Geri Dön

"Tribünden almaya kadar gidecek"

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, NTV Spor'da yayınlanan "Spor Aktüel" programında önemli açıklamalarda bulundu.

"Tribünden almaya kadar gidecek"

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, NTV ve NTV Spor'da ortak yayınlanan "Spor Aktüel" programında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kılıç, NTV Spor Müdürü Fuat Akdağ'ın moderatörlüğünde Milliyet Spor Yazarı Attila Gökçe, Vatan Spor Yazarı Lütfü Özel ve Sabah Spor Yazarı Murat Özbostan'ın sorularını yanıtladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın başlıca açıklamaları şöyle:

Futbolda yabancı kuralı

- Aslında yabancı genç futbolcuların geldiği bir dönemdeyiz. Biraz daha kariyeri yüksek noktada olan yabancı ve genç futbolcuların gelmesini isteriz Türkiye'ye. Bunun bir de ekonomik tarafı da var. Kulüplerimizin ekonomik durumları güzel değil, daha iyi olması gerekir. Müdahale alanımız çok kısıtlı. Yapılan harcamaların boyutların yönlendirilmesi daha iyi olması gerekir. Bu bir zihniyet meselesi. Hep Avrupa ile karşılaştırma var; şöyle şöyle başarılar var. O zaman onların oraya nasıl geldiğine de bak. Oradaki kulüplerin finansal yönetimlerine bakarsak devletle ilişkilerini incelemek lazım.

Kulüpler yasası

- 15 Temmuz, ülkemize yaşatmaya çalıştıkları bu karanlığın üzerinden bir yıl geçti. Dİkkatimiz ülkemizin içinde yuvalanmış bu örgütlerden temizlemek. Gençlik ve spor alanındaysa bu beni tabii ki ilgilendirir ama tabii ki mücadele topyekun.

"Kulüplerimiz kusura bakmasın..."

- Bu işin iki yüzü var. Futbol, spor... Açık konuşacağız. Futbol bir spor branşı ama farklı dinamikleri olan bir branş. Dünyanın en çok takip edilen branşı ve en çok konuşulan branş. Kulüpler sadece ve sadece futboldan gelir elde edeceklerini düşündüklerinde ona yöneliyor, diğerlerini geri plana atıyorlar. Benim ülkemin bayrağını taşıyacak sporcunun başarılı olması için müdahil olmam gerekiyorsa olurum. Kimse kusura bakmasın, "kartopu büyüdü biz borçları ödeyemiyoruz" diye, yok böyle bir şey. Her şeyi devlet yapsın, "bütün popülariteyi alırım" diye bir şey yok. Kendilerini karşılaştırdıkları Avrupa kulüplerinin devlet ile finansal ilişkilerini incelesinler. "Biz borcu yaptık, gel bize affet" yok öyle şey. Biz kimsenin üzerine daha fazla yük yüklemek gibi derdimiz yok. Hakkını yemeyelim tüm kulüplerimiz "artık bu iş böyle olmuyor"un bilincinde. Küçük kısır çekişmelerle ortalığı birbirine katmayalım.

Hagi örneği

- Dünyanın sayılı kulüplerinden erken kariyerlerini geçirip sonra Türkiye'ye gelmeleri normal. Biz kendi kalitemizi yükseltirsek,daha erken yaştaki o futbolcular Türkiye'ye gelir. Mesela Hagi çok doğru örnek olmayabilir ama burada ikinci çıkışını yakaladı. Bu örnekleri artırabilirsiniz. Kötü örnekler de var... Bazı derbilerin ciddi bir izleyici kitlesi var. Maçların kalitesini artırıp iyi pazarlayıp görünürlüğümüzü artırmamız lazım. Star bir oyuncuyu İngiltere'ye götürüyorsun ama İspanya'da götürdüğünüz de iyi oynayamayabiliyor. Oluyor bunlar.

"Tribünden almaya kadar gidecek"

- Statlara maytap, torpil sokanların orada işi yok. Gelsin 3 tane kendinden geçmiş kişi, tuvalet cam, koltuk kırsın ve dünya karşısında biz farklı anılalım diye yapılmıyor bu statlar. Siz kimsiniz, vatandaşın vergisiyle yapılıyor o statlar. O maytapların meşalelerin satışları ile ilgili Dışişleri Bakanlığı ile görüşüyoruz. Uygulanacak cezalar tribünden almaya kadar gidecek. Bunlar çoğunlukta değil, bunlar vandal. Almanya2da G-20 oldu. Oralarda yağma yapanlar hakkında işlem yapılması lazım, bunlar vandal denildi. Biz deyince ne oluyor? Fazla sert yapıyor oluyorum.

Aykut Kocaman: "3 puan bizi sevindirdi"
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner