'ın radyo sınavlarını kazanmasıyla birlikte Yazar'la beraber önce Ankara'ya, daha sonra İstanbul'a taşındılar. Alâeddin Yavaşça, Zeki Duygulu ve Radife Erten'den dersler aldı ve daha sonra bir ses yarışması kazandı. 14 yaşındayken Sabite Tur Gülerman'ın alt kadrosunda ilk defa sahneye çıktı. Tepebaşı Gazinosu'nda Perihan Altındağ'ın alt kadrosunda ise ilk yevmiyeli sahnesini yaptı. Belkıs Yazar adıyla bir süre plak ve sahne çalışması yaptıktan sonra, 16 yaşında Rauf Köksalan ile gerçekleştirdiği evliliğinden, Benek, Bengü ve Barkın adlarında üç çocuğu vardır.

Evlendikten sonra, Türk Sanat Müziği sanatçısı ablası Gönül Yazar'ın aksine, çok fazla sahne çalışması yapmadı. 1967 yılında Metin Bükey'in teklifiyle ilk defa Sinekli Bakkal filminde Türkan Şoray'ın oynadığı roldeki şarkıyı seslendirdi. 100'ü Şoray'ın olmak üzere 300'den fazla şarkıyı Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi oyuncuların filmlerinde onların yerine seslendirdi. Yeşilçam'ın tarz değiştirdiği yıllarla birlikte mesleğini bıraktı. Eserleri 2006 yılında Sahibinin Sesinden Yeşilçam Şarkıları adlı albümde bir araya toplandı.

Diskografi

78'lik ve 45'likler

Unuttum Seni Ben / Açılan Bir Gül Gibi (Columbia - 1955)[6]
Güller Arasında / Sevdası Zehir (Columbia - 1955)
Gözlerimin Yaşını Silemiyorum / Ağlarım Gülenim Yok (Grafson - 1963)
Gönlümde Hazan / Sabah Yıllardan Beri (Efes - 1966)
Derbederim / Seviyorum Seni Ben (Efes - 1966)
Seni Yalancı / Öyle Sevdim ki Seni (Efes - 1966)
Boş Kalan Çerçeve / Anneler Günü (Televizyon - 1969)
Ne Talihsiz Başım Var / Oy Oy Birtanem (Televizyon - 1969)
Eski Yuvana Dönsen Olmaz Mı? / Bu Ayrılık Ne Zor Şeymiş (Şençalar - 1970)
Hayat İlk Sevgiyle Başlar / Bakınca Gözlerine - (Şençalar - 1970)
Çile / Hayat Sevince Güzel (Saner - 1972)
Bugünün Yarını Var / Olmaz Olsun Böyle Hayat (Şençalar - 1974)

Civciv Çıkacak Kuş Çıkacak
Damarımda Kanımsın
Aşkım Bahardı
Yağmur
Dudaklarında Arzu
Asmam Çardaktan
İçin İçin Yanıyor
Sevil Neşelen
Senin Yüzünden
Karakolda Ayna Var
Azize
Nisan Yağmuru
Fıstık Gibi
Buğulu Gözler
Sen (Ömrüm Benim)
Tamba Tumba
Oyun Bitti
Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim

Filmlerde seslendirdiği bazı şarkılar

Fosforlu Cevriye
Sevemedim Kara Gözlüm
Adını Anmayacağım
Gözüm Sende
Nasıl Geçti Habersiz
Gümüş Gerdanlık

 

Seksenler dizisinin ünlü oyuncusu Kemal Kuruçay, hayatını kaybettiSeksenler dizisinde "Seyfi" karakterini canlandıran oyuncu Kemal Kuruçay, 59 yaşında hayatını kaybetti. Kültür ve Turizm Bakanlığının sosyal medya hesabında Kuruçay'ın vefat haberi, "Tiyatro ve sinemamızın sevilen ismi Kemal Kuruçay’ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendik. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz" ifadesiyle duyuruldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber