15.02.2018 18:11 | Son Güncelleme:
AA/İHA

Başbakan Yıldırım - Merkel görüşmesi sonrası flaş açıklamalar!

Başbakan Binali Yıldırım, Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü. Görüşme sonrası iki lider ortak basın açıklaması yaptı.

Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin bölgede sadece terörle mücadele kendi vatandaşlarının can ve mal güvenliğini korumadığını aynı zamanda NATO ülkelerinin sınırlarını koruyan, Suriye de Irak’ta yaşanan iç savaş, DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin verdiği olumsuzluklara karşı büyük bir göç akınını da önleyen bir ülke olduğunu söyledi.

Gazetecilerin sorularına geçildiği sırada haddini aşan ve sahte fotoğraflar gösteren terör örgütleri PKK/PYD ve YPG yanlısı gazeteciye Başbakan Binali Yıldırım, gazeteciye dersini verdi.

Başbakan Binali Yıldırım, darbe girişimi sonrası başlatılan yargılamaların hukuk devleti kuralları içerisinde devam ettiğini söyledi. Başbakan Binali Yıldırım, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Berlin’de gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yıldırım darbecilerin yargılanması konusunda, “Darbe girişimi sonrası darbecilerin yargılanması konusundaki ve memuriyetten çıkarılanlar konusundaki düşüncelerini Sayın Merkel bizimle bir kez daha paylaştı. Almanya bir hukuk devleti Türkiye de bir hukuk devleti. Hukuk devleti kuralları içerisinde yargılamalar devam ediyor. Büyük oranda darbeye birinci derece iştirak edenlerin yargılanması sonra ermek üzere. Yapılan incelemeler sonucunda darbeyle ilişiği olmayanlar varsa zaten görevlerine dönüyorlar” ifadelerini kullandı.

 “TERÖR FAALİYETLERİNİN AVRUPA’YA YAYILMASININ DA ÖNÜNE GEÇİYORUZ”

Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin bölgede sadece terörle mücadele kendi vatandaşlarının can ve mal güvenliğini korumadığını aynı zamanda NATO ülkelerinin sınırlarını koruyan, Suriye de Irak’ta yaşanan iç savaş, DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin verdiği olumsuzluklara karşı büyük bir göç akınını da önleyen bir ülke olduğunu söyledi. Yıldırım, “Üç buçuk milyon mülteciyi ağırlıyoruz. Onların Avrupa’ya gelmesinin de bir yandan önüne geçiyoruz. Bunları yaparken terör faaliyetlerinin Almanya’ya ve Avrupa’ya yayılmasının da önüne geçiyoruz” diye konuştu.

“YPG PYD/ PKK’NIN SURİYE ŞUBESİDİR”

Türkiye ve Almanya ilişkilerine değinen Yıldırım, “Bizim Türkiye Almanya ilişkilerinde hassasiyetimiz belli. PKK terör örgütüdür. PYD/ YPG terör örgütüdür. Aslında YPG PYD/ PKK’nın Suriye şubesidir. Bunu İngiltere Amerikan istihbarat örgütü de söylüyor.Bunların amacı bölgede huzuru bozmak ve yeni sorun alanları oluşturmak . Bu mücadeleyi verirken dostlarımızı daha fazla yanımızda görmeyi arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, “15 Temmuz 2016'da yaşanan hain darbe girişimi sonrası darbecilerin yargılanması konusundaki ve memuriyetten çıkarılanlar konusundaki düşüncelerini, Sayın Merkel bizimle bir kez daha paylaştı. Almanya bir hukuk devleti, Türkiye de bir hukuk devleti. Hukuk devleti kuralları içerisinde bunların yargılamaları devam ediyor” dedi.

DENİZ YÜCEL KONUSU

Deniz Yücel konusuna değinen Başbakan Yıldırım, "Deniz yücel ve diğer zanlılar tabi ki belirli suçlamalar nedeniyle tutuklu durumda. Bunlar mahkemelerin kendi kapasitesinde görülüyor. Bunların bazılarının geçmişte bir kaçını mahkemesi görüldü ve gereği yapıldı. Bize düşen mahkemeye yardımcı olmak, mahkemeni işinin kolaylaştırmak onların önünü açmak” şeklinde konuştu.

Gazetecilerin sorusu üzerine Başbakan Yıldırım, Deniz Yücel davası ve diğer davaların hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde devam ettiğini yineleyerek, “Türkiye, büyük bir darbeye maruz kaldı ve bu darbeyle ilgili dava açılan insanlar var. Mahkemeler çok yakın. Buradaki iş yükünden kaynaklı gecikmeler olabilir. Türk mahkemelerinin bu konuları kanunlar çerçevesinde ele alıp gereğini yaptığını bilmenizi isterim. Ümit ederim kısa sürede duruşması yapılır ve bir sonuç elde edilir. Her duruşma bir umuttur. Bana sorulan bir soruya karşılık duruşma yapılırsa bir umut doğabilir dedim. Herhalde her şey mahkemelerce açık ve seçik ortaya koyulacaktır” dedi.

 “BİZİM YAPMAMIZ GEREKEN SÜRECİ HIZLANDIRABİLMEK”

 Almanya ve Türkiye’nin de vatandaşlarının hakkını arayacağını, bunun hukuk devleti olmanın gereği olduğunun altını çizen Yıldırım, “Ancak tabi ki hukuka da karşı saygılı olmamız lazım. Hukukun kararları her şeyin üzerindedir. Bizim yapmamız gereken süreci hızlandırabilmek. Alınacak her karar burada yaşayan 3 milyon vatandaşımızı ya mutlu edecek ya üzecek. Biz bunları da Almanya - Türkiye dostluğunu da düşmek zorundayız” dedi.

MÜLTECİ KONUSU BİZİM TEK BAŞIMIZA SORUNUMUZ DEĞİL”

 “NATO’nun güney sınırlarını emniyet altında tutmak gibi bir sorumluluğumuz var” diyen Yıldırım, “Bu sorumluluk Almanya’nın da sorunu. Mülteci konusu bizim tek başımıza sorunumuz değil. Bizim ürettiğimiz bir sorun değil. Suriye’deki savaşı oradaki mülteci akınını biz başlatmadık” diye konuştu.

TERÖR ÖRGÜTÜ YANLISI GAZETECİYE DERSİNİ VERDİ

Basın toplantısında, terör örgütleri PKK/PYD ve YPG'e yanlısı muhabirin Afrin'de katliam olduğunu söylerek sahte fotoğrafları göstermesi Başbakan Yıldırım'ın çok sert tepkisine neden oldu. Başbakan, 'Propaganda yapma. O elindeki fotoğraflar sahte. Gerçeği görmek istiyorsan Afrin'e gel'' diyerek küstah gazeteciye haddini bildirdi.

MERKEL: ŞİDDET KESİNLİKLE ALMANYA’DA YASAKTIR

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Angela Merkel ise, PKK’nın Almanya’daki cami saldırılarına ilişkin “Şiddet kesinlikle Almanya’da yasaktır” dedi. Polisin Almanya’da yaşayan tüm vatandaşların can güvenliğini savunmakla sorumlu olduğunu belirten Merkel, “Kesinlikle güvenliğin iyi bir şekilde sağlanması için elimizden geleni yapmaktayız” dedi.  Merkel, Deniz yücel davası ile ilgili, “Görüşmemizde bu konuya işaret ettim. Deniz Yücel davasının hukuk devleti ilkelerine sadık kalarak hızlı bir şekilde yürütülmesi gerektiğini söyledim” diye konuştu.

 Vize muafiyeti ve gümrük birliği ile ilgili soruyu yanıtlayan Merkel, “Deniz Yücel konusu ilişkilerimiz açısından belli bir zorluk getirmiştir. Bizim umudumuz var. Vize muafiyeti açısından belli şartlar koşulmuştur. Henüz yapılması gereken konular var. Hukuk devleti mekanizmalarının tam olarak çalışması gerekiyor. Daha geniş bir zamana ihtiyaç var. Şuanda bir hareketlenme yok” ifadelerini kulandı.  Görüşmenin 1 saat olmasının yeterli olmadığını belirten Merkel, şuan ki durumun pek kolay olmadığını sözlerine ekledi. 

“SORUNLARI ADIM ADIM ÇÖZMEYE ÇALIŞACAĞIZ”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin her ülke  gibi kendi güvenlik çıkarlarını korumak durumunda olduğunu, bu bağlamda NATO  içinde ABD ile yaşanan krizin aşılmasını ümit ettiklerini söyledi. 

Merkel, başkent Berlin'de Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Yıldırım'ın, ne kadar  zor olursa olsun ikili ilişkilerde yaşanan sorunları çözmek için her türlü çabayı  harcamaya hazır olduklarını ifade etmesinden büyük memnuniyet duyduğunu  belirterek, geçen aylarda yaşanan sorunları adım adım çözmeye çalışacaklarını  ifade etti.

Hukuk devleti konularını da ele aldıklarını kaydeden Merkel, 15 Temmuz darbe girişimini kınadıklarını, sorumlular hakkında yürütülen soruşturmaların  hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde yapılması gerektiğini ve Türkiye'de siyasi  suçlardan tutuklu bulunan Alman vatandaşlarının serbest bırakılması konusunu bir  kez daha ele aldıklarını söyledi.

Türk hükümetinin, Türkiye'ye Suriyeli mültecilerin eğitimleri  konusunda AB tarafından taahhüt edilen paranın düzenli bir şekilde akmasını  istediğini de belirten Merkel, kendisinin de bu konuda Türkiye'ye vadedilen 3  milyar avronun yanı sıra diğer 3 milyar avronun ödenmesi konusunda da AB nezdinde  görüşmeler yapma sözünü verdiğini aktardı.

Türkiye ile ilişkilerin önemine vurgu yapan Merkel, ortak değerlerin  korunması ve ikili ilişkilerin arttırılmasının önemine işaret etti.

Merkel, bir Türk gazetecinin, terör örgütü PKK üyelerinin Almanya'daki  camilere yönelik saldırılarına ilişkin ne düşündüğünü sorması üzerine, ister  cami, ister sinagog, ister kilise olsun, şiddete izin vermeyeceklerini ve masum  insanların korunması için tüm tedbirleri almaya devam edeceklerini belirtti.  Başbakan Merkel, Almanya'da yaşayan tüm yabancı halk gruplarına, birlikte barış  içinde yaşama çağrısı yaptı.

BU ZİYARET NE ANLAM İFADE EDİYOR?

Diğer bir Türk gazetecinin, Başbakan Yıldırım'ın ziyaretini yeni bir  başlangıç olarak görüp görmediğini ve Türk vatandaşlarına yönelik vize  serbestliği konusunda gelişmeler yaşanıp yaşanmayacağını sorması üzerine de  Merkel, vize serbestliğinin Türkiye ile yapılan sığınmacılarla ilgili anlaşmaya  bağlı olduğunu hatırlatarak, "Bu konuda yapılması gereken çok iş var." dedi.

Merkel, Gümrük Birliğinin genişletilmesiyle ilgili gelişmelerin,  Türkiye'deki hukuk devleti mekanizmalarının iyi işlemesine bağlı olduğunu ifade ederek, "Ancak bu konuda zamana, geleceği görebilmek için de bazı faaliyetlere ihtiyacımız var. Yani bu konuda henüz bir hareketlilik yok." diye konuştu.

"Bu ziyaret ne anlam ifade ediyor? Bu ziyaret, Türk tarafının görüşmelere istekli olduğunu gösteriyor. Yoğun şekilde görüşmemiz lazım." diyen  Merkel, ortak çıkarların ve temel değerlerin korunması için de bu görüşmelerin  şart olduğunu ancak bunun mevcut şartlarda kolay olmadığını söyledi.

Bir Alman gazetecinin, Türkiye'ye silah satışı konusunda yeni  planların olup olmadığını sorması üzerine de Merkel, Türkiye ile Almanya'nın NATO  müttefikleri olduğuna işaret ederek, yine de Almanya'nın silah satışı konusunda  çok sıkı kuralları olduğunu ve yeni bir hükümet kurulana kadar silah satışına  ilişkin hiçbir karar verilmeyeceğine dikkati çekti.

Türk ve Alman vatandaşı gazeteci Deniz Yücel'in de serbest bırakılması konusunda Türk hükümetinden beklentileri olduğunu da dile getirdiğini aktaran  Merkel, bu konunun Türkiye'ye silah satışı konusuyla ilişkilendirilmemesi  gerektiğini kaydetti.

MERKEL KARŞILADI

Almanya'ya çalışma ziyaretinde bulunan Yıldırım, Başbakanlık binasında Alman mevkidaşı Merkel tarafından karşılandı. Binali Yıldırım ve Angela Merkel tokalaşarak basın mensuplarına poz verdi, daha sonra baş başa görüşmeye geçti. 

BAŞBAKAN YILDIRIM MÜNİH'E GİTTİ

Alman Şansölyesi Angela Merkel ile görüşmesinin ardından Tegel  Havalimanı'na geçen Yıldırım, TSİ 20.40'ta Münih'e gitti. Başbakan Yıldırım'ı  buradan Alman yetkililer uğurladı. Yıldırım, küresel ve bölgesel güvenlik konularının ele alındığı dünyanın en önemli platformlarından olan Uluslararası Münih Güvenlik  Konferansı'na katılacak.

 

Bu habere ifade bırak
  • 37Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 4Kararsızım
  • 3Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy46
ÇOK OKUNANLAR