13.07.2017 19:37 | Son Güncelleme:

15 Temmuz şehitleri anılıyor! İşte il il program

FETÖ'nün 15  Temmuz 2016'daki hain darbe girişimine karşı Türk halkının kahramanca verdiği  mücadelenin birinci yılında 81 ilde programlar düzenlenecek. Edirne’den Kars’a  yurt genelinde 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece saat 00.13'te tüm camilerde  selalar okunacak, kent meydanlarında demokrasi nöbetleri tutulacak. Şehitleri  anacak vatandaşlar, demokrasi nöbetleriyle milli iradeye nasıl sahip çıktığını  bir kez daha tüm dünyaya gösterecek. Yurt genelinde, Anadolu Ajansının 15 Temmuz  gecesi yaşananları kaydederek tarihe not düştüğü fotoğrafların yer aldığı "AA  Objektiflerinden Milli İradenin Yükselişi Sergisi" açılacak

Türkiye'nin milli birlik ve beraberliğini hedef alan  Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimine  karşı Türk halkının kahramanca verdiği mücadelenin birinci yılında 81 ilde  programlar düzenlenecek. 

Programlarda 15 Temmuz şehitleri anılacak, "Milli Birlik ve Kardeşlik  Yürüyüşleri" yapılacak, demokrasi nöbetleri tutulacak. Geçen yıl ellerinde Türk  bayraklarıyla cadde ve sokaklara çıkıp meydanları doldurarak darbecilere karşı  koyan vatandaşlar, bu yıl da ülke genelindeki demokrasi nöbetleriyle milli  iradeye nasıl sahip çıktığı bir kez daha tüm dünyaya gösterecek.

81 ilde Anadolu Ajansının (AA) 15 Temmuz gecesi yaşananları kaydederek  tarihe not düştüğü fotoğrafların yer aldığı "AA Objektiflerinden Milli İradenin  Yükselişi Sergisi" açılacak.

Yurt genelinde düzenlenecek 15 Temmuz şehitlerini anma programları il  il şöyle:

İstanbul

Etkinlikler, 15 Temmuz'da İstanbul'un Anadolu Yakası'nda saat 18.30'da  "Milli Birlik Yürüyüşü"yle başlatılacak. Yürüyüşe katılanların 20.00'de törenin  yapılacağı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne ulaşması planlanıyor.

Tören, 20.35'te mehter takımının gösterisinden sonra, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın 21.15'te şehit yakınları ve gazilerle alana gelmesiyle  devam edecek. Burada 21.30'da Kur'an-ı Kerim tilaveti ve toplu duanın ardından  22.05'te 15 Temmuz Belgeseli'nin gösterimi yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın saat 22.30'da tören alanında  vatandaşlara hitap etmesi beklenirken, 23.15'te 250 şehidin ismi okunacak ve  saygı ışıkları yakılacak. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde saat 23.30'da Şehitler  Makamı'nın açılışı yapılacak. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesinin de  bulunduğu Saraçhane'de görüntülerin binalara yansıtılması yöntemiyle "video  mapping" gösterisi gerçekleştirilecek.

Türkiye'de selaların okunması ve akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  çağrısıyla saat 00.13'te demokrasi nöbeti başlayacak.

Ankara

Ankara'da 81 ilde okunan hatmi şeriflerin duası 14 Temmuz'da Millet  Camisi'nde yapılacak.

Başkentte 15 Temmuz'da etkinlikler saat 13.00'te Meclis Özel Oturumu  ile başlayacak.

Milli Birlik Yürüyüşü, saat 18.30'da Ulus'taki Birinci Meclis binası  önünden başlayıp Sıhhiye ve 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı güzergahından  devam edecek. Yürüyüş boyunca, vatandaşlar metrelerce uzunluktaki Türk bayrağını  taşıyacak. Darbe girişimi sırasında şehit düşenlerin yakınları ve gaziler de  yürüyüşe katılacak. Yürüyüş saat 01.00'de TBMM'de sona erecek. Vatandaşlar,  TBMM'de saat 02.00'de düzenlenecek programa katılacak. Burada Kur'an-ı Kerim  tilaveti ve duaların okunmasının ardından, Meclise ilk bombanın atıldığı saat  02.32'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşma yapacak.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel  Başkanı Devlet Bahçeli'nin de konuşma yapması beklenen törenin ardından, 81 ilden  yürüyen gençlerin getirdiği bayrakların teslimi yapılacak. Gençler, bayrakları  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a verecek. Program  kapsamında saat 03.15'te TBMM ve Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığında da 15  Temmuz darbe girişimine ilişkin görüntülerin binalara yansıtılması yöntemiyle  "video mapping" gösterisi yapılacak.

Millet Camisi'nde sabah namazının kılınmasının ardından  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 15 Temmuz Şehitler Abidesi'nin açılışı  gerçekleştirilecek.

Adana

Adana'da etkinlikler kapsamında 15 Temmuz'da saat 20.00'de vatandaşlar  Merkez Park'ta bir araya gelecek. Sabancı Merkez Camisi'nde Kur'an-ı Kerim  okunacak ve şehitler için dua edilecek. Dev ekranda 15 Temmuz'la ilgili  sinevizyon sunumu yapılacak. Saat 00.13'te tüm camilerde sela okunmasıyla  demokrasi nöbeti başlayacak.

Adıyaman

Adıyaman'da saat 23.00'te Valilik bahçesinde demokrasi nöbeti  başlatılacak. Vatandaşlar sabah namazını meydanda eda edecek.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar Valiliğince 15 Temmuz'da saat 21.00'de Cumhuriyet  Meydanı'nda mehter takımı gösterisi ve ardından "Demokrasi Nöbetinde Halkla  Buluşma" etkinlikleri düzenlenecek.

Ağrı

Ağrı'da 15 Temmuz günü yapılacak etkinlikler, saat 20.00'de Valilik  önünde başlayacak.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile ilahilerin okunması, protokol konuşmaları  ve 15 Temmuz'da yaşananlarla ilgili sinevizyon gösterimiyle devam edecek etkinlik  çerçevesinde Valilik ve STK temsilcilerince halka ikramlarda bulunulacak.

Valilik önü ile Kültür ve Kongre Merkezi'nde 15 Temmuz fotoğraf  sergisi açılacak.

Aksaray

Aksaray'da saat 16.00'da "Demokrasi ve Şehitler Yıldızlar Judo  Yarışması" düzenlenecek. Saat 19.00'da Ulu Cami önünden "Türk Bayrağı ile Milli  Birlik Yürüyüşü" başlayacak. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Meydanı'na  gelecek vatandaşlar burada demokrasi nöbeti tutacak.

Amasya

Amasya Belediyesince saat 10.00'da Şehzadeler Gezi Yolu'nda ve saat  12.00'de Bimarhane'de "15 Temmuz" konulu fotoğraf ve resim sergisi açılacak.

Saat 20.00'de Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü koordinesinde  İstasyon Köprü'den başlayıp Yavuz Selim Meydanı'nda son bulacak Demokrasi  Yürüyüşü gerçekleştirilecek.

Yürüyüşten sonra Yavuz Selim Meydanı'nda protokol konuşmalarının  akabinde Amasya Belediyesince "15 Temmuz" konulu sinevizyon gösterimi  gerçekleştirilecek.  Yatsı namazı cemaatle kılınacak, ardından İl Müftülüğünün  koordinesiyle Kur'an-ı Kerim, ilahiler ve dua okunacak.

Saat 00.13'te şehirdeki bütün camilerde Amasya Müftülüğünce sela  okutulacak, dua edilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması, sinevizyondan canlı  olarak yansıtılacak. Demokrasi nöbeti tutulacak, sabah namazı halkla birlikte  meydanda toplu kılınacak.

Antalya

Kepez'deki 15 Temmuz Şehitleri Caddesi ve Şehit Ömer Halisdemir  Caddesi'nin açılışı saat 19.00'da yapılacak.

Atatürk Devlet Hastanesi önünde saat 21.00'de toplanılarak Cumhuriyet  Meydanı'na "Milli Birlik Yürüyüşü" düzenlenecek.

Saat 00.13'te sela okunacak ve meydanda demokrasi nöbetine başlanacak.

Ardahan

Ardahan'da da 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında "Milli  Birlik Yürüyüşü" yapılacak, Milli Egemenlik Parkı'nda demokrasi nöbeti tutulacak.

Artvin

Artvin'de Halit Paşa Meydanı'nda saat 20.15'te başlanarak Milli İrade  Meydanı'na Milli Birlik Yürüyüşü düzenlenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz'a ilişkin konuşmasının  ve şehitler anıtının açılışının meydanda izlenmesinin ardından protokol  konuşmaları gerçekleştirilecek, "15 Temmuz Şehitleri, Demokrasi ve Milli Birlik  Günü" temalı sunum yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TBMM'de yapacağı konuşma meydanda izlenecek.

Aydın

Aydın'da 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında kent meydanında  etkinlikler düzenlenecek.

Meydanda 15 Temmuz darbe girişimi, halkın darbeye karşı duruşuyla  ilgili belgeselin gösteriminin ardından tüm camilerde selaların okunmasıyla  demokrasi nöbetine başlanacak.

Balıkesir

Balıkesir'de saat 17.15'te Zağnos Paşa Camisi'nde ikindi namazı  kılınacak ve ardından mevlidi şerif okunup ikram yapılacak ve Milli İrade  Meydanı'nda kortej yürüyüşü düzenlenecek.

Saat 18.00'de 15 Temmuz temalı sergi açılacak ve demokrasi nöbeti  tutulacak. 2 bin metre halk koşusu ödül töreninden sonra Kur'an-ı Kerim ve dualar  okunacak. Saat 00.13'te sela okunacak ve video gösterimleri yapılacak. Ardından  protokol konuşmalarına geçilecek.

Üç boyutlu video gösteriminden sonra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi  Konservatuvarı tarafından "Kahramanlık Türküleri" konseri verilecek.

Saat 02.32'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması canlı  olarak izlenecek. Saat 05.47'de Zağnos Paşa Camisi'nde sabah namazı kılınacak ve  ikram yapılacak.

Bartın

Bartın'da 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında "Şehitler Hatıra  Ormanı'na fidan dikimi gerçekleştirilecek.

Vatandaşların Milli Birlik Yürüyüşü'nün ardından selaların okunmasıyla  Cumhuriyet Meydanı'nda demokrasi nöbeti başlayacak. 

Batman

Batman'da 15 Temmuz günü saat 16.00'da Gençlik Hizmetleri ve Spor İl  Müdürlüğünce "15 Temmuz Demokrasi Şehitlerini Anma Halk Koşusu"  gerçekleştirilecek.

15 Temmuz akşamı Demokrasi Meydanı'nda demokrasi nöbeti tutulacak.

Bayburt

Bayburt'ta Miralay Sabri Bey'in mezarının ziyaretinin ardından  Taşhan'da saat 10.00'da 15 Temmuz Şehitleri Sergisi açılacak. Topaloğlu Hatıra  Ormanı'na fidan dikiminin ardından fotoğraf sergisi açılışı yapılacak.

Taşköprü'den saat 20.15'te başlayıp Saathane Meydanı'na kadar devam  edecek olan 15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşü'nün ardından şehitleri anma etkinliği  düzenlenecek.

Bilecik

Bilecik'te saat 20.00'de Bilecik Belediyesince yaptırılan "15 Temmuz  Anıtı''nın açılışı gerçekleştirilecek. Buradan kortej halinde  Cumhuriyet  Meydanı'na geçilecek ve 15 Temmuz Belgesel film gösterimi yapılacak.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı programlar, kentte canlı olarak gösterilecek.  Mehteran takımı gösteri sunacak ve ilahi grupları ilahiler seslendirecek.

Bingöl

İl Müftülüğünün koordinesiyle Bingöl Üniversitesi Kongre Merkezinde  yaz Kur'an kurslarına devam eden öğrenciler tarafından saat 14.00'te "15 Temmuz  Şehitlerini Anma Programı" düzenlenecek.

15 Temmuz Şehitler Meydanı'nda saat 20.00'de anma etkinlikleri  gerçekleştirilecek.

Bitlis

Bitlis'te 15 Temmuz'da Valilikçe saat 19.00'da Ulu Cami önünde yürüyüş  düzenlenecek. 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece tüm camilerden sela  okunmasıyla demokrasi nöbeti başlayacak.

Bolu

Bolu'da 15 Temmuz Cumartesi günü Milli Birlik Yürüyüşü  gerçekleştirilecek. Saat 00.13'te  tüm camilerde sela okunarak demokrasi nöbeti  başlayacak.

Burdur

Burdur'da Köprübaşı mevkisinden Cumhuriyet Meydanı'na yürünerek Milli  Birlik Günü mitingi yapılacak. Etkinlikler gece boyunca kent meydanında sürecek.

Bursa

Bursa'da kent genelinde 10 noktada AA fotoğraflarından oluşan "Milli  İradenin Yükselişi" sergisi açılacak.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce satranç turnuvası, 11-12  yaş yüzme müsabakaları, halk koşusu, Uludağ zirve tırmanışı düzenlenecek,  Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Temmuz temalı resim sergisi açılacak, rahvan  at yarışları yapılacak.

15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Meydanı'ndaki program 19.30'da  başlayacak. Osmangazi Belediyesince yapımı tamamlanan ''15 Temmuz Demokrasi ve  Şehitler Meydanı" açılışı ile başlayacak programda, piyanist Tuluyhan Uğurlu  konser verecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da 15 Temmuz  Şehitler Köprüsü'nde yapacağı konuşma ve Şehitler Anıtı'nın açılışı meydanda  canlı olarak izlenecek.

Uğur Işılak konseri?, Dursun Ali Erzincanlı'nın programı ve Kur'an-ı  Kerim tilavetinin ardından Ömer Döngeloğlu tarafından dua edilecek. Bursa Devlet  Korosu programı, Sedat Uçan konseri, şiirler ve dinletiler sonrası Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın TBMM'de yapacağı konuşma da meydanda izlenecek ve etkinlik Grup Yusuf  Yüzlüler programıyla devam edecek.

Çanakkale

Çanakkale'de saat 12.00'de Saat Kulesi Meydanı'nda AA fotoğraflarından  oluşan "Milli İradenin Yükselişi" sergisi açılacak.

Saat 20.00'de Cumhuriyet Meydanı'ndan İskele Demokrasi Meydanı'na  kadar "15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşü" yapılacak.

Meydandaki etkinlikler sabaha kadar sürecek.

Çankırı

Çankırı Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü İl Temsilciliği ve İl Kültür  Turizm Müdürlüğünce "15 Temmuz'da 15 Zirvede 15 Demokrasi Ateşi" adıyla Ilgaz  Dağı zirve tırmanışı gerçekleştirilecek.

Çankırı Belediyesi tarafından Kucaklama Taşı'ndan Milli İrade  Meydanı'na Demokrasi Şölen Yürüyüşü düzenlenecek. Milli İrade Meydanı'nda  Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mitingi yapılacak.

Çorum

Çorum Belediyesince inşa edilecek 15 Temmuz Şehitleri Müzesi'nin  temeli saat 10.00'da atılacak, "Milli Birlik Yürüyüşü" düzenlenecek.

Hürriyet Meydanı'nda darbe girişiminin birinci yılı dolayısıyla anma  töreni yapılacak, demokrasi nöbeti başlatılacak, camilerde sela okunacak.

Denizli

Denizli'de, 15 Temmuz Cumartesi günü 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler  Meydanı'nda ve tüm ilçe meydanlarında demokrasi nöbeti tutulacak.

Merkezefendi Belediyesi tarafından 15 Temmuz Şehitler Anıtı'nın  açılışı gerçekleştirilecek. Saat 21.00'de Denizli Büyükşehir Belediyesi  Konservatuvarınca Türk Tasavvuf Musikisi konseri ve mehteran konseri verilecek.  Kur'an-ı Kerim okunacak programda protokol konuşmaları yapılacak.

Diyarbakır

Diyarbakır'da saat 10.00'da Sur ilçesinde bulunan Hazreti Süleyman  Camisi'nden başlayacak halk koşusu ile saat 15.00'te Karacadağ bölgesinde  dağcılık etkinliği gerçekleştirilecek.

Saat 16.00'da "AA Objektiflerinden Milli İradenin Yükselişi Sergisi"  açılacak. Saat 18.00'de Kayapınar ilçesindeki 75 metrelik yoldan 15 Temmuz  programının yapılacağı Park Orman'a kadar "Milli Birlik Yürüyüşü"  gerçekleştirilecek. Saat 20.00'de ise Park Orman'da 15 Temmuz etkinliği  gerçekleştirilecek. 00.13'te tüm camilerde sela okunarak demokrasi nöbetine  başlanacak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması canlı izlenecek.

Düzce

Düzce'de 15 Temmuz'da Gençlik ve Spor Müdürlüğünün koordinesinde  gençlik grupları bisikletle Akçakoca ilçesine gezi düzenleyecek, kent merkezinde  saat 10.00'da halk koşusu yapılacak.

Bolu Dağı'nda "15 Temmuz Hatıra Ormanı" oluşturulacak. 15 Temmuz  şehidi 4. sınıf Emniyet Müdürü Ufuk Baysan'ın Beyköy beldesi Çalıcuma köyündeki  babaevinde mevlit okutulacak.

Düzce Belediyesi tarafından Cedidiye Camisi'nde 15 Temmuz şehitleri  için mevlit okutulacak. Saat 19.30 belediye önünden başlayacak kortej yürüyüşü  Anıt Park Meydanı'nda sona erecek. Buradaki etkinlikler sabaha kadar sürecek.

Edirne

Edirne'de 15 Temmuz günü saat 10.00'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli  Birlik Günü Hatıra Ormanı için fidan dikimi yapılacak.

Selimiye Meydanı'nda saat 20.00'de mehteran eşliğinde Edirne Valiliği  ve AA işbirliğinde düzenlenen, 15 Temmuz darbe girişimine karşı Türk halkının  kahramanca verdiği mücadelenin fotoğraflarının yer aldığı sergi açılacak.

Saat 21.30'da başlayacak 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü  kortejinin ardından Atatürk Anıtı'nda demokrasi nöbeti tutulacak. Şehitler için  Kur'an-ı Kerim okunacak, başta Selimiye Camisi olmak üzere tüm camilerden selalar  verilecek. FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlara ilişkin AA videolarından  oluşan klipler gösterilecek.

Elazığ

Elazığ Ahmet Aytar Meydanı'nda 18.30'da mehter takımı eşliğinde, il  protokolünün katılımıyla "Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü" gerçekleştirilecek.

Protokol konuşmalarının ardından Elazığ Devlet Türk Müziği Korosu  sahne alacak. Saat 21.00'de şehit aileleri konuşma yapacak, 22.00'de Kur'an-ı  Kerim okunacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halka seslenişinin ekrana  yansıtılmasının ardından sabaha kadar sürecek demokrasi nöbeti, şükür ve sabah  namazı kılınmasıyla sona erecek.

Erzincan

Erzincan'da saat 13.00'te protokolün 15 Temmuz şehidi Recep Gündüz'ün  Tercan ilçesi Kurukol köyündeki kabrini ve ailesini ziyaretiyle başlayacak  programlar çerçevesinde saat 20.30'da Dörtyol Şehir Meydanı'nda tören  düzenlenecek.

Kur’an-ı Kerim tilaveti, protokol konuşmaları, 15 Temmuz gazileriyle  söyleşi yapılması ve mehteran takımının gösterisiyle devam edecek programda saat  00.13'te kentteki tüm camilerden selaların okunmasıyla demokrasi nöbeti  tutulacak.

Kentte sabah saatlerine kadar sürecek programda Dörtyol Şehir  Meydanı'nda "15 Temmuz" konulu sinevizyon gösterileri yapılacak.

Erzurum

Erzurum'da Valiliğin koordinesindeki etkinlikler kapsamında 15 Temmuz  Cumartesi günü saat 08.00'de Havuzbaşı Kent Meydanı'nda toplanan katılımcılar,  Palandöken Dağı'na tırmanış yapacak.

Kentteki Polisevi önü ve Cumhuriyet Caddesi'nde saat 21.30'da  demokrasi nöbetleri tutulacak. 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece 00.13'te  ildeki tüm camilerde sela okunacak.

Eskişehir

Eskişehir'de Valilik meydanında 15 Temmuz saat 20.00'de başlayacak  etkinlik, ertesi gün 06.00'ya kadar sürecek.

Espark Alışveriş Merkezi'nde saat 12.00'de "15 Temmuz Resim Sergisi"  açılacak. Kentteki bazı camilerde mahya asılacak, il genelindeki tüm camiler ve  minareler ışıklandırılacak.

Gaziantep

Gaziantep'te saat 18.30'da 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda AA  fotoğraflarının yer aldığı "Milli İradenin Yükselişi Sergisi"nin açılışı ile  başlayacak program kapsamında, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından akşam namazı  kılınacak. Ayrıca tasavvuf musikisi dinletisi, pilav ikramı, mehteran gösterisi,  "şehit isimleri yoklaması", Senai Demirci sohbeti, protokol konuşmaları, sela  okunması, Orhan Hakalmaz konseri düzenlenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM'de yapacağı konuşmanın  takip edilmesinin ardından,  sabah namazı kılınacak.

Giresun

Giresun'da demokrasi yürüyüşünün ardından meydanda demokrasi nöbeti  tutulacak.

Gümüşhane

Gümüşhane'de saat 20.00'de Daldaban Camisi önünden başlayıp Belediye  Başkanlığı önüne kadar Milli Birlik Yürüyüşü yapılacak, burada programlar  düzenlenecek.

Hakkari

Hakkari'de Bulvar Caddesi'nden Valilik önüne kadar saat 20.00'de Milli  Birlik Yürüyüşü gerçekleştirilecek.

Program kapsamında 15 Temmuz Belgeseli gösterilecek. Kur'an-ı Kerim ve  duaların okunmasının ardından demokrasi nöbeti tutulacak.

Hatay

Hatay'daki etkinliklerde vatandaşlar saat 20.00'de Köprü Meydanı'nda  toplanacak. Burada Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü tarafından dua  edilecek. Protokol konuşmaları yapılacak ve Antakya Medeniyetler Korosu konser  verecek.

15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece saat 00.13'te demokrasi  nöbetlerine başlanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sinevizyon  konuşmasının takibinin ardından Milli Birlik Yürüyüşü gerçekleştirilecek.

Iğdır

Iğdır'da Vali Yolu Caddesi'nden saat 20.00'de başlayıp Valilik binası  önüne kadar Milli Birlik ve Kardeşlik Yürüyüşü yapılacak.

Yürüyüş sonrası aynı yerde Kur'an-ı Kerim tilaveti ve dua okunması  sonrası, protokol konuşmaları ile 15 Temmuz belgesel gösterimi  gerçekleştirilecek. Valilik binası önünde, saat 00.13'te selaların okunması  sonrası demokrasi nöbeti tutulacak. 

Isparta

Isparta Belediye Başkanlığı önünden 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi  Meydanı'na "Milli Birlik Yürüyüşü" düzenlenecek. Tüm camilerde sela okunarak,  demokrasi nöbetine başlanacak.

İzmir

İzmir Körfezi Konak İskele Meydanı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın geçen yıl 15 Temmuz'da halka yaptığı çağrı, dev ekrandan yansıtılacak,  Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan belgeselin gösterimi yapılacak, şehitler  için Kur'an-ı Kerim okunacak.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce "İçimizdeki Kahramanlar"  belgeselinin sunumu ile TRT tarafından hazırlanan 15 Temmuz görsellerinin sunumu  yapılacak. Gece boyunca türküler, marşlar ve 15 Temmuz videoları eşliğinde  demokrasi nöbeti tutulacak ve konuşmalar yapılacak.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'ta saat 09.00'da spor müsabakaları ile başlayacak  etkinlikler kapsamında AA Fotoğrafları Sergisi açılacak. Saat 20.30'daki kortej  yürüyüşünün ardından Valilik önünde 15 Temmuz Destanı Sanat Müzesi'nce 3D  gösterisi ve mehter konseri düzenlenecek. Protokol konuşmalarının ardından  şiirler seslendirilecek, sela okunacak ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TBMM'de  yapacağı konuşma takip edilecek.

Karabük

Karabük'te, 15 Temmuz'da şehit olan Barış Efe ve Metin Arslan  kabirleri başında anılacak. Kent Meydanı'nda demokrasi nöbeti tutulacak. Alana  kurulacak LED ekranlarda, AA'nın desteğiyle 15 Temmuz gecesini anlatan  görüntülerin yer aldığı belgesel film gösterimi yapılacak ve fotoğraf sergisi  açılacak.

Karaman

Karaman'da saat 20.00'de Aktekke Demokrasi Meydanı'nda toplanacak  vatandaşlar, 22.30'da Milli Birlik Yürüyüşü gerçekleştirecek. Yürüyüşün ardından  demokrasi nöbeti tutacak vatandaşlar, duygu ve düşüncelerini meydana konulacak  anı defterine yazabilecek.

 Kars

 Kars'taki etkinlikler çerçevesinde Evliya Camisi önünden saat 20.00'de  başlayıp İl Emniyet Müdürlüğü önüne kadar Milli Birlik ve Kardeşlik Yürüyüşü  gerçekleştirilecek. İl Emniyet Müdürlüğü önündeki protokol konuşmaları, slayt  gösterisi ve marşların okunmasıyla sürecek etkinlikte katılımcılara çorba ikram  edilecek.

 15 Temmuz şehitlerinin isimlerinin okunması sonrası Kur’an-ı Kerim  tilaveti ve duaların edilmesiyle devam edecek etkinlikler çerçevesinde saat  00.13'te selaların okunmasıyla demokrasi nöbetine başlanacak.

 Kastamonu

 Gazi Stadı'nda saat 09.30'da 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri  Anma Halk Koşusu ve Ulusal Bisiklet Yarışması yapılacak, ardından ödül töreni  gerçekleştirilecek.

 Şehit aileleri ve derneği ziyaret edilecek. Olukbaşı mevkisinde Ömer  Halisdemir Parkı açılacak. Kışla Parkı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na Milli Birlik  Yürüyüşü düzenlenecek. Cumhuriyet Meydanı'nda Kur'an-ı Kerim tilaveti, protokol  konuşmaları yapılacak, ülke genelindeki ortak program takip edilecek.

 Kayseri

 Kayseri Büyükşehir Belediyesi organizasyonunda 15 Temmuz'da saat  20.00’den sabah namazına kadar Cumhuriyet Meydanı'nda 15 Temmuz Şehitlerini Anma,  Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri yapılacak.

 Kırıkkale

 Kırıkkale'de, 15 Temmuz'da saat 11.00'de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü  Konferans Salonu'nda anma programı düzenlenecek. Etkinlikler, saat 21.00'de  başlayacak "Milli Birlik ve Kardeşlik Yürüyüşü"nün ardından demokrasi nöbeti ile  devam edecek.

 Kırklareli

 Kırklareli'nde Özgürlük ve Demokrasi Meydanı'na saat 08.30'da 15  Temmuz anı defteri konulacak.

 Akşam ise kentte 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü korteji  düzenlenecek. Kortejin ardından Özgürlük ve Demokrasi Meydanı'nda anma programı  yapılacak ve demokrasi nöbeti tutulacak. Burada, şehitler için Kur'an-ı Kerim  okunacak, başta Hızırbey Camisi olmak üzere bütün camilerde selalar verilecek.  FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin AA videolarından oluşan klipler gösterilecek.

 Kırşehir

  Kırşehir'de 15 Temmuz'da saat 12.00'de Ahmet Yesevi Camisi'nde mevlit  okutulacak, 21.30'da Cacabey Meydanı'nda vatandaşlar toplanacak, 16 Temmuz saat  00.13'te demokrasi nöbeti başlayacak, sabah namazının ardından Cacabey Camisi'nde  vatandaşlara çorba ikram edilecek. Mehteran gösterisi, tiyatro ve konser  programları gerçekleştirilecek.

Kilis

Kilis'te saat 19.00'da "Milli Birlik Yürüyüşü" ile başlayacak program,  Cumhuriyet Meydanı'nda sabah namazına dek çeşitli etkinliklerle devam edecek.

Kocaeli

Kocaeli'de 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda Türkiye'nin farklı  illerinden gelecek 249 hafız, sahnede oluşturacakları Türk bayrağı  koreografisiyle şehitler için yaptıkları hatimlerin son cüzünü okuyacak.

Alana kurulacak LED ekranlarda 15 Temmuz gecesini anlatan görüntülerin  yer aldığı belgesel film gösterimi yapılacak ve fotoğraf sergisi açılacak. Sabaha  kadar alanda nöbet tutacak olan vatandaşlar, şehitler için okunacak duanın  ardından hep birlikte sabah namazı kılacak.

Konya

Konya Valiliğince saat 19.00'da Kültürpark'tan Mevlana Meydanı'na  "Gençlik Yürüyüşü" yapılacak. Saat 20.00'de ise Mevlana Meydanı'nda "Demokrasi  Nöbetinde Halkla Buluşma" programı gerçekleştirilecek.

Kütahya

Kütahya Belediyesi tarafından "15 Temmuz Anma Etkinlikleri" kapsamında  saat 20.00  Zafer Meydanı'nda Kur'an-ı Kerim tilaveti sunulacak, konserler, hatim  duası yapılacak, demokrasi nöbeti tutulacak, 16 Temmuz'da toplu sabah namazı  kılınacak.

Malatya

Malatya'da saat 17.00'de Yeni Cami'de mevlit okutulacak, mehter takımı  eşliğinde yürüyüş gerçekleştirilecek. Saat 20.00'de 15 Temmuz Millet Meydanı'nda  Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam edecek programda şiir dinletisi sunulacak,  konser düzenlenecek ve sela okunacak. Saat 01.15'te sanatçı Ali Kınık'ın vereceği  konserin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TBMM'deki konuşması dev ekranda  izlenecek ve sabah namazı kılınacak.

Manisa

15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda saat 21.00'de toplanacak vatandaşlar  "Milli Birlik Yürüyüşü" yapacak. Cumhuriyet Meydanı'nda 15 Temmuz Şehitlerini  Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri düzenlenecek.

Mardin

Mardin'de 15 Temmuz Cumartesi günü saat 11.00'de "AA Objektiflerinden  Milli İradenin Yükselişi Sergisi" açılacak.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce saat 17.00'de atletizm  yarışları yapılacak.

Saat 18.00'de Mardin Valiliğince, Vali Mustafa Yaman Caddesi'nde 15  Temmuz Destanı Programı gerçekleştirilecek. Ardından Milli Birlik ve Beraberlik  Yürüyüşü yapılacak.

İl genelinde 16 Temmuz saat 00.13'te tüm camilerde sela verilecek ve  demokrasi nöbeti başlayacak.

Mersin

Mersin'de 15 Temmuz'da vatandaşlar saat 19.00'da Tevfik Sırrı Gür  Stadı önünde toplanılıp, Cumhuriyet Meydanı'na yürüyecek. Meydanda saat 20.00'de  başlayacak program kapsamında Kur'an-ı Kerim okunacak, dua edilecek, sinevizyon  gösterimi olacak. 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece 00.13'te tüm camilerde  sela okunacak ve demokrasi nöbeti tutulacak.

Muğla

Muğla'da, 15 Temmuz şehi?tleri?ni? anma programı kapsamında Cumhuriyet  Meydanı'nda saat 10.00'da bi?si?klet yol yarışı startı verilecek.

Saat 12.00'de ise Türk Cumhuriyetleri ve Filistin'den gelen katılımcı  gençlerle şehi?t ve gazi? ai?leleri? zi?yaret edilecek. Ardından Muğla Sıtkı  Koçman Üniversitesinde "15 Temmuz Şehi?tleri?ni? Anma Demokrasi? ve Mi?lli?  Bi?rli?k Konferansı" gerçekleştirilecek.

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konakladığı  Grand Yazıcı Turban Otel önünden Marmaris Merkez Halk Plajı'na "Milli Birlik  Yürüyüşü yapılacak.

Muş

Muş'ta Valilik önünden Belediye Meydanına kadar saat 22.00'de yürüyüş  düzenlenecek. Saat 00.13'te selalar okunacak.

Nevşehir

Nevşehir'de 15 Temmuz akşamı darbe girişiminin bastırılmasının birinci  yılında Diriliş Meydanı'nda miting ve şehitleri anma programı düzenlenecek.  Kentte tüm camilerde selaların okunmasıyla gece boyunca demokrasi nöbeti  tutulacak.

Niğde

Niğde'de 15 Temmuz'da Off-Road yarışı ve anma koşusu düzenlenecek. 15  Temmuz şehitlerini anma, demokrasi ve milli birlik yürüyüşünün  gerçekleştirileceği kentte, Ömer Halisdemir Meydanı'nda demokrasi nöbeti  tutulacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması, canlı olarak  verilecek.

Ordu

Ordu'da Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri  Fotoğraf Sergisi açılacak. Vali Seddar Yavzu'un başkanlığında protokol  mensuplarının katılımıyla Milli Birlik Yürüyüşü yapılacak, "1915’ten 15 Temmuz'a"  isimli oyun sahnelenecek. Meydanda vatandaşlar demokrasi nöbeti tutacak.

Osmaniye

Osmaniye'deki etkinliklerde saat 17.00'de 15 Temmuz şehitlerini anmak  için Devlet Bahçeli Meydanı'nda 249 kişinin taşıdığı Türk bayraklarıyla Türkiye  koreografisi oluşturulacak. Saat 20.00 itibarıyla eski Valilik önünden Cumhuriyet  Meydanı'na "Milli Birlik Yürüyüşü" yapılacak, meydanda demokrasi nöbeti  tutulacak.

Rize

Rize'de Sahil Camisi'nde vatandaşlar bir araya gelerek yatsı namazı  kılacak, ardından Memiş Ağa Parkı'na yürüyüş yapılarak demokrasi nöbetine  başlanacak.

Sakarya

Sakarya'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde 11 Temmuz Salı  günü başlayan programlar 15 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecek  etkinliklerle devam edecek. Kentte 15 Temmuz gazileri protokol tarafından ziyaret  edilecek.

Vatandaşlar, 15 Temmuz'da Demokrasi Meydanı’nda toplanacak. Buradaki  etkinliklerin ardından sabaha kadar demokrasi nöbeti tutulacak.

Samsun

Samsun'da Cumhuriyet Meydanı'nda şehitler için Kur'an-ı Kerim  tilavetinin ardından dua edilecek, 15 Temmuz'a ilişkin görüntülerinin yer aldığı  video izlenecek. 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece saat 00.13'te bütün  camilerde selalar okunacak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM'de halka  hitabı izlenecek.

Siirt

Siirt'te 21.00'de mehteran takımı eşliğinde yürüyüşle başlayacak  program, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'ndaki etkinliklerle devam edecek. Sabah  namazının kılınmasının ardından, çorba ikramı ile program sona erecek.

Sinop

Sinop'ta 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında saat 10.00'da  şehir stadyumunda atletizm yarışları yapılacak. Saat 20.00'de Milli Birlik Günü  yürüyüşü gerçekleştirilecek.

16 Temmuz saat 00.13'te demokrasi nöbetleri başlatılacak, ülke  genelindeki ortak program takip edilecek.

Sivas

Sivas'ta programlar saat 16.00'da 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve  Şehitleri Anma Halk Koşusu ile başlayacak.

Kentte 22.30'da Milli Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü  gerçekleştirilecek. 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece 00.13'te tüm camilerde  sela okunmasıyla demokrasi nöbeti başlayacak.

Şanlıurfa

Şanlıurfa'da saat 19.00'da Mili Birlik Yürüyüşü ile başlayacak  etkinlikler, Rabia Meydanı'nda Kur'an-ı Kerim tilaveti, hatim duası ve açılış  konuşmaları ile devam edecek.

Yatsı namazının ardından 15 Temmuz Belgeseli gösterimi yapılacak, şiir  dinletisi düzenlenecek, marş ve ilahilerin seslendirilmesi, sela okunması ile  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TBMM'de yapacağı konuşma takip edilecek. 

Şırnak

Şırnak'ta saat 13.00'te 15 Temmuz Demokrasi Yürüyüşü yapılacak. Saat  15.00'te "AA Objektiflerinden Milli İradenin Yükselişi Sergisi" açılacak.

Kent meydanında demokrasi nöbeti saat 23.00'te başlayacak.

Tekirdağ

Tekirdağ'da etkinlikler saat 10.00'da Malkara yolu İnecik köyünde 5  Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı oluşturulmasıyla başlayacak. Tekira AVM önünden  saat 19.00'da başlayacak Milli Birlik ve Demokrasi Yürüyüşü Valilik binası önüne  kadar sürecek.

Valilik önüne, 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik  Günü ile ilgili vatandaşların duygu ve düşüncelerini paylaşabilmeleri için 15  Temmuz Anı Defteri konulacak. İstiklal Marşı ve saygı duruşu, Kur’an-ı Kerim  tilaveti, günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmaların ardından 15 Temmuz darbe  girişimiyle ilgili sinevizyon gösterimi yapılacak.

Tokat

Cumhuriyet Meydanı'na vatandaşların 15 Temmuz gecesi ve ardından  yaşananlara ilişkin duygu ve düşüncelerini gün boyunca yazabilecekleri anı  defteri konulacak.

Cumhuriyet Meydanı'nda Tokatlı 7 şehidin isimlerinin yazılı olduğu ve  fotoğraflarının bulunduğu 3 çadır kurulacak, saat 20.00'ye kadar çadırlarda  şehitlerle ilgili broşür, dergi ve kitap tanıtımı yapılacak. Saat 19.30'da GOP  Stadı önünden Cumhuriyet Meydanı'na kadar il protokolü, kamu kurum kuruluşları,  STK'lar, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla Milli Birlik Yürüyüşü  gerçekleştirilecek.

Cumhuriyet Meydanı'nda saat 20.30'da başlayacak programda 15 Temmuz  gecesinde yaşananlara ilişkin AA tarafından hazırlanan video ve Milli Eğitim  Müdürlüğünce hazırlanan 15 Temmuz konulu röportajlar gösterilecek, şehit  isimleriyle temsili yoklama alınacak. Ali Paşa Camisi'nde vatandaşlar ve  protokolün katılımıyla 16 Temmuz'da sabah namazı kılınacak.

Trabzon

Trabzon'da Forum Alışveriş Merkezi'nde saat 14.00'te "15 Temmuz  Fotoğraf ve Karikatür Sergisi" açılacak.

Çarşı Cami'de öğle namazı öncesinde mevlidi şerif ve hatim duaları  yapılacak. Atatürk Alanı Meydan Parkı'nda spor etkinliklerinin ardından saat  19.15'te Uzunsokak'tan başlayıp Meydan'da sona erecek 15 Temmuz Milli Birlik  Yürüyüşü gerçekleştirilecek.

İl merkezi ve tüm ilçelerdeki meydanlarda ve sembol olmuş yerlerde  halk toplanarak demokrasi nöbeti yapacak.

Tunceli

Tunceli'de 15 Temmuz günü saat 18.30'da SGK binası önünden Milli  Birlik ve Demokrasi Yürüyüşü'ne başlayacak katılımcılar, 19.00'da Valilik  önündeki tören alanına ulaşacak.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması, Kur'an-ı  Kerim tilaveti ve duaların edilmesi sonrası şiir dinletisi yapılacak etkinlikte,  darbe girişimine karşı koyarken şehadet mertebesine ulaşan şehitlerin isimlerinin  okunmasının ardından saygı ışıkları yakılacak.

15 Temmuz şehitlerinden "Ömer Halisdemir'e Ağıt" adlı şiir dinletisi  sonrası 15 Temmuz gazilerinin konuşma yapacağı etkinlikte, katılımcılara "15  Temmuz" konulu belgesel izletilecek.

Darbe girişimiyle ilgili fotoğraf sergisinin de açılacağı etkinlik  alanında saat 22.20'de bir cemevi dedesinin dua okuması sonrası demokrasi  nöbetine başlanacak.

Uşak

Uşak'ta 15 Temmuz Anı Defteri saat 10.00'da kent meydanında  vatandaşların düşüncelerini yazmaları için yerleştirilecek ve 1 Eylül  Stadyumu'nda 15 Temmuz Halk Koşusu yapılacak.

Uşak Belediyesi önünden kent meydanına saat 20.00'de yürüyüş  düzenlenecek ve kent meydanında demokrasi nöbeti başlayacak.

Van

Van 100. Yıl Üniversitesince saat 09.30'da üniversiteden kent  merkezine, merkezden de Van Kalesi'ne bisiklet turu düzenlenecek.

Programlar, meydanda gece boyu devam edecek.

Yalova

Yalova'da "15 Temmuz Şehi?tleri?ni? Anma, Demokrasi? ve Mi?lli?  Bi?rli?k Günü" etkinlikleri kapsamında kentteki caddeler, meydanlar ve resmi?  bi?nalar bayraklarla donatılacak.

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda akşam saat 20.00'da  başlayacak programda, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için İl Müftüsü  tarafından dua okunacak. Konuşmalar, şiirlerin okunması, sinevizyon gösterisi ve  demokrasi nöbetiyle tören sona erecek.

Öte yandan 15 Temmuz'un yıl dönümünde AA fotoğraflarından oluşan  "Milli İradenin Yükselişi Sergisi" 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda  açılacak. 

Yozgat

Yozgat'ta saat 20.30'da mehteran eşliğinde Terminal Camisi'nden  Cumhuriyet Meydanı'na yürüyüş gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının ardından demokrasi  nöbeti tutacak vatandaşlar, Cumhuriyet Meydanı'nda 16 Temmuz'da sabah namazı  kılacak.

Zonguldak

Zonguldak'ta şehitler, 15 Temmuz'da kent meydanında anılacak.

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili belgesel gösteriminin ardından  dualar edilecek.

Selaların okunmasıyla demokrasi nöbeti başlayacak.

 


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0