Geçen hafta ABD Genelkurmay Başkanı’yla beraber İncirlik’e ünlü isimler geldi. HANIMLAR BEYLER BUYRUN BAYRAMPAŞA’YAGelenlerden biri, Scarlett Johansson diğeri de ‘Kaptan Amerika’ filminde rol alan Chris Evans’tı. Yanlarında da efsanevi NBA oyuncusu Ray Allen ve şarkıcı Craig Campbell vardı.

Askerlerine moral vermek adına geliştirdiği böyle bir gelenek var ABD’nin. Daha önce de Afganistan ve İncirlik’e Julia Roberts, George Clooney ve Brad Pitt gibi isimleri götürmüşlerdi. Cumartesi gecesi yaşanan terör saldırısının ardından bir sürü ünlü, sosyal medyada acıyı paylaşan mesajlar attı, polislerle çekilmiş fotoğraflarını paylaştı. Bunlar güzel ama yetmez...

Çevik Kuvvet’in merkezi Bayrampaşa’da. ABD’li yıldızlar gibi evden binlerce kilometre uzağa gitmeye falan da gerek yok.

Doğru olan, kalkıp Bayrampaşa’ya, hatta sabahın çok erken bir saatinde, polis memurları göreve çıkmadan gitmek. Gerçek moral ancak böyle verilir.

İSTANBUL’A WOODBURY GELİYORHANIMLAR BEYLER BUYRUN BAYRAMPAŞA’YA

New York’a giden herkesin ballandıra ballandıra anlattığı bir yerdir Woodbury. Bağımsız villalardan oluşan bir alışveriş kasabası düşünün. Eğer 40 dakikalık otobüs ya da yarım saatlik bir araba yolculuğunu göze alırsanız, 5. Cadde’de 100 dolar olan marka bir ürünü orada bazen 50 dolara bulursunuz. O yüzden her zaman tıklım tıklımdır.

İşte o efsanenin bir benzeri İstanbul’a kuruluyor. Geçen hafta Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ile buluştuk.Başkan, depreme karşı dayanıksız 48 bin binayı yıkıyor, yerine büyüklüğü 2.5 milyon metrekare civarında olan bir park kuruyor. Projeye ve Esenler’in suçla anılan mahallerine yönelik yapılanları başka bir gün yazarım... Başkan’ın yer için iki alternatifi ve görüşmeleri var ama gidip Woodbury’de incelemiş, kuracağı yere büyük markaları da getirmeye kararlı. Başkan istediklerini yapabilirse, bittiğinde İstanbul’un alışveriş alışkanlığı değişir.

TELEVİZYON DİZİSİNİ AÇIK ÜNİVERSİTE SANMAKHANIMLAR BEYLER BUYRUN BAYRAMPAŞA’YA

Televizyon dizilerine nedense açık üniversite muamelesi yapılıyor ülkemizde. Dizileri ne bu kadar ciddiye almaya gerek, ne de günah keçisi ilan etmek. Siz herhangi bir dizide, boşandığı karısını öldüren adamlarla ilgili bir bölüm izlediniz mi? Dizilerde yok ama gerçek hayatta var.

Peki, spor yapan hamile kadını döven, akli dengesi yerinde olmasa da kıyafetini beğenmediği için kadın tekmeleyen birini gördünüz mü? Servis şoförü sevgilisiyle bir olup, oğlunu öldürttüğü söylenen kadın kadar acımasız senaryosu olan dizi seyrettiniz mi?

Sonra ağa dizilerinde bile 18 yaşından küçük kızlar zorla da olsa evlendirilmez, peki ya gerçek hayatta durum ne?

Gelelim işin aşk kısmına... Aşk temalı dizilerde aşıklar kavuşmak için bir sürü meseleyle uğraşır, badire atlatır, kötülük yapanlar çıkar, komplo kuranlar olur, dizi tüm bu mücadeleleri anlatır, aşıklar kavuşunca da biter. Üstelik bizim dizilerimizde aşıklar neredeyse öpüşmüyorlar bile.

Bugüne kadar ‘dizilerde de oluyor’ diye eşini aldatan, ailesini terk eden kimseyi gördünüz mü?

İki dizi iz bıraktı

Türkiye’de binlerce dizi yayınlandı ama toplum yaşamını etkileyen iki dizi oldu. Biri 1980’li yıllarda basketbolu sevdiren Beyaz Gölge diğeri de Kurtlar Vadisi. Ayrıca kendine uymayan diziye toplum gereken cezayı veriyor zaten. Mesela baba-oğul gibi olan iki adamın aynı kadına aşık olduğu Gecenin Kraliçesi, Meryem Uzerli’ye rağmen battı, zira bu topraklarda iş yapması zor bir senaryoydu.

Dizi dediğin kurmaca, seyreder geçersin, senaryo sana uygun gelmiyor mu, başka kanala geçersin. Ama sen sevmiyorsun diye böyle diziler çekilmesin diyemezsin.

ALIŞVERİŞSEVERLER İÇİN PISA TESTİ

Geçen hafta en fazla konuştuğumuz konulardan biri, Pisa Testi’nden gelen kötü sonuçlar ve eğitim sistemimiz oldu.

Madem bir alışveriş cenneti yeri haberi verdim bir de alışverişseverler için cevapları kolay ama sonucu zor bir test hazırladım:

- İşini kaybeder ya da çalıştığın iş yeri kapanırsa, bankada durumu idare etmek için birikmiş kaç paran var?

- Kredi kartı borçlarını sıfırlamak için kaç kere tüketici kredisi aldın? Borcunu kapattığın kartları kaç kere yeniden şişirdin?

- Gelecekte işin ve gelirin olacağından emin olduğun için mi 36 ya da 48 ay taksitle kredi, araba aldın? Dört sene sonra kazanacağın parayı şimdiden harcamak garip değil mi?

- Evde çalışır durumda olan ama modeli eski diye çekmecede öylece bekleyen kaç cep telefonu var? Yeni aldığın telefonun borcu bitti mi?

- Ekonomik ömrü 10 yıl olan bir arabayı, 48 ay taksitle alıp, 24 ay sonra satıp, önce kalan taksit borçlarını kapatıp, sonra yine 48 ay vadeyle yeni bir araba almak ne kadar akıllıca?

- Dolabında ‘ucuzluk vardı’ diye aldığın ama hiç giymediğin ya da sadece 1-2 kere giydiğin kaç kıyafetin var?

- 5 yıldızlı otelde bir haftalık lüks tatil için, 3 yıldızlı otelde kalanla aynı denize girdiğin halde, 12 ay kredi borcu ödemek sence mantıklı mı?

ESRA EROL REKLAM MI YAPTI?HANIMLAR BEYLER BUYRUN BAYRAMPAŞA’YA

Esra Erol, pazartesi günü ülkede yaşanan terör acısı nedeniyle yayın yapmadı. Bir sürü kanal, yayın akışını değiştirmişti zaten, Erol’un programı da o yüzden kalkmış olabilir değil mi? Hayır değil. Sunucu, patlamanın olduğu yere gidip, şehitler için dua etti ve saygısını gösterdi. Pazartesi program yapmayan bir sürü ünlünün yapmadığını yapan tek kişi oldu yani.

Programı yoktu ama bir de İlber Ortaylı Hoca gitti patlama yerine, atlamış olmayayım.