Geri Dön

Nefes kesen yarış! Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri 65’inci yılında...

64 yıllık mazisiyle bir klasik haline gelen, Gillette iş birliğiyle de farklı bir çehreye bürünen Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri için oylama bu gece saat 24.00’de sona erecek. 27 Mart’ta Volkswagen Arena’da  yapılacak törenle 2018’in en iyileri kürsüye çıkacak.

Nefes kesen yarış! Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri 65’inci yılında...

Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri 65. defa sağduyunun sesi Milliyet okurlarının şaşmaz iradesine emanet edildi... Gillette’in son üç yılda verdiği katkıyla yeni bir boyut ve heyecan kazanan Türkiye’nin en eski halk oylamasında toplam yedi kategoride 2018’in en iyileri belirlenirken, içerikte iki önemli değişiklik takdir ve saygıyı da beraberinde getirdi...

Nefes kesen yarış Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri 65’inci yılında...

İlk olarak geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Demirören Holding’in kurucusu, ülke sevdalısı ve spor aşığı merhum Erdoğan Demirören adına bir ödül açıldı. Bu kapsamda bu yıldan itibaren en başarılı kurum ya da kişiye, merhum Erdoğan Demirören adına özel ödül verilecek.

İkincisi sportif destek müjdesi. Gillette ve Milliyet’in el ele vermesi, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun desteği, TMOK’un katkılarıyla 35 bin öğrenci spor malzemesine kavuşacak.

64 yıldır aralıksız yoluna devam eden, çıtasını her yıl biraz daha yukarı çeken Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri alanında tek olmayı gururla, onurla sürdürmekte...

İlki 1954 yılında verilen ödüller, Türkiye’nin farklı branşlarda spor tarihini yansıtması açısından da önem taşıyor. 1954 yılında Milliyet gazetesi okurlarının oylarıyla seçilen ve 193 bin 440 oydan 70 bin 332’sini alan yüzücü Murat Güler, Yılın Sporcusu unvanını kazanan ilk isim olarak tarihe geçti.

Güler aynı zamanda 1954’te Manş Denizi’ni yüzerek geçen ilk Türk unvanının da sahibi. 65 yıllık tarihi boyunca Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri’ni sadece bireysel sporcular değil, takımlar da kucakladı. Hakemlerden sporculara kadar pek çok isme takdim edilen ödüller, halkın seçimi ve oyuyla belirleniyor.

En genç “Yılın Sporcusu” 14 yaşında!

1961 yılında Yılın Sporcusu seçilen Yücel Cavkaytar, ödülünü 14 yaşında aldı. Türkiye Okçuluk Şampiyonu olan Cavkaytar, 1962’de Avrupa Şampiyonası’nda da gençler birinciliğini kazandı. 1967 yılında hayatını kaybeden Cavkaytar, en genç Yılın Sporcusu unvanıyla Türkiye spor tarihine de damgasını vurdu.1969’da Eskişehirspor’un merhum oyuncusu Necdet Yıldırım 107 bin 145 halkoyuyla Yılın Sporcusu Ödülleri’nde zirveye çıktı. Eskişehirspor’un yükselişinde önemli pay sahibi olan ve milli takıma kadar seçilen Necdet Yıldırım, Milliyet okurları tarafından 1969 yılının sporcusu seçildi. Milliyet gazetesi okurları 1980 yılında Yılın Sporcusu seçimini ilk kez bir takımdan yana kullandı: Eczacıbaşı Bayan Voleybol Takımı! 1985 yılında zirveye bu kez Galatasaray Lisesi Basketbol Takımı çıkarken, 1995’te A Milli Futbol Takımı, 1998’de ise Galatasaray Futbol Takımı “Yılın Sporcusu” seçildi.

Süleymanoğlu gibisi gelmedi

Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri’nde en çok Yılın Sporcusu seçilen isim ise 2018’de aramızdan ayrılan efsane sporcu Naim Süleymanoğlu oldu. 2 kez Süper Sporcu ve 4 kez de Yılın Sporcusu seçilen Süleymanoğlu’nu 1999, 2000 ve 2001’de üç kez üst üste Yılın Sporcusu seçilen halterci Halil Mutlu takip ediyor.

İlk Kadın Yılın Sporcusu Özden Ezinler!

Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri’nde Yılın Sporcusu seçilen ilk kadın sporcu eskrimci Özden Ezinler oldu. Spora 11 yaşında atletizm yaparak başlayan Ezinler, 16 yaşına kadar bu sporla uğraştı. Eskrime İstanbul Kız Lisesi’nde başladı ve millî formayı ilk kez 1968’de giydi. 1971 Akdeniz Oyunları’nda gümüş madalya kazanan Ezinler aynı yıl Türkiye’de de Yılın Sporcusu seçildi. Ezinler, 1972 Münih Olimpiyatları’nda Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil eden tek kadın eskrim sporcusu oldu.

Bu onur Çakır’ın

2014 yılında Yılın Spor Adamı ödülü Dünya Kupası’nda 40 yıl sonra maç yöneten ilk Türk hakemi Cüneyt Çakır’ın oldu.

Sosyal sorumluluk projesi

Dünyanın en uzun soluklu spor ödülleri projesi olan Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri’nde bu yıl büyük bir sosyal sorumluluk projesi de hayata geçiriliyor. “Sporun En İyileri”ni seçmek için verilecek her oy gençlere sporu sevdirmek ve spor yapma alışkanlığı kazandırmak için bir desteğe dönüşecek. Gillette, Milliyet, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) vasıtasıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ihtiyacı olan okullara spor ekipmanı bağışı yapacak. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri’nde Sporun En İyileri için kullanılacak oylarla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki 35 bin çocuğun spor malzemesi ihtiyacına destek verilecek.

KIYASIYA MÜCADELE

Türk sporunun en önemli organizasyonlarından biri olan ve bir klasik haline gelen anketimize www.milliyet.com.tr adresinden ve gazete kuponlarıyla yedi kategori için oy yağdıran toplam 5.5 milyon Milliyet okuru, bu gece saat 24.00’e kadar bu nefesleri kesen mücadeleyi devam ettirecek. Yılın Sporcusu kategorisinde Ramil Guliyev, Cedi Osman ve Mete Gazoz arasında amansız yarış sürüyor... Ramil Guliyev son günlerde aldığı oylarla farkı biraz açmış gibi görünüyor...

Gillette Yılın Futbolcusu kategorisinde ise Cengiz Ünder, Fernando Muslera ve Bafetimbi Gomis bir adım öndeler... Yılın Takımı’nda da Euroleage’de Final-Four’un gediklisi olan Fenerbahçe Beko, futbolda geçtiğimiz yılın şampiyonu Galatasaray ve voleybolda adeta kupa bırakmayan Vakıfbank arasındaki liderlik sürekli el değiştiriyor. Yılın antrenörü kategorisinde de heyecan verici bir mücadele söz konusu. Zeljko Obradoviç, Fatih Terim ve Giovanni Guidetti kıyasıya bir yarışın içine girdiler. Uzun süre zirveyi kovalayan Okan Buruk biraz geride kaldı. Yılın Çıkış Yapan Sporcusu dalında ilk günden itibaren Ozan Kabak, Mete Gazoz ve Yasemin Ecem Anagöz arasında süren büyük mücadele sona ermiş değil... Yılın Paralimpik Sporcusu-Takımı kategorisinde ise Sümeyye Boyacı, Ampute Futbol Milli Takımı ve Zeynep Çelik kafa kafaya gidiyor...

Gillette Venus Yılın Kadın Sporcusu’nda da İrem Yaman, Ayşe Begüm Onbaşı, Zhu Ting ve Yasemin Adar büyük çekişme yaşıyor.

BÜYÜK GECE 27 MART’TA

Gillette-Milliyet Yılın Sporcusu ödül töreni 27 Mart’ta Volkswagen Arena’da yapılacak. 2018 yılının en iyilerini kürsüye çıkaracak olan dünya spor tarihinin en uzun soluklu ödüllerinin 65. buluşması yine gündeme damgasını vuracak.Yılın Sporcusu, Yılın Antrenörü, Yılın Futbolcusu, Yılın Takımı, Yılın Çıkış Yapan Sporcusu, Yılın Paralimpik Sporcusu-Takımı ve Gillette Venus Yılın Kadın Sporcusu’nun açıklanacağı bu ihtişamlı gecede dizi ve sinema ödüllerinden alışkın olduğumuz

Nefes kesen yarış Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri 65’inci yılında...
kırmızı halı görüntülerini bu kez sporcular ve spor adamları verecek.

Spor, siyaset, iş ve sanat dünyasından ünlü isimlerin katılacağı törene teknik adamlar, tüm federasyon ve kulüp başkanları, futbolcular, hemen hemen her branşın yıldız sporcuları ve 2018’e damgasını vuran takımlar renk katacak. Yine televizyonların vazgeçilmez ekran yüzleri, önde gelen dizilerin oyuncu ve ekipleri de uzun süre hafızalardan silinmeyecek gecede boy gösterecek.

Bu müthiş gecenin sürprizi ise Beyazıt Öztürk olacak. Türk televizyon tarihinin simge ismi, Volkswagen Arena’ya gelecek seçkin konuklara uzun süre unutulmayacak bir gece yaşatacak. Aylardır bu törene hazırlanan Beyazıt Öztürk’ün şovuyla 65. yıl ödülleri çok özel bir kimliğe bürünecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber