Geri Dön

Şampiyon pilot Toprak Razgatlıoğlu'ndan Moto GP cevabı! Tarih verdi

Dünya Superbike Şampiyonası'nda şampiyon olarak tarihe geçen Red Bull pilotu Toprak Razgatlıoğlu hem yeni sezon hem de Moto GP'ye geçişle ilgili açıklamalarda bulundu. kendisinin menajerliğini yapan AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu'nun Formula 1 ile ilgili sözleri ise dikkat çekti.

Şampiyon pilot Toprak Razgatlıoğlu'ndan Moto GP cevabı! Tarih verdi

Erkan Ayraç - Skorer

Dünya Superbike Şampiyonası'nda zirveye çıkarak ülkemiz adına bir ilki başaran Red Bull pilotu Toprak Razgatlıoğlu ile kendisinin menajerliğini yapan AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, Skorer TV'den Erkan Ayraç'ın sorularını yanıtladı.

TOPRAK RAZGATLIOĞLU: GEÇEN SENEYE GÖRE BU SEZON DAHA ZOR
- Yeni sezon 10 Nisan'da başlıyor. Hazırlıklar nasıl gidiyor. Seni takip edenleri neler bekliyor?
Yeni sezonda hazırlıklar iyi gidiyor. Elimizden geldiğinde her gün idman yapmaya çalışıyoruz. Pistteki idmanlar bizim için daha güzel. Ama hava şartları son dönemde bize engel oldu. Güzel hazırlıklar yaptık. Tabii ki geçen seneye göre bu sezon daha zorlu olacak. Biz bu doğrultuda idmanlarımızı devam ettiriyoruz.

- Geçen sezon Rea ile kıyasıya bir rekabet vardı. Sence yine zirve mücadelesi ikinizin arasında mı geçer?
Yeni rakipler de var. Rea'nin daha önceki gibi hızlı olacağını düşünüyorum. Ama başka isimler de çıkacaktır. Bir üçlünün arasında geçebilir sezon. Bizler şampiyonluk için yeniden savaşımızı vereceğiz.

"BELKİ 2023'TE MOTO GP OLUR"
- Supersport'un efsanelerinden biri var yanında. Peki sana göre Superbike'ta efsane olmak mı, yoksa Moto GP mi?
Hayalimde sadece şampiyonluk vardı. Ona ulaştık. Tabii ki şimdi daha fazlasını istiyorum. Superbike'ta efsane olmak isterim. Ama belki Moto GP yolu gözükürse orayı da görmek isteriz. Ama biz şu anda kendi işimize odaklanıyoruz. Her şey bu sezona bağlı. Yine başarılı olursak, belki 2023'te Moto GP olur. Ama ille de olsun diye bir şey düşünmüyorum. Superbike tarafını gerçekten çok sevdiğim için hayatımdan memnunum. Moto GP olsun diye kafa yormuyorum. Sevdiğim bir marka ile şu anda güzel bir mücadele veriyorum. Bu sezona bağlı her şey.

"BENİM AGRESİF STİLİM DEVAM EDECEK"
- Herkes senin sürüş stilini tehlikeli buluyor. Yeni sezonda sürüşünde farklılık olacak mı, yoksa aynen devam mı?
Herkesin kendine has bir stili var. Benim agresif stilim devam edecek. Çünkü insanın alıştığı sürüşü değiştirmesi zor. Kafamı buna yormuyorum. Rakiplerim de aslında buna alıştı. Bence onlar stilini değiştirebilir.

Şampiyon pilot Toprak Razgatlıoğlundan Moto GP cevabı Tarih verdi

ŞAMPİYONLUK İTİRAFI
- Superbike'ta şampiyon olan ilk Türksün. Ama Yamaha adına da birçok ilki gerçekleştirdin. Onların sana yaklaşımı nasıl?
Tabii ki 2019'da Kenan ağabey anlaşmaya çalışırken, bana çok inanmıyorlardı. Sadece Kenan ağabey inanıyordu şampiyonluğa. 2020'de güzel başladık, daha sonra düşüş yaşadık. Herkesin çok şampiyon olma düşüncesi yoktu. Bunu hissediyordum. Benim de böyle bir hissiyatım yoktu. Ama 2021'de her şey farklıydı. Daha çok inandım ve daha çok çalıştım. Sezonun ortalarında zirvedeydik. Sadece yarışıp keyif almaya baktım. Bu şekilde de şampiyonluk geldi.

- Daha önünde uzun bir zaman var. Şampiyon olmana rağmen kendinde geliştirmek istediğin özellikler var mı?
Benim tek düşündüğüm yağmurlu pistlerde biraz daha gelişmeliyim.

- Yarışlarının yayınlanmasıyla çok büyük bir kitlen oluştu. Bu ilgiden şikayetçi misin?
Bir futbol değil ama motorsporlara bir ilgi arttı. Bu beni gerçekten çok mutlu ediyor.

- İnstagram hesabında birçok boks videon var. Peki pilot olmasaydın, boksör olabilir miydin?
Hiç düşünmedim bunu. Boksu seviyorum. Yorucu bir spor. Benim için güzel bir idman oluyor boks. Bu yüzden her gün boks yapıyorum.

- Hem seni destekleyenlere hem de seni örnek alanlara bir mesajın var mı?
Birçok gençten ben de senin gibi olmak istiyorum diye mesaj alıyorum. Bizler çok şanslıydık. Babamdan öğrendim motor kullanmayı. Belki onların desteği olmasa buralara gelemezdim. Benim gençlere ve ailelere tavsiyem çocuk yaşta buna başlamaları gerekiyor.

Şampiyon pilot Toprak Razgatlıoğlundan Moto GP cevabı Tarih verdi

KENAN SOFUOĞLU: ONLAR OLMASAYDI PİSTLERE DÖNEBİLİRDİM
- Birçok sürücünün sahneye çıkmasına ön ayak oluyorsunuz. Peki onların başarıları size neler hissettiriyor?
Eğer Toprak, Can, Deniz, Bahattin olmasaydı ben bıraktıktan sonra pistlere dönebilirdim. Onların almış olduğu başarılar var. Şunu itiraf edebilirim. Yarıştığım dönemdeki keyif şu anda yok. O ayrı bir zevkti. Ama yaşın ilerlemesi ve bunla gelen kariyerdeki iniş... Ben bunu yaşamadım. Bir anda bıraktım ve kendimi milletvekili olarak buldum. Şanslıyım, çünkü birbirinden yetenekli sporcularım var. Onlara 10 yıldır eğitim veriyordum zaten. Bıraktıktan sonra onların yarışlarına gitmek, onlarla beraber çalışmak çok önemli. Onlarla bu piste çıkıp yarışmak güzel. Toprak çok tecrübeli Can, Deniz ve Bahattin ile motor sürerken ben arkalarında zorlanıyorum ve şunu diyorum 'Onlar şu anda böyle kullanıyorlarsa gelecekte neler yapabilirler'. Çünkü Toprağın da o dönemdeki hallerini hatırlıyorum. Şimdi o farklı. Ona yetişemiyoruz. İleride diğer üç pilottan da aynı başarıları göreceğimizden eminim. Ben onlara motor sürmeyi değil, onları nasıl mental olarak ayağa kaldırırım onu düşünüyorum. Can mesela testlerde çok başarılıydı. 2022 sezonunda belki 2, 3 şampiyon çıkaracağız.

- Toprak ile aranızda çok sağlam bir bağ var. Onu sizin gözünüzden bize anlatabilir misiniz?
Aramızdaki sağlam bağın sebebi Toprağın büyüklere ve bana olan saygısı. Toprak şampiyonluktan önce popüler bir isimdi. Onun hareketleri değişseydi durum farklı olurdu. Ama başta Toprak olmak üzere diğer üç pilotta da böyle bir şey görmedim. Toprak şu anda şampiyon ben olmasam da kariyerini sürdürebilir. Ama ben hiçbir zaman onun hareketlerinin değiştiğini görmedim. Hatta bu saygının devam ettiğini görünce ona saygım ve desteğim artıyor. Ben onun menajerliğini de yapıyorum. Takımlar ona gittiği zaman 'Ben Kenan ağabeyin olmadığı yerde yokum' diyor. Onun bu tavrı yapacağımız anlaşmalarda beni de güçlü kılıyor. Bu ona fayda olarak dönüyor. Çünkü Toprak şu anda Superbike'ta en çok kazanan sporcu.

Şampiyon pilot Toprak Razgatlıoğlundan Moto GP cevabı Tarih verdi

- Sakarya'da birçok yarış organizasyonu yapıldı. Daha yeni projeler var mı?
Biz burada artık yarış düzenlemiyoruz. Ben Türkiye'ye döndüğümde antrenman yapacak yerim yoktu. Burasını yaptık. Yarışlar da yaptık. Ama son iki üç yıldır yapmıyoruz. Çünkü yarışta pistin kenarına lastikler koymak zorundayız. İdman yaparken ise bu lastikler bizim sakatlanmamıza neden olmaya başlamıştı. Zaten az sporcuyuz. 4-5 milli sporcumuzun güvenliği her şeyden önemli.

Şampiyon pilot Toprak Razgatlıoğlundan Moto GP cevabı Tarih verdi

"ZAYN'NİN OLURSA FORMULA 1 PİLOTU OLMASINI İSTİYORUM"
- Sosyal medyada bir Zayn gerçeği var. Peki gelecek bir Sofuoğlunu daha pistlerde görecek miyiz?
Bir baba oğullarının kendi yaptığı işe ilgi duymasını çok ister. Zayn benim tek oğlum değil, bir de Mahir var. Onda çok isterim. Ama ilgisi yoktu, pes ettim. Zayn'i bir yaşında piste getirdiğimde bacağıma sarıldı ve arabayı gösterdi. Zayn'nin olursa Formula 1 pilotu olmasını istiyorum. Motorsiklette bize şampiyonluklar nasip etti. Ama eksiğimiz Formula 1. Ayhacan Güven var, Cem Bölükbaşı var oralara kadar gitmek isteyen. Zayn'nin hedefi devam ederse şu avantajı olacak. Çünkü elinde her şey var. Ondan daha küçük pist gören bir pilot yok. Çok seveni de var.

Şampiyon pilot Toprak Razgatlıoğlundan Moto GP cevabı Tarih verdi

- Köprü açılışında siz de yine motorsiklet sürdünüz. Sizden de o anları dinleyebilir miyiz?
Çanakkale Köprüsü'nün yapılacağını duyduğum an bir şeyler kafamda canlanmıştı. Osmangazi Köprüsü'ndeki gösterimiz dünyada bile büyük yankı uyandırmıştı. Ancak bu köprünün açılışı Çanakkale Zaferleri'nin yıldönümüne denk geldi. Bunun üzerine bir şey yapılamazdı zaten. Ama yine de bir şey yapmak istedik. Kullandığım motorsikletin geçmediği bir şey kalmadı. Ferrari'nin de bir hikayesi var. Bu firmanın ürettiği en hızlı araba. Arabamı sadece Toprağa emanet edebilirdim. Çünkü Toprak, Yamaha sürücüsü ve o motoru kullanamazdı. Bir de motorun geçeceği belliydi. Bu yüzden ben onu kullanmayı tercih ettim. Yine güzel bir iş oldu.

Galatasaray'a dünya yıldızı! Bomba transfer hamlesini duyurdular
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber