Cadde Usta sanatçı Can Gürzap hayatını kaybetti

Usta sanatçı Can Gürzap hayatını kaybetti

01.12.2023 - 17:34 | Son Güncellenme:

Tiyatro ve sinema oyuncusu, yazar, eğitmen Can Gürzap, 79 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

'Kurtlar Vadisi' ve 'Medcezir' gibi çok izlenen yapımlarda rol alan Can Gürzap hayata veda etti. Daha önce aort anevrizması geçiren 79 yaşındaki sanatçı, bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

Haberin Devamı

Acı haberi Armağan Çağlayan duyurdu. Ünlü sunucu, "Yattığınız yer nur olsun Can Bey. Huzur bulun" ifadelerini kullandı.

Usta sanatçı Can Gürzap hayatını kaybetti

"DAHA GEÇEN GÜN KIZIMLA KONUŞMUŞ"

Nilgün Belgün, acı haberin ardından duygularını şu sözlerle dile getirdi:

Çok üzgünüm. Şoke oldum. Ne zaman oldu, nasıl oldu! Can ile 10 yıla yakın tiyatro oynadım. O kadar uzun yıllar aynı sahneyi paylaştım ki, daha geçen gün kızıma sormuş 'Kraliçe ne yapıyor'? diye. O zaman bir şeyi yoktu, ne oldu adama birden böyle. Telefonda konuştuk. 'İyiyim. İlla görüşelim' dedi. Bir türlü vakit bulamadım Allah kahretsin! Keşke bulsaydım. Can çok eğlenceli bir adamdı. Adamdı demek ne kadar ağır. Keyifli bir insandır Can. Arkadaşlığım onunla çok yıllara dayanır. O kadar iyi anlaşırdık ki, çok gülerdik, çok eğlendirdik. Can güleryüzlü, işine çok bağlı bir insandı, yakışıklı bir insandı. Sahneye çok yakışır. Çok iyi bir insandır. Çok üzüldüm.

Usta sanatçı Can Gürzap hayatını kaybetti

CAN GÜRZAP KİMDİR?

Can Gürzap, 26 Mayıs 1944 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. İlk tiyatro eğitimini, kendisi gibi sanatçı olan babası Reşit Gürzap'tan alan sanatçı, 1962'de Kadıköy Maarif Koleji'ni tamamladıktan sonra Ankara Devlet Konservartuarı Tiyatro Bölümü'nü bitirdi ve Londra'da Central School of Speech and Drama'da eğitim gördü.

Ankara Devlet Tiyatrosu'nda yönetmen ve oyuncu olarak görev yaptı. Konservatuvarda öğretmen olarak derslere girdi. TRT'de radyoya birçok radyo tiyatrosu hazırladı.

Usta sanatçı Can Gürzap hayatını kaybetti

Haberin Devamı

1971 yılında Arsen Gürzap ile evlendi. 1978' de İstanbul Devlet Tiyatrosu kurucu müdürü oldu. Çevirmenlik ve senaryo yazarlığı da (Yorgun Savaşçı - 1993) yapan sanatçı, kurucusu olduğu okulda görev yapıyordu.