Yarın… Ya da en geç Cuma günü TFF’nin yeni Kulüp Lisans Talimatı, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girecek.
Transfer rüzgarlarının yönünü değiştiren UEFA’nın “Önce sat, sonra al” dayatmasıyla zor durumda kalan kulüplerin tek çıkar yolu: Yapılanma.
Yapılanmanın ön koşulu bilançoların tamamlanmasıydı. O iş bitti. Kulüp Lisans Talimatı ise akçalı konuları disipline eden, ihlal halinde lige katılmayı engelleyebilecek yaptırımlarla dolu . Talimatın yayınlanmasıyla Türkiye’nin UEFA statüsüyle uyumlu yapısal değişiklik süreci de tamamlanmış olacak.
Çok hızlı bir trafik söz konusu. Bürokrasideki tıkanıklıklara, zamanı aşındıran uygulamalara alışmış bir kültürün yadırgayacağı tablolar bunlar.
O hızlı trafiğin içinde “Yapılandırma”nın iki aktörü TBB Başkanı ve TC Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ile Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş’in dün birlikte TFF Başkanı Nihat Özdemir’i ziyaretleri de vardı. Bu buluşmada karşılıklı anlayış ve empatiyle bazı konularda uzlaşmaya varılabildiğini düşünüyorum. Ayrıntıları kısa zamanda öğreniriz. Şu kadarını söylemeliyim ki “Yapılandırma”nın merkezindeki TC Ziraat Bankası ile yıllardan beri kulüplere finansal destek sağlayan Denizbank’ın çözüm için attıkları adımlar çok etkili. Bu adımların en önemli sonucu Fenerbahçe ile Trabzonspor’un UEFA Avrupa Ligi’ne katılabilmesi olacak. UEFA koşullarının yapılandırma ile yerine getirilmesi için artık günler değil, saatler var. Son gün 30 Haziran 2019… Ya bitecek ya bitecek.
Gençlik ve Spor Bakanı M.Muharrem Kasapoğlu ile TFF Başkanı Nihat Özdemir Pazartesi günü Nyon’da UEFA Başkanı Alexander Ceferin’i ziyaret ediyorlar. Toplantıda UEFA İcra Kurulu üyesi ve TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı ile Genel Sekreter Kadir Kardaş da var. Sadece bir nezaket ziyareti değil bu. Her iki tarafın hukukçuları da görüşmede yer alıyor. Fenerbahçe ile Trabzonspor’un UEFA Avrupa Ligi’ndeki kaderini belirleyecek. Bu karar, UEFA İcra Kurulu’ndan önce “denetleme” konusunda 9 üyeli yargıçlar kurulu FCBC’nin olumlu görüş vermesine bağlı.
Ayrıntılar arasında pas geçmememiz gereken iki gerçek var:
1. Bugüne kadar futbolda hatıra binaen sergilediğimiz LAÇKALIK, artık içte ve dışta ÇOK SIKI denetimlerle tarih olmak üzere.
2.Tarihe “3 Temmuz Şike Kumpası” olarak geçen yargılamalarda birbirine düşen Fenerbahçe ile Trabzonspor, şimdi UEFA önünde kader ortağı durumunda. Spor felsefesinden önemli bir başlığı hatırlayalım : DAYANIŞMA!
Aman, artık unutmayalım!..

KIZIM VE HOCAM
Kızım Nilüfer Gökçe Güleç, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde önemli bir operasyon geçirdi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Dalı Öğretim Üyesi Prof. Op.Dr. Arif Seyhan Cevrioğlu, kızımızı sağlığına kavuşturdu. Bu olay bir kez daha onur ve sağlığın değerini anımsattı bana. Hocamız, bir zaman önce hiç ilgisi olmadığı halde ölen hasta yakınlarının saldırısına uğramış. Ciddi biçimde yaralanmış. Yine de heyecanından ve meslek onurundan vazgeçmemiş. Laf aramızda, kızım Galatasaraylı… Hocamız Cevrioğlu da Fenerbahçeli. Gözü Ersun Yanal’ın söz verdiği şampiyonlukta. Sapancalı dostlarım Faruk Bayraktar, Serkan Ay ve Fahrettin Ata sayesinde tanıdığım Cevrioğlu hocamıza teşekkür ediyorum. Kendisini minnetle selamlıyorum.

Huysuz, korkusuz ve… Ş A M P İ Y O N
Elbette Ergin Ataman. Türk Basketbolu’nun Aydan Siyavuş ve Aydın Örs’den sonra en büyük coach’u o. Gittiği her kulübe şampiyonluk kazandırdı. Beşiktaş ve Galatasaray’da şampiyonluğun yanı sıra Avrupa kupaları da kaldırdı. İtalya’da da kupa kazandı. Bu yıl da “en başarılı antrenör” Ataman. Anadolu Efes’i 10 yıl önce şampiyon olarak bırakmıştı. Bu yıl, 9 yeni oyuncu ( Özellikle Larkin, Beaubois, Moerman ) ile Euroleague’de final oynadı. Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde şampiyonluğu yakaladı. Muhteşem 7’li final serisinde Anadolu Efes’le Fenerbahçe Beko bize skoru unutturup harika oyunlar sundular. Ataman ve Obradoviç’e bu anlamda teşekkür borçluyuz.
Ergin Ataman, ihtiraslı bir coach. Başarıya doymuyor. Klası ortada. Hepimiz ona saygı duymak durumundayız. Üzüldüğümüz konu, Ataman’ın huysuzluğu… Biliyorum, Fenerbahçe taraftarlarıyla yıldızı barışmıyor. Onlar küfrederken Ataman da boş durmuyor. Artık bu kinli kavga bitmeli. Finalin 7. maçında suskun ve durgun bir tavırla takımını yönetmesi, bence böyle anlaşılmalı. Tekrarı olmamalı.

Pişir bizi Cemil Usta!
Futbolda 2019-2020 sezonunu kime adayacağız? Spor tarihimize önemli katkılarda bulunan, ölümsüz futbol kahramanlarına saygı içeren bu geleneğin Trabzonspor’un unutulmaz kaptanı Cemil Usta’yla sürmesini diliyorum. Trabzon yerel medyasındaki meslektaşlarımın önerisini, Trabzonspor’un başvurusunu gönülden destekliyorum. İlk şampiyon takımın kaptanı olan Cemil Usta, 1977 Şampiyon Kulüpler Kupası’nda penaltıdan galibiyeti getiren golü atınca Tercüman’da “Liverpool’u Cemil Usta pişirdi” başlığını kullanmıştık. O yıl şampiyon olan Liverpool tek yenilgisini Trabzon’da almıştı. Usta’yı rahmet ve saygıyla anarak genç kuşaklara anlatmalıyız.

Yücel Albay, maratonu bitirdi
Yücel Seçkiner, sporumuzda şampiyon atlet, spor yöneticisi, BTG Müdürü, Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak örnek alınacak ağabeyimizdi. Dünyanın en çok gülen askeri diye takılırdım ona. Sımsıcak kalbi, güler yüzü, çözümleyici aklı ve kararlılığıyla çok sorunlar çözdü. Kulüplerin statları devralmasını sağladı. Olimpiyat Oyunları’nda sporcularımıza büyük destek verdi… Ve hayat maratonunu emek terleriyle, hizmetleriyle tamamladı. Gözyaşlarımız ve alkışlarımız senin için… Rahat uyu Albayım...