Kenan Sofuoğlu

Kenan Sofuoğlu

Türk motosiklet yarışçısı. 2012 SüperSport Dünya klasmanında 183 puanla şampiyon oldu.Kenan Sofuoğlu; motor tamircisi bir babanın (İrfan Sofuoğlu) en küçük oğludur. 25 Ağustos 1984 tarihinde Adapazarı'nda doğmuştur. 2002 yılında Almanya'ya yerleşen yarışçı, aynı yıl Yamaha-Cup'ı kazanmıştır. En büyük destekçisi olan ağabeyi Bahattin Sofuoğlu'nu 2002 yılında bir otomobil kazasında vefatı sonrasında ağabeyinin arkadaşı Aytunç Taş'tan destek görmüştür. 2003 sezonunda Supersport-IDM'de 2. olduktan sonra 2004'te Fim Superstock 1000 Cup'a geçmiştir. 2004 sezonunu şampiyona üçüncüsü olarak tamamladıktan sonra 2005 Superstock-1000 şampiyonluğunu hedef seçmiştir. İlk iki yarışı kazanmasına rağmen yaptığı bir kaza sonucu bileğini kırması sebebiyle Misano'daki yarışa katılamamış, sezonu 2. olarak tamamlamıştır.2006 senesinde Supersport-WM'ye başlarken sponsorluk sorunları yüzünden Yamaha Almanya takımından ayrılmak zorunda kalmıştır. Ancak son anda İsviçre'de yaşayan, ismi gizli tutulan bir Türk işadamının sponsorluk sağlamasıyla Ten Kate'nin Honda takımına katılmıştır. Supersport WM'de 2006 sezonunu üçüncü olarak tamamlamıştır.2007 yılında Supersport Dünya Şampiyonluğu'nda sezonun bitimine 3 yarış kala şampiyon olmuştur.2010 Yılı Dünya Supersport Şampiyonası'nda sezonun 13. ayağı olan ve Fransa'da Paris'in kuzeyinde bulunan Magny Cors Pisti'nde koşulan yarışta Kenan Sofuoğlu 2. sırada yer almasına rağmen Dünya Şampiyonu olmayı başarmıştır. Kenan Sofuoğlu, yarışın ardından boynunda Türk bayrağı ile zafer turu atmasının ardından Osmanlı kavuğu giymiştir.2012 yılında Supersport Dünya Şampiyonluğu'nda sezonun bitimine 1 yarış kala şampiyon olmuştur.Ağabeyi Sinan Sofuoğlu 9 Mayıs 2008 günü Kocaeli Körfez Pisti'inde geçirdiği motosiklet kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.  Motor tamircisi bir babanın dört çocuğunun üçüncüsüdür. 1996 yılında Türkiye şampiyonasında yarışan ağabeyi Sinan'ı izleyerek motor sporları ile tanışmış, 2000 yılların 14 ama 3 yılında abisi Sinan'ın bir yarışta ayağını kırması ile boş kalan motorunda, 16 yaşında özel izin ile yarışlara katılmaya başlamıştır. Ağabeyi Sinan'ın motoruyla yaptığı bu ilk kalkış yarışını kazanmıştır.Motor 2 kariyeri Kenan Sofuoğlu 2010 yılında Dünya Supersport Şampiyonası'nı 1. bitirerek şampiyonluğa ulaşmıştır. Bu Kenan Sofuoğlu'nun 2. Dünya Supersport Şampiyonası şampiyonluğudur. Bu şampiyonluktan sonra gelecekte farklı bir seride yarışmak istediğini belitmiştir. Bu doğrultuda 2010 sezonunda açılan Motor 2 şampiyonasını seçmiştir ve sezonu son iki yarışı için Techomag CIP ekibiyle anlaşarak Moto 2 de yarışan ilk Türk motorsikletçi olmuştur. Bu seride Portekiz ve İspanya yarışlarına katılmıştır. Kenan Sofuoğlu 2011 sezonunda da Moto 2. sınıfında Technomag CIP takımıyla yarışacaktır.

Kenan Sofuoğlu

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.050 kenan sofuoğlu haberi bulunmuştur.
Kalın: Bisiklet kullanımının teşviki için güzel çalışmalar yapılıyor
Kalın: Bisiklet kullanımının teşviki için güzel çalışmalar yapılıyorCumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından Ağustos ayında düzenlenecek olan UCI Dağ Bisikleti Eliminatör Dünya Kupası lansman programı için Sakarya'ya geldi. Kalın, "Bu sporun yaygınlaşması için belediyelerimizin, şehirlerimize bisiklet yollarının yapılmasından, bisiklet aracının kullanımının teşvik edilmesine kadar birçok alanda güzel çalışmalar yapıldığını biliyorum." dedi.
15.05.2022Gündem
Sofuoğlu’nun pistine gidecekler
Sofuoğlu’nun pistine gideceklerBurak Özçivit, bir partiye katıldı.
13.05.2022Cadde
TMF Başkanı Uçar: Önümüzdeki birkaç sene içerisinde yeni Şakir'ler, Serkan'lar ve Toprak'lar ülkesini temsil edecek
TMF Başkanı Uçar: Önümüzdeki birkaç sene içerisinde yeni Şakir'ler, Serkan'lar ve Toprak'lar ülkesini temsil edecekTMF Başkanı Uçar: Önümüzdeki birkaç sene içerisinde yeni Şakir'ler, Serkan'lar ve Toprak'lar ülkesini temsil edecek"Pistte Toprak Razgatlıoğlu gibi, efsanemiz Kenan Sofuoğlu gibi bir kahraman daha yetiştirmeye çalışıyoruz"
22.04.2022Diğer Sporlar
Avrasya Tüneli'nde motosiklet dönemi
Avrasya Tüneli'nde motosiklet dönemiUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Avrasya Tüneli'ni Ramazan Bayramı öncesinde, 1 Mayıs itibarıyla motosiklet trafiğine açıyoruz” dedi.
22.04.2022Ekonomi
2022’nin en pahalı motoru 1 milyon TL!
2022’nin en pahalı motoru 1 milyon TL!Motosiklet ve bisiklet tutkunlarının merakla beklediği “Motobike Expo Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı” açıldı. Ünlü yarışçı Kenan Sofuoğlu, oğluyla renkli görüntüler oluşturdu.
21.04.2022Ekonomi
Bakan duyurdu! Avrasya Tüneli motosiklet trafiğine açılıyor
Bakan duyurdu! Avrasya Tüneli motosiklet trafiğine açılıyorUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Avrasya Tüneli'nin sağladığı ayrıcalıktan bundan sonra motosiklet kullanıcıları da faydalanacak. Avrasya Tüneli'ni Ramazan Bayramı öncesinde, 1 Mayıs itibarıyla, motosiklet trafiğine açıyoruz" dedi.
21.04.2022Haberler
Bakan duyurdu! Avrasya Tüneli motosiklet trafiğine açılıyor
Bakan duyurdu! Avrasya Tüneli motosiklet trafiğine açılıyorUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Avrasya Tüneli'nin sağladığı ayrıcalıktan bundan sonra motosiklet kullanıcıları da faydalanacak. Avrasya Tüneli'ni Ramazan Bayramı öncesinde, 1 Mayıs itibarıyla, motosiklet trafiğine açıyoruz" dedi.
21.04.2022Ekonomi
İki tekere, yollar daha güvenli olacak
İki tekere, yollar daha güvenli olacakUlaştırma Bakanı Karaismailoğlu, "Karayollarımızın üzerinde motosiklet koruyucu oto-korkuluk sistemlerini kuruyor, mevkii sayısını ve uzunluklarını da artırıyoruz" dedi.
11.04.2022Gündem
Bakan Karaismailoğlu: Bakanlığın işlettiği tüm yollarda motorcu dostu bariyerler olacak
Bakan Karaismailoğlu: Bakanlığın işlettiği tüm yollarda motorcu dostu bariyerler olacakTürkiye Motosiklet Platformu üyeleri, "katil bariyer" olarak bilinen yol bariyerlerine karşı Kadıköy'de bir araya geldi. Motorculara destek olmak için Kadıköy'e gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "Bakanlık olarak işletmesinde bulunduğumuz tüm yollarda motorcu dostu bariyerler uygulamasını tamamlayana kadar çalışmalarımız bitmeyecek" dedi.
10.04.2022Ekonomi
Toprak Razgatlıoğlu ile Kenan Sofuoğlu'ndan samimi açıklamalar! Moto GP için tarih verdi...
Toprak Razgatlıoğlu ile Kenan Sofuoğlu'ndan samimi açıklamalar! Moto GP için tarih verdi...Toprak Razgatlıoğlu ile Kenan Sofuoğlu'ndan samimi açıklamalar! Moto GP için tarih verdi...
Şampiyon pilot Toprak Razgatlıoğlu'ndan Moto GP cevabı! Tarih verdi
Şampiyon pilot Toprak Razgatlıoğlu'ndan Moto GP cevabı! Tarih verdiDünya Superbike Şampiyonası'nda şampiyon olarak tarihe geçen Red Bull pilotu Toprak Razgatlıoğlu hem yeni sezon hem de Moto GP'ye geçişle ilgili açıklamalarda bulundu. kendisinin menajerliğini yapan AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu'nun Formula 1 ile ilgili sözleri ise dikkat çekti.
1915 Çanakkale Köprüsü'nden rüzgar gibi geçtiler
1915 Çanakkale Köprüsü'nden rüzgar gibi geçtilerTürkiye Motosiklet Federasyonu Milli Takımlar Kaptanı Kenan Sofuoğlu ile Dünya Superbike Şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü'nden rüzgar gibi geçti.
18.03.2022Haberler
1915 Çanakkale Köprüsü'nden rüzgar gibi geçtiler
1915 Çanakkale Köprüsü'nden rüzgar gibi geçtilerTürkiye Motosiklet Federasyonu Milli Takımlar Kaptanı Kenan Sofuoğlu ile Dünya Superbike Şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü'nden rüzgar gibi geçti.
18.03.2022Gündem
Toprak Razgatlıoğlu: 'Seneye tekrar dünya şampiyonu olmak için mücadele vereceğiz'
Toprak Razgatlıoğlu: 'Seneye tekrar dünya şampiyonu olmak için mücadele vereceğiz'Dünya Superbike Şampiyonası'nı (WorldSBK) kazanarak hem kariyerinin ilk Dünya Superbike şampiyonluğuna ulaşan, hem de bunu başaran ilk Türk sporcu olan Toprak Razgatlıoğlu, "İnşallah seneye tekrar dünya şampiyonu olmak için mücadele vereceğiz" dedi.
ÖZEL - Toprak Razgatlıoğlu: Hep babam için piste çıkacağım
ÖZEL - Toprak Razgatlıoğlu: Hep babam için piste çıkacağımDünya Superbike Şampiyonası’nda zirveye çıkarak ilki başaran Red Bull sporcusu Toprak Razgatlıoğlu, “Rahmetli babam benim için her şeyini geride bıraktı. Bundan sonraki kariyerimin tamamına da babam için çıkacağım” diye konuştu.
Toprak Razgatlıoğlu: Türkiye’ye şampiyon olarak döndüğüm için çok gururluyum
Toprak Razgatlıoğlu: Türkiye’ye şampiyon olarak döndüğüm için çok gururluyumTürk motor sporları tarihinin en önemli başarısına imza atarak 2021 Dünya Superbike Şampiyonası’nda mutlu sona ulaşan Red Bull sporcusu Pata Yamaha Fabrika Takımı pilotu Toprak Razgatlıoğlu, bu zaferi tüm Türkiye’ye armağan ettiğini söyledi. Zorlu rakiplerini geride bırakarak şampiyon olan Pata Yamaha pilotu Toprak Razgatlıoğlu, kendisi için yapılan şampiyonluk kutlamasında “Pata Yamaha Takımı ile beraber uğruna çalıştığımız hedefe ulaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Türk bayrağını dünyanın her yerinde dalgalandırmanın gururunu yaşadım. Bu şampiyonluğu kendim için bir başlangıç sayıyorum. İnşallah ülkeme çok daha büyüklerini yaşatacağım” dedi.
