Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 11 Eylül 2004 / Cumartesi  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege      Vitrin  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
AKP'ye Alman eleştirisi

AB için Türkiye'ye destek veren Alman politikacılar, 'zina düzenlemesi'ni, "Bütün reformlar Avrupalı görünebilmek için mi yapıldı?" diyerek sert bir şekilde eleştirdi


AKP hükümetinin, zinayı cezalandırma girişimi Alman politikacılar tarafından sert dille eleştirildi.
Türkiye'nin AB üyeliğine destek veren SPD ve Yeşiller partilerinin yanı sıra, muhafazakâr Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi Türk hükümetini uyardı.
Ana muhalefetteki CDU'nun, Avrupa politikasından sorumlu sözcüsü Peter Hintze, "Bu düzenlemeyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'şu ana kadar gerçekleştirdiği bütün reformları', sadece şekil itibariyle Avrupalı görünebilmek için yapılan bir operasyon şüphesi altında bırakıyor" dedi. Hintze, AKP hükümetinin bu yönde bir yasayı kabul etmesinin, Türkiye'nin Avrupa'nın temel değerlerinden uzaklaştığının bir göstergesi olacağını söyledi.

Kadın düşmanı yaklaşım
CDU'nun Avrupa milletvekili Elma Brok da, "Zinanın suç kapsamına alınması ayrımcılık yasağına karşı bir girişimdir ki, bu da AB üyeliğini engeller. Eğer yasa kabul edilirse, AB Komisyonu Türkiye ile üyelik müzakereleri başlatılması tavsiyesini bir kenara bırakmalı" diye konuştu.
SPD / Yeşiller koalisyon hükümeti de zinanın cezalandırılmasını eleştirdi. SPD'nin Türk kökenli milletvekili Lale Akgün, düzenlemenin kadın düşmanı bir yaklaşım taşıdığını, Avrupa'da kabul gören evlilik anlayışına uymadığını kaydetti. Akgün, AB'nin Türkiye'ye eleştirisini daha net şekilde yansıtmasını istedi. Yeşiller'in Avrupa Parlamentosu Milletvekili Cem Özdemir de tasarıyı "otoriter" olarak nitelendirerek, "Zinanın suç sayılmasıyla, şeriat hemen arka kapıdan sokulmuyor. Burada daha çok, insanlar arasındaki ilişkileri yasalarla düzenleme düşüncesi yatıyor" dedi.

Le Figaro da eleştirdi
Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesinde de, "Türk hükümetinin hassas bir dönemde önemli risk aldığı" yorumu yapıldı. "Avrupalılar, Ankara tarafından istenen zina yasasını kınıyor" başlığıyla verilen haberde, "AB Komisyonu'nun gelecek ay yayımlayacağı rapor öncesinde, hassas bir dönemde önemli risk alan Türk hükümetinin davranışını anlamakta güçlük çekiyoruz" denildi. Haberde, "Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin adaylığına karşı çıkanlara güçlü gerekçeler vererek, sanki ateşle oynamaktan zevk alıyor" ifadesi yer aldı.
AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'in, konuyla ilgili, "Bu bir şaka olmalı" sözlerine de dikkat çekilen haberde, Türkiye'den, zina konusundaki görüşlere geniş yer verildi.
SİYASET
Memleketimize hayırlı olsun!
AKP'ye Alman eleştirisi
Yeni komiser de uyardı
Başkanın sözleri delil sayılacak
Gül, hâlâ 'yanlış anlatıldı' diyor
Vatandaştan Erdoğan'a: Huzur istiyoruz
Baykal, AKP'ye, inadı bırakma çağrısı yaptı
Sarıgül için komisyon hazır


Taha AKYOL
Dünya nereye, biz nereye?
DÜNYANIN en önemli dergilerinden biri olan Fo...
Fikret BİLA
Türkmen'in adı yok
Türkmen kenti Telafer'den haberler kötü...
Hasan CEMAL
İntihal!
Bu belki de gecikmiş bir yazı. İstanbul Ünive...
Güneri CIVAOĞLU
AB'ye mayın
Zina tartışmasında "bin akıllının çıkaramayac...
Derya SAZAK
Zehirli variller
İskenderun Körfezi'nde çürümeye terk edilen İ...


 AB Ulusal Programı (Giriş ve Siyasi Kriterleri)


 AB - Katılım Ortaklığı Belgesi
 Kopenhag Kriterleri

© 2004 Milliyet