Ekonomi
23.02.2016 - 02:30 | Son Güncelleme: 23.02.2016-2:30

‘Kriz doktoru olduk, bunu da aşarız’

Turizm Eylem Planı toplantısının çıkışında turizmciler görüşlerini açıkladı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, “Krizlerle uğraşa uğraşa kriz doktoru olduk, bunun da altından kalkarız” dedi.

Sitene Ekle

EKONOMİ SERVİSİ

Ulusoy, “Ülkenin moral gücüyüz. İhracatın yüzde 21’ini, bütçe açığının yüzde 49’unu karşılıyoruz” dedi. 

‘Üst kurul lazım’

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Ersoy, “Acil önlem planı ilk aşamada tüm konulara değinildiğini gösteriyor. Sektörün borç yapılandırılmasının ve tatil dönemlerinin yayılması konusunun kabul görmesi bizleri memnun etti” dedi.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, “İyi bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz. Başbakan’ın bu yoğun gündemde turizm sektörünün çok önemsendiği mesajı vermesi memnuniyet verici. İstihdama yönelik tedbirlerin de hayata geçirilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Etstur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, “En olumlu nokta devletin bu konuyu gündemine alması. Kontrolsüz büyüme bugünkü sorunları doğurdu. Kısa vadede bunu önlemenin yolu bu tarz teşvik paketleri olabilir ama orta ve uzun vadede ‘Turizm Planlama ve Denetim Üst Kurulu’ olmalı” dedi. Ersoy, “Bodrum, Dalaman, Antalya’ya tarifeli seferleri başlatmak gerekiyor. Saten ihracatçıydık, adı konmuş oldu. Kredilerle ilgili plan finansman açısından iyi oldu” diye konuştu.

‘İç turizme de destek...’

Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan, “Destek paketi sektöre nefes aldıracak. Daha düşük kapasitesi olan operatörler için farklı bir destek düşünülebilir. Nevşehir-Kayseri bölgesi de kapsama alınmalı. Paket tamamen yabacı turist ve döviz girdisi üzerine kurgulanmış. Yerli turist ve onu teşvik edecek çalışmalar şu an için planlanmamış. Yurtiçinde tatil de teşvik edilebilirdi” dedi.

 


Bilgi Yarışması1998 yılında "İlla" adlı albüme imza atan sanatçımız kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
İstanbul'un fethi sırasında surlara ilk Türk bayrağını diken kimdir?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 10098.991 %0.00
  Deger%
  ISKUR66000.0039.65
  ISBTR3234.7020.00
  ADESE7.1719.90
  ISGSY2.1719.89
  EMNIS1.5519.23
  Tümü »

  ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX