24 Ekim 2002 Perşembe


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 Haberiniz olsun

Biz bize yeteriz
     Artık biri yazar, biri oynar, biri çeker, biri de söyler. Bu kadar yetenek bir araya gelince olacağı bu. Latin fıstık J. Lo ve yeni damat adayı Ben Affleck’ten söz ediyoruz. Yakın bir zaman önce yeni albümünü çıkaran Lopez, yeni klibinde sevgilisi aktör Ben Affleck’i oynatacakmış. "Jenny From The Block" isimli şarkının klibinde Affleck, J. Lo ile alışveriş yaparken, gezerken ve pahalı restoranlarda yemek yerken boy gösterecek. Bu arada meşhur sevgililerin 14 Şubat Sevgililer Günü’nde evleneceği söyleniyor. Herhalde bundan sonraki klipte her şeyi kendileri yapar. Tabii öbür klibe kadar dayanabilirlerse.
     
İyi yıllar size
     Kendi grubumuzdan diye söylemiyoruz ama memleket dahilindeki en farklı gazetelerden Radikal, pazar akşamı yedinci yaşına girdi. Ece Meyhane’de yapılan kutlamada önce ciddi konular konuşuldu sonra göbekler atıldı, şarkılar söylendi ve harika bir pasta Mehmet Yılmaz ve İsmet Berkan tarafından kesildi. Öte yandan CNN Türk de bir gün sonra dördüncü yaşına girdi. Partiye dışarıdan kimse davet edilmediği için havadis veremiyoruz. Hem Radikal’e hem de CNN Türk’e iyi ki doğdunuz diyoruz o kadar. İyi yaşlar olsun!
     
Memleket hasreti
     Hollywood sakinleri hiç de sakin filan durmuyor. Bakınız... İki Avustralyalı Nicole Kidman ve Russell Crowe’un bu aralar sık sık görüştüğü dedikodu kazanına girmiş durumda. Hatta Crowe, Kidman’ın "Cold Mountain" filminin çekimlerini yaptığı Romanya’ya bile uçmuş. Çift kimselere yakalanmamak için özel bir çaba sarf ediyormuş. Arkadaşlarından biri, "İkisi de Hollywood’un en ünlü isimleri. Eğer birlikte fotoğrafları çekilirse bütün ilginin onlara döneceğinin çok farkındalar. Birlikte daha fazla vakit geçirmek için özellikle bunu saklıyorlar," diyor. İki Avustralyalı birbirini bulmuş işte.
     
Usta buyurdu
     Atıf Yılmaz, gençlere hafiften dokundurdu. 1. Uluslararası Mersin Müzik Festivali’nin davetlisi olarak Mersin’de bir söyleşide konuşan Yılmaz, "Amerikan filmleri kültürümüzü etkiliyor. Yaşam tarzımızı değiştiriyor," diye başladı ve gençlere Türk sinemasını izlemelerini öğütledi: "Film baskı altında. Ben dahi kendimin RTÜK’üyüm. Bunun nedeni Türkiye sinemasının uzun yıllar baskı altında olmasıdır. Şu an sinemada Batılılaşma var. Artık iyi filmler yapılmıyor. Ünlü sanatçıların oynadığı filmler iyi film olarak değerlendiriliyor".
     
Çamura tutkun adamın hikâyesi
     "Tabutta Rövaşata" ve "Filler ve Çimen"in yönetmeni Derviş Zaim, yeni filmi "Çamur"un çekimlerini tamamladı. Türk - Yunan ortak yapımı "Çamuröda Mustafa Uğurlu, Yelda Reynaud, Taner Birsel, Ümit Çırak ve Bülent Emin Yarar var. Film gelecek sene ortalarında vizyonda olacak. Zaim filmi için "Çeşitli ve çelişen görüş açılarına dayanan bir film. Her filmin politik bir yönü vardır. "Çamuröda eğlenceli tarafları da olan ve insan dramını yoğun olarak anlatan bir film yapmaya çalıştım," diyor.
     
Edebiyat Nobel’i Kertesz’e
     Bu yılki Nobel Edebiyat Ödülü, Imre Kertesz’e verildi. İsveç Akademisi tarafından yapılan açıklamada, Aushwitz Toplama Kampı’ndan kurtulmayı başaran yazarın ödüle ‘Bireyin kırılgan yaşantısını tarihin vahşi keyfiliğine karşı destekleyen yazını için’ layık görüldüğü belirtildi. Kertesz’in "Kadersizlik" ve "Doğmayacak Çocuk İçin" adlı kitapları, Can Yayınları tarafından Türkçe’de de yayımlandı.
     
