Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 31 Mart 2006 / Cuma  
   Milliyet Online    Emlak    Arabam    Kariyerim    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Bilim ve Teknoloji
  Kültür ve Sanat
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik Bülten
İstanbul cinliği

ABD Kongresi'ne aday bir Cumhuriyetçi, Bağdat dönüşü sitesine koyduğu İstanbul fotoğrafının yanına, 'Bağdat sakin, gazeteciler abartıyor' yazdı; ortaya çıkan foyası Newsweek'e haber oldu

DIŞ HABERLER SERVİSİ


ABD'de önümüzdeki kasım ayında yapılacak Kongre seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'den aday olan Howard Kaloogian, basının Irak'taki koşulları olduğundan daha vahim gösterdiğini iddia ederek, "Bağdat'ta yaşamın normal, sokakların sakin olduğunu gösteren" fotoğrafları kampanyası için hazırladığı internet sitesine koydu. Ancak "internet dedektifleri" bu fotoğrafların aslında Bağdat değil İstanbul sokaklarını gösterdiğini ortaya çıkardı. Amerikan Newsweek dergisi, internet sitesinde yer verdiği habere, "Ha Bağdat, ha İstanbul. Ne fark eder?" başlığını attı.
California'dan Kongre üyeliğine aday olan Kaloogian, Temmuz 2005'te Irak'a gittikten sonra internet sitesine gezisinden fotoğraflar koydu. Kaloogian, İstanbul'da çekilen fotoğrafın yanına, "Bu fotoğrafı Irak'tayken Bağdat'ın merkezinde çektik. Bağdat da dahil olmak üzere Irak, çoğu insanın sandığından çok daha sakin ve durağan bir yer. Ancak basın her gün ülkedeki bir şiddet eylemini bulup bu olay hakkında bağırıp çağırıyor. Çünkü, çoğu gazeteci ABD'nin terörizmle savaşına karşı çıkıyor" diye yazdı.
Kaloogian'ın sitesinde aylarca bu şekilde duran fotoğraf, geçen günlerde, "Daily Kos" isimli bir internet günlüğü (blog) sitesini kullananların şüphesini çekti. İnternet blog'cuları, fotoğraftaki Türkçe "noter" yazısını, bir dondurma markasını ve el ele yürüyen modern görünümlü genç bir çifti fark ederek bu sokağın Bağdat'ta olamayacağını yazdı. Bunun üzerine çok sayıda başka internet sitesinde de bu konu üzerine tartışma başladı ve fotoğrafın aslında İstanbul'da çekildiği ortaya çıktı. Bu gelişmeler üzerine Kaloogian İstanbul fotoğrafını internet sitesinden çıkararak, yerine gerçekten Bağdat'ta çekilmiş olan bir fotoğraf koydu.
Newsweek'in sorularını yanıtlayan Kaloogian, İstanbul fotoğrafının yanlışlıkla internet sitesine konulduğunu söyledi. Kaloogian, Irak'a birlikte gittiği grubun bazı üyelerinin İstanbul'a da uğradığını ve burada da fotoğraflar çektiğini, internet sayfasını hazırlayanların Bağdat yerine yanlışlıkla İstanbul'da çekilen fotoğrafı koyduğunu belirtti.

'Ha İstanbul, ha Bağdat'

Kaloogian'ın "blog"undaki fotoğrafta Latin harfleriyle yazılmış tabelaların ve el ele dolaşan çiftlerin görülmesi üzerine şüphelenen "blogger"lar, bu fotoğrafın İstanbul'a ait olduğuna hükmedince Kaloogian sitesine gerçek bir Bağdat fotoğrafı koydu.
DÜNYA
İstanbul cinliği
İlk iş sözleşmesi Chirac'a kaldı
Katalonya için geniş özerklik
İsrail'de intihar saldırısı: 3 ölü
Geçen yıl dünyada 65 gazeteci öldürüldü
Irak'ta rehin alınan ABD'li gazeteci serbest


Sami KOHEN
Darfur'da olan ne?
TÜRK kamuoyu Darfur'un adını duymuş da olsa, ...


 2003 yılında dünyada yaşananlar...

© 2006 Milliyet