25.10.2015 02:30 | Son Güncelleme:
Türker Karapınar - Ankara

‘Pembe oda’da 45 bin görüşme

6 bin 509 tutuklu ve hükümlünün kaldığı Sincan İnfaz Kurumları Kampüsü gazetecilere açıldı. Kamuoyunda ‘Pembe Oda’ olarak adlandırılan aile görüşme odalarında toplam 45 bin görüşmenin yapıldığı açıklandı

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, 2 milyon 500 bin m2’lik alana kurulan, 6 bin 509 tutuklu ve hükümlünün kaldığı Sincan İnfaz Kurumları Kampüsü’nün kapılarını gazetecilere açtı. Ankara Tren Garı’nda 102 kişiyi öldüren iki canlı bombaya yardım ettikleri iddiasıyla tutuklanan dört şüphelinin, Sincan 1 No.lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tek kişilik odalarda kaldıkları ve o bölümdeki infaz koruma memurlarının da güvenlik konusunda özel olarak talimatlandırıldıkları belirtildi.

2015 yılında Türkiye genelindeki cezaevlerinde infaz sistemine yeni giren ve kamuoyunda “Pembe Oda” olarak adlandırılan aile görüşme odalarında ise toplam 45 bin görüşmenin yapıldığı açıklandı.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, dün yazılı ve görsel basında görevli gazetecilere Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nü gezdirdi.2 bin 526 personel

Yıldırım,  Sincan kampüsünde iki F tipi, iki L tipi, bir T tipi, kadın, çocuk cezaevinin yanısıra bir çocuk eğitimevi, bir açık ceza infaz kurumu olmak üzere 6 bin 830 kişi kapasiteli dokuz ceza infaz kurumu bulunduğunu anlatan Yıldırım, 23 Ekim 2015 itibarıyla kampüsteki cezaevlerinde 4 bin 904’ü hükümlü, bin 605’i tutuklu olmak üzere toplam 6 bin 509 kişinin kaldığını söyledi.

Kampüsün 2 milyon 500 bin m2’lik bir alana kurulduğunu söyleyen Yıldırım, toplam 2.526 personelin görev yaptığını kaydetti. Kampüste her biri 4 bin m3’lük iki adet su deposu bulunduğunu belirten Yıldırım, her mahkumun günde 200 lt. su tüketim hakkı bulunduğunu söyledi.

Yıldırım, daha sonra gazetecilere cezaevi kampüsünü gezdirdi. İlk tanıtılan çocuk cezaevinde 307 tutuklu kalıyor. Güvenliğe büyük önem verilen cezaevinde çocuklar, cezaevi idaresinin kararlarıyla üçlü veya tekli odalarda kalıyor. Özel yaşam alanları hariç 288 kamera bulunan cezaevi, merkezi kontrol odasından 24 saat kontrol ediliyor. Görüntüler 6 ay süre ile saklanıyor. İnfaz mevzuatında yapılan değişiklikle getirilen ödül sistemi, çocuklar için de uygulanıyor. 2015 içinde toplam 146 çocuk tutukluya aileleriyle birlikte özel odalarda görüşme hakkı verildiği, ulaşım ve değişik nedenlerle 37 çocuğun ailesinin geldiği ve bir günlüğüne bu odalarla vakit geçirdiği belirtildi.

‘Mavi oda’da 15 dakika

Havalandırma adı verilen açık alanlarda çocukların domates, biber gibi sebzeleri yetiştirmelerine izin veriliyor. Tutuklu çocukların ayrıca adliyeye gitmeden ifade verebileceği SEGBİS odası da bulunuyor. Çocuk cezaevinde en dikkati çeken oda ise, tutuklu çocuğun kendine veya başka bir tutukluya zarar vermesinin engellenmesi ve ajitasyon hali geçene kadar 10-15 dakikalık bir süre ile konulduğu, her tarafı mavi plastikle kaplı müşahade odası (mavi oda) oldu. Basın mensuplarına gezdirilen diğer bir cezaevi olan 2 Nolu Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevinde ise, 103 üçlü, 59 tekli oda bulunuyor. Cezaevi başka bir kontrol merkezinden 24 saat kameralarla izleniyor. Şu ana kadar hiçbir mahkumun firar edemediği cezaevinde zaman zaman yapılan kontroller sırasında ise bu yöndeki bazı çabalar ile malzemelerin tespit edildiği bildirildi.

Avukat görüşme odaları, telefonla görüşme odaları, açık görüş odaları bulunan cezaevinde, infaz sistemine yeni giren ve kamuoyunda “Pembe Oda” olarak adlandırılan aile görüşme odaları da bulunuyor. Odaların duvarları ise cezaevi idaresinin kararıyla pembe yerine lila rengine boyanmış.

Ankara zanlıları tek kişilik odada

Ankara Tren Garı’nda 100 kişiyi öldüren iki canlı bombaya yardım ettikleri iddiasıyla tutuklanan dört şüphelinin, Sincan 1 No.lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde birer kişilik odalarda kaldıkları açığa çıktı. Yakup Ş. Hakan Ş. İbrahim Halil A. ve Resul D.’nin kaldığı bölümdeki infaz koruma memurlarının da güvenlik konusunda özel olarak talimatlandırıldıkları öğrenildi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0