SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Bir misafirperverlik ve işbirliği projesi

.

Milliyet Haber

Birçoğumuzda vardır; bir zaman, bir de uygun sakinlikte bir ortam bulursa içindeki bütün yaratıcılığın kâğıda  kaleme - tuvale  döküleceği inancı. Hayal ettiklerimizi ertelemede de en büyük bahanemizdir, gündelik hayatın hayhuyu izin vermez bir türlü, gelen giden, arayan soran olur, olmasa şehrin gürültüsü yeter. Gidip sessiz sakin bir yerde ev tutayım deseniz paranız olmaz. 

Şu an size bütün bu bahaneleri bertaraf edecek bir projeden söz etmek üzereyim: Ayvalık Mutluköy’deki Konukevi’nden. Defne Koryürek  ki kendisini Slowfood Fikir Sahibi Damaklar’dan Lüfer Koruma Timi’ne, Yedikule Marul Bayramı’ndan Slow Olive’e ucu ekoloji, tarım ve gastronomi alanlarına dokunan pek çok projeden tanıyoruz  ile eşi Vasıf Kortun İstanbul’daki hayatlarını bırakıp Mutluköy’e yerleşirken eşe dosta bir veda daveti vermişlerdi. Orada yaptığı konuşmada, Mutluköy’deki hayatlarına isteyen, kendileriyle aynı dertlere kafa yoran insanları da dâhil etmeyi arzu ettiklerini söylemişti. Ama bu kadar çabuk ve net davranacaklarını düşünmemiştim doğrusu. Şu anda “Bir misafirperverlik ve işbirliği projesi” diye tanımladığı Konukevi, kendi 4,5 dönüm arazi içine inşa ettikleri taş evlerinin yanı başında yerini almış durumda.

Önce araziden söz edeyim; Defne Koryürek yaz ortasına kafamıza dolu yağdığı halde mümkün mertebe görmezden gelmeye çalıştığımız iklim değişikliğine ve bunun getireceği kıyamete karşı farkındalık yaratmaya ve önlemler geliştirmeye kafa yoran biri. Kendileri ekip biçtikleri arazilerinde bir mini bostanları, çok çeşitli meyve ağaçları var. İnsanların “hayatta kalma kabiliyetlerini geliştirmeleri gerektiği” kanaatinde ve konukevi de bu düşüncenin bir parçası.

İlk anda zannedilebileceği gibi bir otel, pansiyon, kiralık yazlık falan değil burası. Burası, “Tarım, gastronomi, ve / veya ekoloji alanları ile ilişki kurarak disiplinler arası çalışan felsefe, sosyoloji, antropoloji, hukuk, siyaset bilimi ve sanat insanlarına iki haftadan dört aya kadar konut olmayı amaçlayan” bir ev.

Biz ziyaret ettiğimizde ilk konukları; üçüncü kuşak kahve işletmeleri ve yarattıkları toplulukları çalışan Büşra Eser ile Roma Hukuku çalışan İpek Sevda Söğüt çalışmalarını bitirip gitmişlerdi. Şimdi güz döneminde modern toplumlarda insanların duygulardan kopuşu bağlamında başlattığı “duygu sözlüğü” çalışmasını geliştirmek üzere Hazal Kaya ve Türkiye’deki tarım politikalarının ekonomik ve sosyolojik etkileri ile mitoloji üzerine bir araştırma yaparak senaryo yazmayı planlayan Fatma Seda Gökçe gelecek Konukevi’ne.

Buraya para ödenmiyor, iki taraf için de maddi bir karşılığı yok işin. Konukevi sahiplerinin beklentileri, katılımcıların yerel halk ile iletişim içinde olmaları ve Mutluköy’de bir sunum gerçekleştirmeleri.

Hepimizin art niyetli aklına gelecek “Sizin çıkarınız ne?” sorusunu yeşilgazete.org Koryürek’e yöneltmiş ve “Daha iyi, daha bütüncül, daha muhabbetli bir yarın hayaline hizmet ediyoruz. Bundan büyük çıkar mı olur?” cevabını almış.

1 Mart  30 Haziran arasındaki 2020 Bahar dönemi için başvurular 31 Aralık 2019’da sona eriyor. Detaylar ve başvuru için www.konukevi.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Hayat ne işe yarar?
  2. İntihar hattına şarkı söylemek
  3. Profesör erkek, entrikacı kadın
  4. Oyunumuz başlıyor, telefonlarınızı açınız
  5. Onca konu varken
  6. Bir erkek ne kadar feminist olabilir?
  7. Biz de böyleyiz
  8. “Dokunmayın çocuklarıma”
  9. Her anne ve öğretmen kutsal mıdır?
  10. Neler gördük ve göreceğiz

© Copyright 2020

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.