Çocuklara futbol
     Sponsorluğunu Aria’nın üstlendiği "Futbol Manzaraları" sergisi, geçtiğimiz hafta öğrencileri ağırladı. Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki sergiyi öğretmenleriyle birlikte gezen Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray Koleji İlköğretim öğrencileri daha sonra sergide gördüklerini, hissettiklerini tuvallerine dökerek hayallerini resimle ifade etmeye çalıştı. İleride bu resimlerden oluşan bir de sergi açılacak.
     
Şimşek’e selam
     Yalnızca TRT’li olduğumuz yıllarda adı "Pazar Konserleri" ile neredeyse özdeşleşen ve geçen yıl aramızdan ayrılan orkestra şefi Hikmet Şimşek, ölümünün birinci yılında eşi Nihal Şimsek’in kotardığı "Konservatuvarımı İstiyorum" sergisiyle anıldı. Nihal Şimşek’in Mamak’taki tarihi konservatuvarın yeniden kullanıma açılması vesilesiyle de düzenlediği sergide, eşi için yaptığı tablo izleyenler tarafından hayli beğenildi. Öğrencileri ve çalışma arkadaşları da Şimşek’e, verdikleri konserle bir selam çaktılar.
     
Yasaklar yasaklansın
     İran sineması İran dışında alıp başını giderken, ödüllere boğulurken kendi memleketinde yasaklamalar devam ediyor. Garip dersek yalan olur, çünkü böyle hikâyelerle çok karşılaşıyoruz. Sonuncusu, ustalardan birinin başına geldi. Abbas Kiarostami’nin yeni filmi "On"un İran’da gösterilmesine izin çıkmadı. Kültür Bakanlığı, Kiarostami’nin filminin 30 dakikasını kestikten sonra gösterime sokabileceğini buyurdu. Kiarostami de filmin 91 dakika olduğunu, 30 dakikalık kısmını kesmesi halinde kısa film olacağını ve bu yüzden sinemaların filmi göstermeyeceğini belirterek, "‘Filmin vizyona girmesine izin vermiyorum," dedi.
     
Tuvale dönüşen duygular
     Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen 30. Dyo Resim Yarışması sonuçlandı. Tayyar Eren, Deniz Bayav, Rıza Savaş ve Zeynep Özdemir pentür dalında, Ilgın Veryeri ise özgün baskı dalında kazandıkları başarı ödüllerini kazandılar. Türkiye’nin yanı sıra İsveç, Yunanistan, İtalya ve İsviçre’den toplam 1204 eserin katıldığı yarışmanın Seçici Kurulu’nda Avni Arbaş, Abdülkadir Günyaz, Ferruh Başağa, Naile Akıncı, Prof. Dr. Münir Ekonomi, Prof. Hayati Misman ve Nazan Ölçer yer aldı.
     
Roma’nın Türk kadınları
     Roma’daki tarihi İspanyol Meydanı bu aralar Türk kadın ressamları ağırlamakla meşgul. Ayşegül Kora, Gülay Sevsevil, Selva Suman ve Yakut Ayverdi 10 Ekim’de Roma’da "Galleria il Canovaccio"da açılan "Sogno Turco" isimli karma sergide işlerini sergiliyor. 24 Ekim’e kadar da her isteyen görebilir. "Lebriz.com"a bağlı olan sanatçıların bütün işleri Internet üzerinden tüm dünyaya ulaştırılabiliyor.
     
Sevin Okyay yorumları
     Yarın itibarıyla İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın kotardığı "filmekimi" başlıyor. Hakikaten sağlam bir programı olan film haftasının filmleri hakkında bilgi isteyenler Sevin Okyay’a başvurabilir. Hayır tabii ki kişisel değil. Ekim ayı boyunca Sevin Okyay perşembe günleri (bugün dahil) saat 13.00 - 14.00 arasında Radyo 92Nokta3’te filmler ve festival hakkında bizleri aydınlatacak.
     
 KÜLTÜR & SANAT


Aşk bazen de vazgeçmektir
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
"Her yazar önce bir dil işçisi"
Şeytanın gör dediği...
"Budala" ile yeniden Dostoyevski
Deliler, şairler ve devrim
Taşınabilir sözlük
İki kutuluk külliyat girişimi
Akbank’a taze kan
İstanbul’dan Tuileries Bahçeleri’ne
Zamansız bir sergi
Necmi Zekâ ve diğer tanıklar
Sokakta plastik obje edası
"Aile gailedir!"
"Politik bir şey yapardım ama..."
Genç âşıkların zaferi
Tiyatroda sanat - demokrasi ilişkisi
Adrenalin fıskiyesi
Yılın en iyisi
Aya İrini’de Mozart ve Holst
Dört altın yıl
"İbrahim Tatlıses öldüğü an bitecek"
Rastlantılar ve mucizeler
Samatya ve Semaver Kumpanya
Hayat atölyesi
"Aldatma"nın bilimsel açıklaması
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet