Geri Dön

"Bizden kumaş alan kostüm tasarımcısı daha önce 'Harry Potter'ın kostümlerini tasarlamış"

"Bizden kumaş alan kostüm tasarımcısı daha önce 'Harry Potter'ın kostümlerini tasarlamış"

Kapalıçarşı'nın Örücüler Kapısı'nın girişinde yer alan; el dokuması otantik örtüler, pelerinler, havlular satan küçük bir dükkandayız. Çarşıda bunun gibi birçok dükkan var ama buranın diğerlerinden farkı artık Hollywood'da da tanınması. Zira kostüm yapmak için bu dükkandan alınan kumaşlar ünlü oyuncu Brad Pitt'in çevirmekte olduğu son filmi "Troy"da kullanılacak.
Dükkanın sahibi 44 yaşındaki Dr. Süleyman Ertaş. Esnafın gözünde yapılamayacak şeyleri yaptığı için ona "Deli Doktor" diyorlar. Örneğin, Şekerpare adını verdiği bir şal üretip bütün dünyaya satmış. Yakında ABD Başkanı George W. Bush'a tavsiye üzerine 150 peştamal gönderecek. Ertaş, Holywood'a ihraç ettiği, yakında Brad Pitt'in üzerinde göreceğimiz kumaşları ve dede yadigarı dükkanını anlattı...


Kasım ayında kostüm dizayn eden yabancı bir bayla bayan geldi. Bizden kendi üretimimiz olan kumaş çeşitlerini alıp gittiler. Sadece Kapalıçarşı'yı değil Türkiye'nin birçok yerini gezmişler. Siirt, Bayburt, İzmir, Erzurum'da benim bilmediğim yerleri biliyorlardı. Şubatın 15'i gibi tekrar gelip projeyi kesinleştirdiler. Mart başı gibi de üretime başladık. Üç ayda bitirdik. Pelerin ve harmani yapacaklar. Bunun dışında ev aksesuvarları da verdik.


34 yıldır bu dükkandayım. Bu dükkan babaannemin dedesinden kaldı. Beşinci kuşağız burada. 140 yıllık bir geçmişe sahibiz. Benim hayatımda dokumanın, kumaşın, ipliğin ayrı bir önemi vardır. En az doktorluk kadar önemli benim için.


Evet, doktorum ama ihtisas yapmadım. Fakülteden sonra şartlar gereği çalışmak zorunda kaldım. Bir de çok aceleciydim galiba. Öğrenciyken evlendim, diploma törenimde kızım kucağımdaydı.

"Desenler 70 yaşında bir amca tarafından yapıldı"

Kumaşlar Denizli'de dokundu. Orada 70 yaşında bir amcamız var; Kambur Ömer derler ona. Adam mart-nisan ayının buz gibi soğuk günlerinde betona oturdu, desen hazırladı. O olmasa işin içinden zor çıkardık. Desenleri kafasında tasarlayıp tek tek kumaşa uyguluyor. Onun çok büyük yardımı oldu bana.Evet. Film Truva savaşını anlatıyor. Orada 5-6 ordu var. Savaş da Helen adlı bir kadın yüzünden çıkıyor. Brad Pitt de Aşil adlı yarı tanrı-yarı insan bir kahramanı oynuyor.


Etmez olur muyum? İnsanlar televizyonda mankenin arkasında bile kazayla göründüğü zaman eşe dosta haber veriyor. Ben 1000 küsur parça mal yapmışım. Kumaşlarımın nasıl kullanıldığını görmek isterim tabii.


Bir kere kesinlikle hepsinin yün olması şartıyla geldiler. Mesela kumaşların ortasındaki renklerde özellikle hata yaptık. Onun doğal duracağını söylediler. Ama kumaşın ucunda kesinlikle bir tane bile iplik olmamasını istediler.


Bunlar vücuda oturmayan pelerinler olduğu için tam ölçü almadık. Ama nasıl kıyafetler hazırlayacaklarını gösterdiler. Pelerinlerin işlevi ölçüleri göstermemek. Brad Pitt de öyle çok yapılı falan bir adam değil. Başka artistlerle kıyaslayınca belli oluyor.


Hem de nasıl! Malları paketlenirken sigara bile içirmediler. 700 küsura yakın pelerini tek tek kontrol ettiler. Buraya gelen kadın dünyanın en iyi beş kostüm tasarımcısından biri. Adı da Gilda Barford. Bundan önce "Harry Potter"ın kıyafetlerini yapmış. n

"Troy" filmi için Kapalıçarşı'dan 16 bin metre kumaş alındı

  • Toplam 1000 şal, 7 bin metre pelerin verildi. Bunlardan başka 3 bin metre değişik tipte kumaş ve biraz da yatak örtüsü ...
  • Verilen bütün kumaşların toplamı 16 bin metreyi buldu.
  • Bütün bu kumaşlar karşılığında 100 bin dolar alındı.


  • Otomobilden müzik çaldı, balkonda göbek attılarDenizli’de bir vatandaş otomobilden müzik çaldı. Evde Kal çağrısına uyan vatandaşlar ile balkonda göbek attı.

    İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

    Sıradaki Haber