SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Libya, Türkiye ile imzalanan mutabakatların yürürlüğe girdiğini açıkladı

Libya'da uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Türkiye ile imzalanan "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ve "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"nın yürürlüğe girdiğini açıkladı.

AA

 

UMH Adalet Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, UMH Başkanlık Konseyi'nin söz konusu muhtıralarla ilgili kararında, ilgili birimlerden, anlaşmanın onaylandığı tarihten itibaren yürürlüğe konulması istendi.

Kararda ayrıca, ülkede alınan kararların münferit olarak değil tek bir cilt halinde yayımlandığına, söz konusu kararın da gelecek yılın başında Resmi Gazete'de yayınlanacağına işaret edildi.

Başkanlık Konseyi 5 Aralık'ta "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ve "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasını onaylamıştı.

UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac tarafından imzalanan metinde "Başkanlık Konseyinin, 27 Kasım'da imzalanan iki mutabakat muhtırasının onaylanması yönünde karar aldığı ve kararın alındığı tarihten itibaren geçerli olmasının şart koşulduğu" ifade edilmişti. Metinde ayrıca ilgili makamlardan kararın Resmi Gazete'de yayımlanması talep edilmişti.

Türkiye ile Libya'daki UMH arasında 27 Kasım'da "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalanmıştı.

 

Diğer Haberler

  1. Mobilya sektörü ihracatı 20 yılda 22 kat arttı
  2. Avrupa Merkez Bankası açıkladı! 'Dijital Tim' geliyor
  3. YÖK, uygulamalı eğitimler için ücret ve sigorta şartlarını belirledi
  4. Almanya’da e-ticaret hacmi 72,6 milyar euroya ulaştı
  5. Kemer'de 'hayalet otel' icradan 96 milyon liraya satılık
  6. İngiltere’de işsizlik oranı değişmedi
  7. Son dakika... Borsa İstanbul'dan bir rekor daha!
  8. Doğal gaz faturalarına vade farksız taksit kampanyası
  9. Facebook 1000 kişiyi işe alacak
  10. Siber saldırıların Rus ekonomisine maliyeti 2,5 trilyon ruble

© Copyright 2020

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.