Tam 16 yıl önceydi... Leyla, 10 yaşında küçücük bir kız çocuğu olarak Beylikdüzü’nde bir fast food restoranın önünde mendil satıyordu. Kızdı ona restoran çalışanları, müşterileri rahatsız ediyor gerekçesiyle de buzdolabına kapadılar. Tam iki saat boyunca dolapta tutuldu Leyla, bulunduğunda yarı baygın bir haldeydi.

GADDARLIK   VE FAST FOOD RESTORANLARI

Türkiye ayağa kalktı bu haberin ardından, kıyametler koptu sonra hemen unutuldu. En son 2010’da haber aldım Leyla’dan, olaydan etkilenen bir iş adamının desteğiyle üniversitede okuyordu. Aradan dokuz yıl geçmesine rağmen açılan dava hâlâ sona ermemişti... Sonra bir başka vahşete daha tanıklık ettik birlikte.

2015 yılıydı, Suriyeli Halil, Bahçelievler’deki bir fast food restoranında, masadan kalkan kişinin artık patateslerini yediği için müşteriler rahatsız oluyor gerekçesiyle, restoran müdürü tarafından feci şekilde dövüldü. Benzer bir acımasızlığa bu hafta şahit olduk. Bu kez Nişantaşı’nda, yine bir fast food restoranında, yedi yaşında bir çocuğun üzerine kaynar su fırlatıldı; müşteriler rahatsız oluyor gerekçesiyle. Üç olay,

Üç çocuk, üç fast food restoranı...

Tamam çocukların acımazsızca dövüldüğü başka yerler ve vakalar da var ama bu kadarı tesadüf mü? Belki de müşteri memnuniyeti disiplinini gereğinden çok daha sert uygulayan çalışanlar söz konusu. Belki de çocuklara gaddarlık yapanları hemen işten atmak yerine, bu konuda çalışanlara eğitim vermek, bir çocuğa atılacak tek bir tokatın bile, markaya çok büyük zararlar vereceğini anlatmak gerekiyor.

Liderler ve uçkur merakı

“ABD’nin 1900’lerden bu yana en başarılı ve unutulmaz başkanı kim?” diye sorsanız üç isim söylenir. Birincisi Franklin Roosevelt olur, hiç şüphesiz. Tam dört kez Beyaz Saray’a seçilmiş tek isimdir. Büyük Buhran ve II. Dünya Savaşı yıllarında ülkesini yönetmiştir. Çocuk felci hastalığı nedeniyle çok uzun yıllar boyunca tekerlekli sandalyeye mahkum olan Franklin Roosevelt’in, biri karısının sekreteri olmak üzere beş ayrı kadınla ilişkisi olduğu söylenir. Bir başka unutulmaz Başkan, John F. Kennedy, hiç kuşkusuz. Marilyn Monroe dahil 6 kadınla ilişki yaşadığından bahsedilir Kennedy’nin.

Ve Bill Clinton elbette... Ülkesinin ekonomi çarklarını yeniden çevirmeyi başaran adam. Onun da ‘Oval Ofis’ gibi bilinen ve az duyulan skandalları vardır. Peki ABD bugün onları yaptıklarıyla mı hatırlıyor yoksa özel hayatlarıyla mı? Bayraktan don dahi yapılabilen ABD’de bırakın bu üç ismi, ülkenin kurucuları, iç savaş gibi son derece kanlı dönemlere rağmen her zaman saygıyla anılırlar. Almamız gereken bir ders olduğu kesin...

Gece yarısı bedava çorba

Anadolu Üniversitesi, öğrenciler için bir sürü şey yapıyor. Mesela kantinde her öğün üç çeşit yemek, 1 TL’den veriliyor öğrencilere. İstanbul, Ankara ve İzmir’de neden yemekler kat ve kat pahalı diye konuşabiliriz ama bir başka uygulama var, yine çok hoşuma giden. Anadolu Üniversitesi hep açık tuttuğu kütüphanesinde gece yarısı öğrencilere ücretsiz çorba dağıtıyor. Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğa Hoca, telefonda o kadar keyifle anlattı ki bu servisi, yazmadan edemedim.

GADDARLIK   VE FAST FOOD RESTORANLARIPanik yapma Murat

Murat Boz’u severim, sempatik ve gerçek gelir bana. Bizim memlekette sevmek genellikle her yaptığına “Evet” demek zannedilir. Oysa her dediğine “Evet” demek yalakalık yapanların işidir; sevgi eleştiride kendini gösterir. Her neyse alem gecesinden bu yana Murat Boz cephesinden iki haber sızdırıldı. Biri Aslı Enver’in Boz’un ‘evet’ kampanyasına katıldığı için ilişkilerini gözden geçirdiği bilgisiydi. Referandum için Boz video çekeli iki aydan fazla bir zaman oldu, referandumun üzerinden neredeyse bir ay geçti. Sonra Boz ve babasının bir intihar girişimini engellediği bilgisi geldi.

Maddi zorluklar nedeniyle bunalıma giren bir vatandaşa Boz, Facetime üzerinden yardım sözü vermiş ve intihardan vazgeçirmiş. Doğrudur ama o bilginin sonuna da Boz’un intihardan vazgeçirdiği şahsı sık sık arayıp durumunu kontrol ettiği bilgisi eklenince iş insaniyetten çıkıp PR çabasına dönüyor biraz. Murat’a tavsiyem panik yapmaması.

Adını iyi haberlerle anma çabasını anlıyorum ama önce olayın unutulmasını beklemek gerek. Bu ülkede unutulmayan skandal olmadı hiç; rahat ol, şu an debelenmek sorunları çözmez.