15.12.2017 08:20 | Son Güncelleme:
TBMM (AA)

Bakan Albayrak’tan bor ve kömür müjdesi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bu yıl  sonu bor toplam satışında Türkiye rekoru kırılacağını, yaklaşık 2,2 milyon ton  ihracatla Eti Maden firmasının tüm zamanların en büyük satış rakamına ulaşacağını  ve ocak ayında Bormatik deterjan, Borgübre lansmanını yapacaklarını belirterek,  "Büyük sürpriz 2018'in ilk çeyreğinde. Borda katma değerli bir stratejiyi, yeni  bir lansmanla ilk çeyrekte inşallah sizinle paylaşacağız." dedi.

Albayrak, TBMM Genel Kurulunda, bakanlığının bütçesi üzerinde yaptığı  konuşmada, toplam kömür rezervinin son bir yılda 1,5 milyar ton ilaveyle 17,3  milyar tona çıktığını söyledi.

Türkiye'nin jeofizik ve jeokimya haritalarının 2018 itibarıyla  biteceğini, Türkiye'nin yerinde, havasında, suyunda, altında, üstünde ne varsa  ortaya çıkarılacağını anlatan Albayrak, kömür kaynaklarını doğru, finanse  edilebilir ve düşük maliyetle ekonomiye kazandırmak, enerjiye dönüştürmek için  akıllı kömür stratejisini üç önemli yaklaşım üzerine inşa ettiklerini dile  getirdi. Bu yaklaşımın temelini insan ve bilim odaklı şeffaf ve açık yönetim  yaklaşımlarının oluşturduğunu ifade eden Albayrak, "Bu stratejiyle kömürde  hedeflerimize güvenli madencilik kültürünü tesis ederek çevreyle uyumlu bir  şekilde ulaşmak zorundayız." diye konuştu.

Albayrak, eski baca gazı sistemlerine sahip tüm santrallerin  yenilenmesiyle ilgili protokolü imzaladıklarını, 2019'da artık Türkiye'de çevreyi  kirleten eski hiçbir santral kalmayacağını bildirdi.

"TÜM ZAMANLARIN EN BÜYÜK SATIŞ RAKAMINA ULAŞILACAK"

Bor ihracatında konsantre ürünlerin payını azaltıp rafine ürünlerin  payını artırma yönünde önemli adımlar attıklarını kaydeden Albayrak, 2002 yılında  yüzde 65 rafine, yüzde 35 konsantre ürün olan satış kompozisyonunu yüzde 97'den  daha fazla bir rafine bor ürünü noktasına taşıyarak daha çok katma değer  sağlandığını aktardı.

Bakan Albayrak, "Toplam satışta Türkiye rekoru bu yıl sonu itibarıyla  geliyor. Yaklaşık 2,2 milyon ton ihracatla Eti Maden firmamız tüm zamanların en  büyük satış rakamına ulaşacak. Bu daha başlangıç. Ne dedik? Katma değer. Bormatik  deterjan, Borgübre, ocak ayında bunların lansmanını yapacağız. Ama büyük sürpriz  buradan açıklamayayım, 2018'in ilk çeyreğinde. Borda katma değerli bir  stratejiyi, yeni bir lansmanla ilk çeyrekte inşallah sizinle paylaşacağız."  ifadelerini kullandı.

"ÜÇÜNCÜ SANTRALLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR"

Artan elektrik enerjisi talebinin karşılanması, ithal kaynaklara  bağımlılığın azaltılması bakımından nükleer enerjinin arz kaynakları arasına  dahil edilmesi için önemli adımlar attıklarını anımsatan Albayrak, şöyle devam  etti:

"Dünyada elektrik üretiminin, Avrupa Birliği (AB) ortalamasında yüzde  30'undan, Amerika'da yüzde 20'sinden, Fransa'da yüzde 77'sinden, Macaristan'da  yüzde 52'sinden, Güney Kore'de yüzde 30'undan fazlası nükleer enerjiden  sağlanmaktadır. Amerika'da 99, Avrupa'da 132 olmak üzere dünyada toplam 448  nükleer santral faaliyette, 58'i de inşaat halindedir. Bu kapsamda da Türkiye  için çok önemli bir stratejik anlam ifade eden Akkuyu ve Sinop'taki  santrallerimizde önemli aşamalar kaydedilmiş olup hızla süreçler devam etmekte,  üçüncü santralle ilgili çalışmalarımız son hızıyla devam etmektedir.

Yerleştirme ve teknoloji transferi stratejimiz kapsamında nükleer  teknolojilere sahip olmak da bizim için büyük önem arz etmektedir. Nükleer  teknolojiyle elektrik üretiminin yanı sıra nükleer tıptan tarıma, uzay  çalışmalarından sanayiye kadar barışçıl amaçlı çok geniş bir yelpazede tüm  dünyanın kendisine helal kıldığı bu alanı inşallah kullanacağız. Ülkemizin  geleceği ve çocuklarımızın yarınları için yüklenmiş olduğumuz bu emanetin  farkındayız."


"OPERASYON ÇEKMEYE ÇALIŞANLARIN KUKLASI OLAMAYIZ"

Albayrak, siyaset, askeri, ekonomi, enerji, kültür gibi tüm alanlarda  yerli ve milli olmak, çok çalışmak, ülkeyi namerde muhtaç etmemek zorunda  olduklarını vurguladı.

Türkiye'nin inancına, değerlerine, tüm bu altyapıya savaş açanların  yerli ve milli olamayacağını söyleyen Albayrak, "Yerli ve milli olacaksak yabancı  güçlerin, dış mihrakların maşası olamayız, halkın karşısında olamayız. Biz yerli  ve milliysek, Türkiye'nin sınırları dışından bu ülkeye operasyon çekmeye  çalışanların kuklası olamayız." değerlendirmesini yaptı.

Bakan Albayrak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Dolayısıyla tüm bu çerçevede, milletin gözünün içine baka baka yalan  söyleyemeyiz, milletin gözünün içine baka baka iftira atamayız, milletin gözünün  içine baka baka tüm bu çerçevede bu aşk ve bu sevdadan uzak duramayız. 15 Temmuz  bize şunu gösterdi ki bu millet, bu bölge ve küresel süreçte büyük bir kıyamet  senaryosuyla, 100 sene sonra büyük bir kurtuluş savaşıyla bir kez daha karşı  karşıyadır.

Tüm milletime sesleniyorum: Bu ülkenin başında gerek Cumhurbaşkanıyla  gerek iktidarıyla yerli ve milli, sapına kadar sapasağlam bir iktidar vardır.  Allah bu milleti tüm bu alanlarda aziz kılacaktır, bundan hiçbir şüphemiz yok.  Ama gün, 15 Temmuz'dan sonra 80 milyonun idrak ettiğini göremeyip, birilerine  maşa olup, birilerinin oyuncağı olup, bu milletin değerlerinden uzak kalıp tüm bu  çerçevede aklını, vicdanını ve en önemlisi ülke davasını kaybedenlerin davasının  günü değildir."

Bu habere ifade bırak
  • 7Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy11