Kolay ve keyifli maçı zor ve sıkıntılı bir sonla bitirdiler. Beşiktaş’ı izleyenler için bu durum hiç de sürpriz değil. Evet, takım uyumu, tempo, coşku, heyecan, özveri, beceri... Hepsi var Beşiktaş’ta. Ama disiplin yok. Diyalogda sükunet yok. Hep itiraz var. Ve dün bunu yapan, takımın en iyilerinden Atiba. Olacak şey değil. Hatırlayalım, Slaven Bilic de tribüne gönderilmişti... Beşiktaş futbolunu geliştirirken, bir yandan da saha içi disiplinine yoğunlaşmalı.
Atiba, ikinci sarıdan gördüğü kırmızı kartla Tottenham maçında oynayamayacak. Barrales 72’de durumu 2-1 yaptıktan hemen sonra Portekizli hakeme itirazdan oyun dışı kalıyor. Slaven Bilic, 2-0’a göre hamleler yapmış; Olcay ve Sosa’yı çıkarıp Kerim‘le Oğuzhan’ı sürmüş sahaya... Takım 10 kişi kalınca uyanıyor Asteras... Hem sayısal fazlalıkla, hem ümit ve gayretle panikleyen, sinirlenen, telaşlanan Beşiktaş’ın üstüne üstüne yükleniyor. İkinciyi de atıp üçüncüyü, galibiyeti kovalıyorlar.
Bu maçın öyküsünü Atiba’ya anlattırmalı... Maçın kimyasını nasıl bozduğunu, takımın ve rakibin fabrika ayarlarını nasıl kurcaladığını dinlemek ilginç olabilir.
Oysa çok güzel ve keyifli başlamıştı. Gökhan Töre’nin Demba Ba’ya havadan sonrasında Gökhan Töre’nin hem rakibi, hem de kendi takımını perişan ettiğini gördük. Buluştuğu her topla derinlemesine hareketlenen, hücumda yıpratıcı ve etkin rol alan Gökhan, sık sık çalım atarak üç kişinin arasına dalıp cezaalanına girmek, şut atmak istedi. Dört beş kez böyle yaptı ve kaybetti topu. Sadece bir kez faul kazandırdı takımına. Tamam iyi niyetine, yeteneklerine, enerjisine eyvallah. Ama biraz da arkadaşlarıyla top alış verişine girmeli.
Demba Ba’nın Olcay’a yapılan penaltıda atışı Gökhan’a ikram etmesi, çok ince bir davranış.. Attığı goldeki asiste teşekkür etti, belki de deşifre olmuş penaltılarını unutturmak için kenara çekilmiştir, olabilir. Senegalli’yi kutlamalıyız. Gökhan’ın golü de güzeldi.
Beşiktaş eski sorunlarından bir türlü kurtulamıyor. Öne geçip avantaj sağladıktan sonra kontrolu kaybediyor. Rakibin gecikmiş reaksiyonunu adeta kendi tetikliyor.
Yine de gruptan çıkma garantisi elde ettiği için Beşiktaş’ı kutlayalım. Tottenham maçını kazanırlarsa grup lideri olurlar. Beşiktaş ikincilikle yetinmemeli. Hedefinden vazgeçmemeli!