23.11.2021Motor Sporları
Toprak Razgatlıoğlu: Şampiyon olursam babama armağan edeceğim demiştim, çok mutluyum
Toprak Razgatlıoğlu: Şampiyon olursam babama armağan edeceğim demiştim, çok mutluyumDünya Superbike Şampiyonası'nda şampiyonluğa ulaşan Red Bull sporcusu, Pata Yamaha Fabrika Takımı ile yarışan Toprak Razgatlıoğlu, basın mensupları ile bir araya geldi.
23.11.2021Motor Sporları
Dünya Şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu yurda döndü
Dünya Şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu yurda döndüEndonezya'da düzenlenen Dünya Superbike Şampiyonası'nda 2021 sezonu şampiyonu olan Toprak Razgatlıoğlu, Milli motosikletçi ve Ak Parti Milletvekili Kenan Sofuoğlu ile birlikte yurda döndü.
23.11.2021Motor Sporları
Son dakika: Milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu dünya şampiyonu oldu
Son dakika: Milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu dünya şampiyonu olduGelen son dakika haberine göre; Milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, Dünya Superbike Şampiyonası'nda 2021 yılı dünya şampiyonu oldu. Sezonun son ayağında Endonezya'daki ilk yarışı ikinci sırada bitiren Toprak Razgatlıoğlu, Dünya Superbike Şampiyonası'nda şampiyon olan ilk Türk motosikletçi olarak tarihe geçti
21.11.2021Motor Sporları
Toprak Razgatlıoğlu, tarihi şampiyonluk için Endonezya'da piste çıkacak
Toprak Razgatlıoğlu, tarihi şampiyonluk için Endonezya'da piste çıkacakDünya Superbike Şampiyonası'nda bu sezon 13 kez birinci olan milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, dünya şampiyonluğunu kazanmak için Endonezya'da piste çıkacak.
18.11.2021Motor Sporları
Deniz Öncü, Moto3 Dünya Şampiyonası'nın son ayağında 5. oldu
Deniz Öncü, Moto3 Dünya Şampiyonası'nın son ayağında 5. olduMilli motosikletçi Deniz Öncü, İspanya'nın Valensiya kentinde düzenlenen Dünya Moto3 Şampiyonası'nın son ayağında 5. sırayı aldı.
14.11.2021Motor Sporları
Toprak Razgatlıoğlu: Böylesini hayal etmedik
Toprak Razgatlıoğlu: Böylesini hayal etmedikYamaha ile Dünya Superbike Şampiyonası’nda mutlu sona bir adımı kalan Red Bull sporcusu Toprak Razgatlıoğlu, “Böylesini hayal etmiyorduk. Biz ‘3-4 birincilik alır mıyız’ diyorduk. İnşallah verdiğimiz emekler Endonezya’da taçlanacak” dedi.
Erman Öner yazdı: Bisikletle özdeşleşen şehir
Erman Öner yazdı: Bisikletle özdeşleşen şehirSon yıllarda Sakarya şehri sıklıkla adından bisikletle söz ettiriyor. Durumun böyle olmasında başlıca etkenler şehrin bisiklete olan sevgisi ve bu spor uğrunda yapılan yatırımlar...
31.10.2021Diğer
Kenan Sofuoğlu: "Adım adım pisti geliştireceğiz ve büyüteceğiz"
Kenan Sofuoğlu: "Adım adım pisti geliştireceğiz ve büyüteceğiz"Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Milli Takımlar Kaptanı ve AK Parti Milletvekili Kenan Sofuoğlu'nun girişimleriyle Düzce'nin Cumayeri ilçesinde hem motor hem de otomobil sporlarına hizmet edecek pistin altyapı çalışmaları tamamlandı.
15.10.2021Diğer
Toprak Razgatlıoğlu ve Can Öncü Arjantin'de piste çıkacak
Toprak Razgatlıoğlu ve Can Öncü Arjantin'de piste çıkacakDünya Superbike Şampiyonası'nda genel klasmanda 478 puanla zirvede bulunan Toprak, sezonun son ayağı öncesinde liderliğini sürdürmeye çalışacak. Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, "Ülke olarak şampiyonluk havasına girdik. Toprak, hem kendini hem takımını hem de Yamaha markasını 2021 şampiyonluğuna taşıyor" dedi.
13.10.2021Motor Sporları

Benzer Haber Etiketleri

Kenan Sofuoğlu ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.