TFF’de sandık var, bak 2 adayım var

Nihat Özdemir’in 4 Nisan’da “Bu kulüplerle daha fazla yol yürüyemeyeceğimi gördüm” diyerek TFF Başkanlığı’ndan istifa etmesi, beklenen bir sonuçtu. Sabırla, herkesi dinleyerek, kavgadan, kışkırtıcı kampanyalardan uzak çalışma anlayışıyla iyi şeyler yapmaya çalıştı. Ama 8 Mart’ta 12 hakeminin MHK tarafından lisans iptaliyle ipinin çekilmesi gibi büyük hata, onun imzasıyla gündeme geldi. Bu yıpranmışlık haliyle hiç de alışık olmadığı bir süreç yaşadı Özdemir. Sonunda, tavsiye edileni yaptı ve istifa etti.
Şimdi, 16 Haziran’da yeni TFF Başkanı’nı seçecek genel kurul. Sadece bir yıl için. Özdemir’in eksik kalan süresini tamamlamak üzere.
İki adayın rüzgarı esiyor. Haziran 2023’deki normal kongreye kadar Özdemir’den sonraki başkanlığa hazırlanan Servet Yardımcı, beklenmedik biçimde iki hafta sonraki olağanüstü kongre nedeniyle adaylığını bir yıl erkene almak zorunda kaldı.
Bugüne kadar genellikle “uygun görülen, tavsiye edilen” tek başkan adayı ile seçime giren TFF Genel Kurulu, bu yıl olağanüstü kongre sürecinde iki adayla sandığa gidecek : TFF Başkan Vekili ve UEFA İcra Kurulu üyesi Servet Yardımcı ile Gaziantep FK’nın eski Başkanı sanayici Mehmet Büyükekşi. TFF’de çok alışılmış bir durum değil bu...
Bazı kaynaklar, adaylardan birinin çekilebileceğini söylüyor. Ama şimdilik elde var iki! Kulüpler Birliği ve futbolun öteki paydaşları iki adayı da demokratik bir olgunlukla dinleyip “vaat devşirmeye” çalışıyor.
Yayın haklarının devredilmesi ile ilgili anlaşma kulüplerin kaderini etkileyecek. Hepsi de anlaşmayı ve ilk ödemeyi bekliyor. MHK başkan ve üyelerinin atanması da çok tartışılan hayati bir konu. Borç ve faizleri, kur farklarıyla tavana vuran kulüpler, limit aşımı sorununun da çözümünü istiyor.
Yeni sezonda takım kadrolarında yer alacak yerli ve yabancı oyuncular, maç içindeki yerli/yabancı formülü de çok önemli. Kulüpler geçen yılın 3+8 formülünün devamını istiyor. Çoğu kulübün daha uzun süreli sözleşmeler nedeniyle yabancı sayısını azaltma olanağı sınırlı. 4+7 için bir yıl ertelemeyi öneriyorlar. Haksız sayılmazlar.
Her bakımdan zor bir sezonu geride bıraktık. Neyse ki şampiyon, lig sıralaması, düşenler ve kalanlar, vicdanları yaralamadan belirlendi. Sonuca herkes saygı duydu.
Yeni federasyonun sadece kulüplerle değil, hakemler, antrenörler ve futbolcularla da samimi, sıcak ilişkiler oluşturmasını, onların sorunlarını da çözmesini bekliyoruz.
TFF’nin işi sadece milli takımları yönetmek de değildir. Genç futbolcuların yetiştirilmesi ve gelişimi için “akademia” temelli bilimsel çalışmaları da örgütlemesi beklenir.

Emre Mor nasıl toparladı?

Karagümrük Başkanı Süleyman Hurma dostumuz, sezonu mutsuzlukla kapadıklarını söylüyor: “Süper Lig’in en iyi takımları Trabzonspor, Beşiktaş ve Karagümrük’tü. Trabzonspor şampiyon oldu, kutluyoruz. Beşiktaş ve Karagümrük kadro kalitesinin ve oynadıkları oyunun karşılığını alamadılar. Bu anlamda lig sekizinciliğini başarı olarak kabul etmiyoruz. Önümüzdeki yıl daha iyi sonuçlar almak üzere çalışıyoruz.”
Karagümrük, teknik direktörlüğe bir yerli hoca getirecek. Hurma, Emre Mor’la ilgili tartışmalara girmek istemiyor, “Sadece şunu söylemek isterim. Emre’nin bonservisi elimizde. Keşke 1 yıl daha bizde tutabilsem. Müthiş bir gelişim sergiliyor” diyor. Öğrendiğimize göre Emre Mor özel yaşamında da çok mutlu. Kız arkadaşının önerileriyle sosyal ilişkilerini ve oyun içindeki davranışlarını olumlu biçimde düzenlediği anlatılıyor.

Kuntz ve Altıntop

A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, kadro seçimindeki tercihlerinde eleştirel sorularla karşılaşınca hafiften sinirlendi. Rahatsız olduğunu belirten ifadeler kullandı. Anlaşılan, hikmetinden sual olunmamasını arzuluyor. İyi hoş da, sorumluluğunu taşıdığı takım, kulüp takımı değil…Bu ülkenin bayrak takımı… Kuntz’un farkı fark etmesi gerekiyor. Alman teknik direktörün Hamit Altıntop dışında hemen hiç kimseyle görüşmediği de anlatılıyor. TFF Yönetim Kurulu üyelerinden biri ise şunları söylüyor: “Altıntop, Alman mentalitesiyle Türk futbolunu yönetmeye çalışıyor ama olmuyor. Önce Türkiye’yi öğrenmesi gerekiyor!”

Yaşasın voleybol!

Voleybolda normal sezon ve kulüp etkinlikleri biter bitmez kadın ve erkek takımlarımızın milli maç trafiği başladı. Voleybolda normal sezon ve kulüp etkinlikleri biter bitmez kadın ve erkek takımlarımızın milli maç trafiği başladı. TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, önceki gece sporcularıyla spor camiasını ağırladı ve çalışmalarını anlattı. Başkanın açıklamalarına göre tam 28 sponsorları var. Bunu hatır gönülle değil, başarıları ve kaliteli organizasyonları ile sağlamışlar. Son yaptıkları sponsor anlaşması üç yılda 60 milyon liralık bir gelir garantisi veriyor. Devletin sırtına binmeden kendi gücü ve aklıyla yol alan voleybolcularımızı alkışlıyoruz.