Bu maçın kahramanı Muslera... En az 3 Fenerbahçe golünü savunmacı arkadaşlarının gafil avlanıp ceza alanını rakibe bıraktıkları anlarda, tecrübesi, sağlam yer tutuşuyla engelledi. Bir de kalesini ve ceza alanını terk edip adeta jonklörlük yaparak önlediği gol var ki herkese parmak ısırttı.

90+4’ün sonunda ortaya çıkan gerçeği görmeliyiz: Fernando Muslera geçen yıl Galatasaray’ın 3 kupalı şampiyonluğunda 1 numaralı kahramandı... Derby’nin sonucu bu yılın şampiyonluk yarışını da etkileyecekse, unutmayın kahraman yine Muslera olacaktır.

Bir de Mete Kalkavan var tabii. Genç ve sempatik hakemimiz, kariyerinin ilk büyük derbisinde oyunu kartsız yönetmek için çok çaba sarfetti. Göstermediği kartlar var. Önemli değil...

Ama Podolski’nin ağları bulan şutunda ofsayt filan hikaye! Galatasaray’ın bir golünü vermedi. Hiç istemediği halde maçın skorunu etkileyen adam oldu. (Gerçi pieroya göre 15 cm ofsaytmış ama herkesin de bir gözü var)

Teknik adamlara dönersek...

Vitor Pereira’nın haftalardır Alper’i soğuttuğunu biliyoruz... Sonra soğuk hava deposuna Caner’i almış. Doğru - yanlış bilmiyorum... Caner de ilk onbirde oynamayacağını öğrenince yedek soyunmayacağını söylemiş ve 18 dışında kalmış... Hasan Ali’nin Fenerbahçe hücumlarında 1-2 defa rol aldığını gördük... Ama bir Caner değildi. Yine de tüm oyuncular canla - başla mücadele ettiler. Derbinin ağır basan tarafı Fenerbahçe idi... Pozisyona girmekte değil, golü atmakta zorlandılar, atamadılar. Volkan Şen’in boş kaleye golü atamaması hem kendi adına hem de Fenerbahçe adına büyük talihsizlikti. (Dolayısıyla Muslera’nın talihiydi!)

Pereira, Van Persie ile gol bulamayınca otomatiğe bağlayıp Fernandao’yu sürüyor cepheye... Oysa Nani dahil, başka değişiklikler yapıp RvP ve Fernandao’yu birarada oynatabilirdi.

Galatasaray’da Riekerink doğru tercihler yapmamış. Donk sahada yok. Linnes kenarda. Semih sağbek oynuyor. Selçuk, Donk’un açığını kapamaya çalışırken hücuma katkısını düşürüyor. Sneijder bu oyunu kazanmak adına çok gayretli. Ne var ki Emre de Yasin de ona eşlik edemiyorlar. Bilal’in yaratıcı katkısı için Hollandalı çok geç kaldı.

Özet: Galatasaraylı ve Fenerbahçeli dostlar, bir gün önceden “Biz bu maçı kazanamayız” demişlerdi. Dedikleri çıktı.

Ev sahibi Galatasaray, hamamın namusunu kurtardı sonuç olarak. Fenerbahçe ise şampiyonluk yarışında ciddi bir kayba uğradı. Üstüste üçüncü maçı kazanamamak ağır gelir atık. Yine de Süper Lig’in sürprizleri bitmez. Kim bilir, daha neler göreceğiz!