24 Ocak 2002 Perşembe


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Tasarımda Anadolu

Silmar, firmalara yönelik promosyon ürünleri ve kişiye özel çalışmalarında Anadolu kültüründen yola çıkıyor. Kaybolan Türk el sanatlarını korumaya çalışıyor.

     Tasarım ve üretim firması Silmar, promosyona yönelik tasarım çalışmaları yapıyor. Ticari talepleri karşılarken Anadolu kültüründen yola çıkıyor ve kaybolan Türk el sanatlarını da korumaya çalışıyor. Silmar’ın sahibi Esmer Erdem ile sanat tasarımcılığını, zorluklarını ve Türkiye’deki konumunu konuştuk.
     
     Anadolu kültürü ve uygarlıklarından yola çıkarak çağdaş bir sentez sunmaya çalışıyorsunuz. Neden Anadolu?
     Özümüzü modern yorumlarla yansıtmak istiyoruz. Anadolu kültüründen yola çıkmamız tamamen bir seçim ve yaklaşım. Sanat tasarımcılığında kendinize bir kimlik seçmek zorundasınız. Silmar olarak kendimize en yakın olan kültürü seçtik.
     
     Bir kültürden yola çıkmak tasarımcılığa ne gibi olanaklar sağlıyor?
     Her şeyden önce farklılık kazandırıyor. Her firmaya ayrı bir ürün yapmak, herkesle farklı bir tasarım konuşmak hoş. Sizi sıradan olmaktan çıkarıyor.
     
     Silmar’ın bir özelliği de Türk el sanatlarına önem vermesi.
     Genel olarak bütün Türk el sanatları yok oluyor. Mesela Edirnekâri son derece yozlaşmış bir durumda. Bunları belgeleyip bir yere oturtmak gerekiyor. Tasarımlarımızla Türk el sanatlarını bir şekilde tekrar gündeme getirmek istiyoruz. Ayrıca kaybolan Türk el sanatlarını derleyip 15 bölümlük bir belgesel halinde sunma projemiz var. Belgeselin İstanbul’daki ilk bölümü çekildi ama maddi zorluklar nedeniyle devamını çekemedik. Bu çalışma 15 ayrı şehirde gerçekleştirilecek. Bugüne kadar bir sürü yerle görüştük ama sonuç alamadık. Beni çok ilgilendiren bir proje bu. Sponsor bulduğumuz takdirde çekimlere tekrar başlamak istiyoruz.
     
     Tasarım sektörünün Türkiye’deki gelişimi nasıl bir noktada?
     Ülke koşullarını gözönüne aldığımızda bazı sıkıntılarımız var. Fakat üniversitelerden yeni yetişen bir sürü tasarımcı çok iyi işler üretiyor. Dünya çapında olan tasarımcılarımız da var.
     
     Her tasarım bir sanat ürünü müdür sizce?
     Ortada bir ürün varsa tasarım da vardır. Ama bu ürünün sanatsal ürün olması ayrı bir konu. Estetik kaygılar taşımayan, sanat tasarımı olmayan birçok örnek sözkonusu. Biz yaptığımız işlerde sanatsal bir ağırlığımız olduğunu düşünüyoruz.
     
     Sanat tasarımcılığının zorlukları neler?
     Öncelikle kendimizi, kimliğimizi ne yaparsak yapalım doğru anlatamıyoruz. Bunun bir sürü nedeni var. Tasarım dediğimizde insanlar gerçekten bize mi özel olacak diye soruyorlar. Kendilerine özel bir ürün tasarladığımıza çok zor inanıyorlar. Sürekli aynı ürünü ve malzemeyi üretmiyoruz. Çok alanda hizmet veren bir sektörüz aslında. Yalnız, müşterinin bizden ne isteyeceğini iyi bilmesi gerekiyor.
     
     Tasarım firması olarak promosyona yönelik ürünler de hazırlıyorsunuz. Promosyon ve sanat?
     Bizim alanımız özellikle promosyona yönelik. Ama promosyon ürünlerimizde de sanatsal kimliğimizi koruyoruz. O tarz işlerimizde de Anadolu kültüründen yola çıkarak ürünler tasarlıyoruz. Belki promosyona yönelik olarak bizim tarzımızda üretim yapan firma yok. Öncelikle firmalar bizi aradığında kendilerini nasıl yansıtmak istediklerini soruyoruz. Ürünlerimiz kullanılan malzemeye ve adedine göre pahalı da olabiliyor ucuz da.
     
     Bunun yanı sıra takı tasarımları da yapıyorsunuz.
     Herkes gelip özel üretim isteyebilir bizden. Yani kişiye özel tek ürünler de üretebiliyoruz. Yaptığımız takılarda da promosyon ürünlerinde olduğu gibi Anadolu kültüründen yararlanıyoruz.
     
      KÜLTÜR & SANAT


Her yerde kar var
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
Bir de çınar olursa...
Çehov’un bahçesi
Sanatın bağımsızlığı
Yeni başlayanlar için The Cure
Sitcom’ların pamuk prensleri
Fotoğrafın sessizliği
Tanıdık bağımsızlar fihristi
Bir milenyum düşçüsü
Cemal Nadir 100 yaşında
Müzik sesle uçar
Estetik röntgen mütehassısı
İhmal edilen kadın
Oyunun bin bir yüzü
Kırık kahkaha
Nevzuhur
Yüz yıldır uyuyan figürler
Dişi sinek sokunca acıtır
Mavi tutku
Alicia harikalar diyarında
Tasarımda Anadolu
Başlarken...
Oyuncunun günlüğü
Açık kronoloji
Hayat atölyesi
Chomsky’nin kürsüsü
Aşkolsun!
Mazeret kâğıdınızı aldınız mı?
Kütüphanenin ışıkları
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet