Geri Dön

Cengiz Topel kimdir? Bir Zamanlar Kıbrıs Cengiz Topel'i Kemal Uçar kaç yaşında, kim?

Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinde Kemal Uçar tarafından canlandırılan Cengiz Topel'in hayatı merak konusu oldu. Kıbrıs'ta gerçekleştirilen uyarı uçuşu sırasında uçağı vuruldu ve esir düştü. Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel kim sorusu gündemde.

Cengiz Topel kimdir? Bir Zamanlar Kıbrıs Cengiz Topel'i Kemal Uçar kaç yaşında, kim?

Cengiz Topel, TRT1 dizisi ile ekrana geliyor. Başarılı oyuncu Kemal Uçar'ın hayat verdiği pilot yüzbaşı, Kıbrıs'taki ilk pilot kaybı olarak bilinir. İzleyenler Cengiz Topel'e hayat veren Kemal Uçar kimdir sorusunu yöneltiyor. Cengiz Topel, TRT1 dizisi ile ekrana geliyor. Başarılı oyuncu Kemal Uçar'ın hayat verdiği pilot yüzbaşı, Kıbrıs'taki ilk pilot kaybı olarak bilinir. İzleyenler Cengiz Topel'e hayat veren Kemal Uçar kimdir sorusunu yöneltiyor. 

CENGİZ TOPEL KİMDİR?

Babasının görevli olduğu İzmit'te 2 Eylül 1934 tarihinde dünyaya geldi. Annesi Mebuse Hanım’dır. Ailede dört kardeşin üçüncüsüdür. İlkokula Bandırma II. İlkokulu'nda başladı, babasının Gönen’e tayini ile Ömer Seyfettin İlkokulu’nda öğrenimine devam etti. Babasını kaybettikten sonra ailesi Kadıköy, İstanbul'a yerleşti. Kadıköy Yeldeğirmeni Okulu’nda ilk ve orta öğrenimini tamamladı. Lise öğrenimine, Haydarpaşa Lisesi'nde başlayıp Kuleli Askeri Lisesi’ne devam ederek 1953 yılında bitirdi. 1955 yılında Kara Harp Okulu’nu bitirip asteğmen olarak ordu saflarına katıldı. Hava sınıfına ayrıldı. Pilotaj eğitimi için Kanada’ya gönderildi. Kanada’daki eğitimini başarıyla tamamlayarak 1957 yılında yurda dönüp Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda göreve başladı. 1961 yılında Eskişehir 1. Hava Ana Jet Üssü’ne atandı. 1963 yılında yüzbaşılığa terfi etti.

8 Ağustos 1964 tarihinde Kıbrıs Harekâtı sırasında Eskişehir’den Kıbrıs’a, dörtlü kol komutanı olarak gönderilen Topel, F-100 uçağıyla uçuş esnasında uçağı yerden isabet alarak düşürüldü. Paraşütle atlamayı başardı, fakat Rumlar tarafından esir alındı ve yapılan işkenceler sonucu hayatını kaybetti. Kıbrıs'taki ilk Türk hava harp şehidi olan Cengiz Topel'in naaşı ısrarlı girişimler sonucu 12 Ağustos 1964 tarihinde Rumlardan alınabildi.

KEMAL UÇAR KİM?

Uçar, 29 Mart 1985 tarihinde Adana'da dünyaya geldi. Amerikan edebiyatı mezunudur. Ezel dizisinde Ezel'in kardeşi olarak oynamıştır. Ayrıca Sen de Gitme adlı dizide rol aldı. Ayrıca Yamak Ahmet adlı dizide aynı adı taşıyan başrol oyuncusu olmuştur. Yedi Güzel Adam adlı dizide Nuri Pakdil karakterini canlandırmıştır. Tut Sözünü filminin senaryosunu yazmış ve kendi de bu filmde rol almıştır. Atv'de yayınlanan Gençliğim Eyvah dizisinde yer almıştır. Son olarak ise TRT 1’de 2017 yılında yayınlanmaya başlayan Payitaht: Abdülhamid dizisinde Şehzade Ahmet Nuri Efendi karakterini canlandırmıştır. 2021'de Bir Zamanlar Kıbrıs adlı dizide Cengiz Topel'i canlandırdı.

Cengiz Topel kimdir Bir Zamanlar Kıbrıs Cengiz Topeli Kemal Uçar kaç yaşında, kim

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber