Hepsini kutlamak gerekiyor. Öylesine güven veren baskılı bir ilk yarıyı oynadıktan sonra ikinci yarıda golü de bulup maçı bırakıveren, böylece futbolun hoş (!) ve fantastik sürprizlerinden birini Lizbon seyircisine yaşatan Beşiktaşlılar, gerçekten büyük iş (!) başardılar...

Hayal kırıklığı nasıl bir şeymiş, gösterdiler.

Şenol Güneş ve ekibinin haftalardır farkına varmadığı bir rahatsızlığı var...

Munkabız (etkisiz ve verimsiz) bir takıma dönüştüler... Gol için o kadar baskılı oynayıp pozisyonlara girdikleri halde çok kolay atılabilecek golleri bir türlü atamıyorlar. Dünkü ilk 45’te de öyle oldu... Sosa’nın liderliğinde hücum etkinliği oluşturan takım, Quaresma’nın da gayretleriyle üst üste üç pozisyon yarattı. İlkinde Mario Gomez, sol ayağıyla topa vuramadı. Şaşkın ve ne yapacağını unutmuş bir halde bakakaldı... Sonrasında Olcay Şahan iki golü harcayıverdi... Bu baskı Sporting Lizbon’u kendi sahasına hapsetti. Artık bekleniyordu ki Beşiktaş bir gol sıkıştırıp Sporting’i bağlayacak!

Evet, bir golü sıkıştırdılar... İsmail’in orta alanda rakibinden yumuşacık bir hamle ile topu kapması harikaydı. Sonra Quaresma’ya verdi topu... Ondan nefis bir trivela... Ve tekte topu tavana çakan Mario Gomez!

Bu gole elbette şapka çıkarılırdı.

Unutulmaz Beşiktaş gollerinden biri olarak hatırlayınız, diye yazıyorum.

Ama o da ne? Beşiktaş golle birlikte oyun iştahını, coşkusunu, hırsını ve enerjisini de bırakıverdi. Tolga da bırakıyordu işte. 67’de İslam Slimani’nin atağında bir kaleciye hiç de yakışmayacak çıkış hatası yaptı, durdu. Kararsızdı. Rakibi vurduktan sonra topa acayip bir şekilde sıçrayarak sahip olmak istedi. Geçmiş ola, bu bir goldü. Haydi golü yedin, beraberlikte tut maçı. Hayır o da olmadı. Savunma, orta alan, hücumdakiler. Hep beraber, çöktüler, dağıldılar ve çözüldüler.

Asıl rezillik üçüncü golden sonra yaşandı. Teo, golün sevinciyle hakemden köpük tüpünü istedi. Anında çekip aldı. Sonra çimene skoru yazıp “rakibi aşağılayan antisportif” bir eylem gerçekleştrdi. Karşılığında sadece sarı kart görerek! E, bravo doğrusu!

Beşiktaş, lider gittiği Lizbon’da hayal kırıklığı ile dönüyor. Elenmişliğin acısını yaşıyorlar ve yaşatıyorlar.

Hayal kırıklığına yıllardır alıştılar da...

Bu kadar acı son da bitmeli artık!