Bursa

Yerel Haber
08 Nisan 2014 - 16:04

BURKAY: “ARTIK İYİ OLMAK YETERLİ DEĞİL, FARKLI OLMALIYIZ”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin dünyada söz sahibi olması için sanayicilerin Ar-Ge kaynaklarından ve desteklerden faydalanması gerektiğini belirterek, “İyi olmak yeterli değil. Kurallar değişti. Artık farklı olanın kazandığı bir zamandayız” dedi.

IHA

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Kayapa Sanayici ve İşadamları Derneği’nin Kayapa Sanayi Bölgesi’nin ıslah OSB olması sürecinin masaya yatırıldığı toplantıya katıldı. Burkay, BTSO olarak Kayapa Sanayi Bölgesi’ne her zaman desteğe hazır olduklarını dile getirerek, “Bu bölgenin bir an evvel ayağa kalkması için sanayicinin hızlı bir şekilde OSB avantajlarından yararlanması için elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Bizim derdimiz bütün OSB’lerde teknoloji geliştirme merkezini kurmak, ULUTEK’in şubelerini açmaktır. Ar-Ge teşviklerden faydalanmak için bu merkezleri OSB’lerde kurmamız lazım” dedi.


“AR-GE DESTEKLERİNDEN YETERİNCE İLGİLENMİYORUZ”


Türkiye’nin 2023 hedefinde 2 trilyon dolar milli gelire ulaşmayı hedeflediğini, bu oranın da yüzde 3’ünün Ar-Ge harcamaları için ayrılmasının planlandığını dile getiren Burkay, “Ancak sanayiciler Ar-Ge desteklerinden yeterli bir şekilde yararlanamıyor. Türkiye, Avrupa Birliği 7. çerçeve anlaşmasıyla 700 milyon liranın üzerinde teknoloji platformuna maddi destek verdi. Bu çerçeve anlaşması bunu mecbur kılıyor. O kaynaklardan faydalanabilmek daha önemli. Türkiye’nin yüzde 99’u KOBİ’lerden oluşuyor. Günlük ticari mücadelenin içinde bunlara fırsat bulup da Ar-Ge ile ilgili desteklerden yararlanamıyoruz. Şirketlerimizin bu tarz departmanları açması lazım. Bunlar da kolay bir iş değil. BTSO’nun STK’ların ve OSB’lerin en önemli görevlerinden birisi de bu” diye konuştu.


“ZATEN KÖTÜYE ŞANS YOK”
Türkiye’de Ar-Ge kültürünün oluşmaya başladığına dikkat çeken Burkay, “Proje yazma kültürümüz maalasef yok. Teknoloji yenileme konusunda yatırım yapmak isteyenlere Sanayi Bakanlığı desteklerini veriyor. Artık dünya o kadar farklı noktaya geldi ki konjoktür değişti. Bizim dünyada söz sahibi olmamız için kaynaklardan ve desteklerden faydalanmamız lazım. İyi olmak yeterli değil. Önceden yaptığın işin en iyisin yapmak gerekiyordu. Ama kurallar değişti. Farklısını yapacaksın. Zaten kötüye hayat şansı yok. Kalite artık olmazsa olmaz. Kalite her işin içinde var” şeklinde konuştu.


Kayapa Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ayhan Korgavuş ise, Islah OSB sürecinde BTSO’nun verdiği desteğin kendilerini memnun ettiğini dile getirdi.

BursaYerel Seçim Sonuçları
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.