Ekonomi
12.04.2016 - 11:22 | Son Güncelleme: 12.04.2016-11:30

Bakandan, Çetinkaya'nın atanmasına ilk yorum

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkiye Cumhuriyet Merkez  Bankası (TCMB) Başkanlığına Murat Çetinkaya’nın atanmasını içeren kararnamenin  Bakanlar Kurulu'nda imzalanmasına ilişkin, "Piyasaların olumlu karşıladığı gibi  ben de şahsen çok olumlu olduğunu ifade ediyorum. Kendisine başarılar diliyorum.”  dedi.

Sitene Ekle

Elitaş, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği (OAİB) toplantı salonunda  düzenlenen İklimlendirme ve Sanayi İhracatçı Birliği ödül töreninin ardından  basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

TCMB Başkanlığına Çetinkaya’nın atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu  kararnamesinin dün imzalandığı anımsatılarak değerlendirmesinin sorulması üzerine  Elitaş, TBMM'da alınan kararla İstiklal Madalyası’nı vermek üzere gittikleri  Şanlıurfa’nın kurtuluş günü olan 11 Nisan’da, aynı zamanda 13 yıl aradan sonra  ilk kez Ankara dışında bir ilde Bakanlar Kurulu'nu gerçekleştirdiklerini  hatırlattı.

Elitaş, “Bakanlar Kurulu yapılırken Sayın Çetinkaya’nın kararnamesi  Hükümet tarafından imzalandı. Hayırlı uğurlu olmasını istiyoruz. Bankacılık  sektöründe  uzman bir arkadaşımız. Özgeçmişine baktığımızda yetenekli bir değer.  Zaten Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı yapmış süreçte de. Kamuoyunun,  piyasaların olumlu karşıladığını görüyoruz. Bu da bizim için önemli. Başarılar  diliyoruz. Merkez Bankası Başkanlığı zor bir iş. Alacağınız her türlü karar,  söyleyeceğiniz her söz ekonomiyi olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. Bugüne  kadar Merkez Bankası başkanları hep hassas davranmışlardır.  Sayın Çetinkaya’nın  da aldığı bu kültür çerçevesinde aynı davranış şeklini sergileyeceğini  düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Başka bir basın mensubunun, sanayicilerin şikayet ettikleri TCMB’nin  faiz politikasında Çetinkaya döneminde bir değişiklik olup olmayacağı yönündeki  sorusu üzerine de Elitaş, “Merkez Bankası Başkanı daha görevine başlamadı,  19’unda başlayacak göreve. Başladıktan sonra o performansını en iyi şekilde  değerlendirecektir.” ifadelerini kullandı.

 


Bilgi Yarışması17 Mart 2010'da sinemalarda gösterime giren Turgut ÖZAKMAN'ın senaryosunu yazdığı filmin adıdır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Milföy tarzı hamurdan yapılan İzmir'in meşhur böreği hangisidir?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 100102.715 %0.57
  Deger%
  ISATR56394.0020.00
  METAL1.2017.65
  SALIX2.8013.82
  PSDTC10.5212.51
  PSDTC10.5212.51
  Tümü »

  ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX