Burcu Kapu

Burcu Kapu

burcukapu@gmail.com

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

Galatasaray yoğun fikstürde dün taraftarı önünde coşkuyla maça başladı. Yoğun pres, oyunu rakip ceza sahasına yıkma, girdiği pozisyonları mutlaka şutla sonlandırma... Her şey sarı-kırmızılılar için kitabına uygun şekildeydi. Ama tek sorun, 18 tane şut çekip hiç gol atamadan devre arasına gitmiş olmasıydı. 
Öncelikle ilk yarıyı ve sarı-kırmızılıların neden skoru bulamadığını konuşalım. Ankaragücü kalecisi Bahadır’ın hakkını hemen teslim ederek de başlayalım. Dün konsantrasyonu, çıkardıları, performansı ile tek başına takımdı. 
Galatasaray’da bu sene en çok merak edilen konu, Kerem ve Zaha birlikte nasıl oynayacak sorusuydu. Bu soruya, Zaha’nın sol açık, Kerem’in ise Icardi’nin arkasında adeta bir 10 numara gibi başladığı dünkü maçla pek de olumlu bir cevap bulamadık. Sarı-kırmızılılar, bu sezon kapalı savunmalara karşı set oyunu oynamakta zorlanıyor. Kerem ise bu tarz oyunun beyni olan forvet arkasında bağlantı oyununda aksadı. Markaj altında pas yapmakta ve topu ayağından çıkartmakta zorlandı. Kerem’in iyi olduğu oyun, çizgiden gelip içeriye devrilmesi. Zaha-Kerem ikilisinin oyundaki uygun rolleri ve mevkilerinin oturması biraz sıkıntılı olacak gibi duruyor.
Diğer yandan ilk defa 11 başlayan Zaha maçın başlangıç düdüğünden oyundan çıktığı ana kadar istekli oyunu ve bunu taçlandıran golüyle sol kanat mevkisinde Kerem’le rekabet fitilini ateşledi. İkili mücadeleleri, top kapması, pas tercihleriyle kaşmir kumaştan olduğunu gösterdi. Okan Hoca, Zaha’nın bu oyununa hem sevinmiş, hem de kara kara düşünmüştür. Formda bir Kerem ve Zaha’yı nasıl yerleştireceğim diye.
Yine maçın iyileriyle devam edersek; her maç övmelere doyamadığımız Boey için Galatasaray’ın şimdiye kadar gelmiş en iyi sağ beki der, övgü çıtasını biraz daha yukarı taşırım. Savunmada Boey’in hemen yanında oynayan Davinson ile Galatasaray’ın sağ yumruğu çok kuvvetlendi. Davinson’un önde karşılaması, ileriye dönük oyunu hem sarı-kırmızılıların geriden çıkışlarında çok etkili oldu hem de Torreira’yı rahatlattı. Galatasaray’ın yediği golde baskıda geç kalmasına yönelik yapılacak eleştiriler de doğrudur. Ama Abdülkerim ile birlikte oynadıkları zaman birbirlerinin açıklarını kapatacakları kesin.
Bu maçın ardından bir tartışma sorusu ortaya atacaksak, bu soru Ankaragücü’nün attığı gol çizgiyi geçti mi yerine neden hala gol çizgisi teknolojisi yok olmalı. Buna bir de şahsi merak sorumu eklemek istiyorum. Bu soru keşke size olsa değerli okuyucu, çünkü bir önceki yazıda gördüm ki size sorduğumda zaman ayırıp fikrinizi paylaşmak konusunda çok cömert davranıyorsunuz, bu vesileyle teşekkür ederim. Ama bu sefer sorum hakemlere. Acaba hiç İngiltere, İtalya, Almanya liglerinden maç seyrediyorlar mı? Çünkü dün akşamki gibi bizde çoğu hakem sürekli çaldıkları düdükle oyunu keserek maçların sadece oynanmasını değil, izlenmesini de zor bir hale sokuyor.