Büyük Set Resifi’ni robotlar koruyacak

07.09.2018'de eklendi07.09.2018-13:29 'de güncellendi
Avustralyalı bilim adamları, Büyük Set Resifi’ni "RangerBot" adı verilen insansız su altı robotlarıyla koruyacaklarını açıkladı.

Avustralya'nın Queensland Teknoloji Üniversitesindeki  (QUT)  araştırmacılar tarafından geliştirilen ‘‘RangerBot’’ adlı insansız su altı  cihazının, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Büyük Set Resifi’ni  korumak için kullanılmaya hazır olduğu duyuruldu.

Üniversitenin resmi sayfasından paylaşılan bilgilere göre, yüksek  teknolojili görüntü sitemiyle donatılan ve akıllı tablet yardımıyla uzaktan  kontrol edilen su altı ‘‘RangerBot’’, mercan poliplerini yiyen denizyıldızlarını  sirke ve safra tuzlarıyla yok edecek.

Resif izleme görevini otomatik olarak yerine getirme özelliğine sahip  olan cihaz, ihtiyaç duyulması halinde akılı tablet yardımıyla karadaki bir  operatör tarafından da kontrol edilebiliyor.

Bir dalgıçtan yaklaşık üç kat daha uzun süre su altında kalabilen  robotun, çok hızlı şekilde bölgeyi tarayabilme, su kalitesini tespit etme, mercan  beyazlama sürecini saptama ve bölgedeki kirliliği araştırmacılara raporlama  özelliğine de sahip olduğu açıklandı.

Prof. Matthew Dunbabin, robotun, Büyük Set Resifi Vakfı ve Google iş  birliğiyle geliştirildiğini ve test çalışmalarının Townsville kentindeki bir  akvaryumda 2 yılda tamamlandığını ifade ederek RangerBot’un resifi izleme ve  koruma görevine hazır olduğunu söyledi.

RangerBot’un, mercan resifleri için tasarlanmış dünyanın ilk su altı  robotik sistemi olduğunu vurgulayan Dunbabin, ‘‘Bu çok işlevli okyanus drone,  mercan ağartması, su kalitesi, haşere türleri, kirlilik ve siltasyon dahil mercan  resiflerinin karşılaştığı birçok sorunu izleyebilir. Daha önce mümkün olmayan  ölçeklerde geniş su altı alanlarının haritasını çıkarmaya yardımcı olabilir, bu  da onu resif araştırmaları ve yönetimi için değerli bir araç haline getiriyor.’’  dedi.

Yaklaşık 15 kilogram ağırlığında ve 75 santimetre uzunluğunda olan  altı adet RangerBot’un yapacağı resif taramasının maliyetinin 7 bin dolar  olacağı, aynı işlemin 6 dalgıçtan oluşan ekiple yapılması durumunda ise maliyetin  1,44 milyon dolara çıktığı belirtildi.

Avustralya’nın Queensland sahili açıklarındaki Mercan Deniz’de yer  alan ve 344 bin 400 kilometrekare alana yayılan Büyük Set Resifi, bin 500’den  fazla balık türünün yanı sıra 5 binden fazla canlıya ev sahipliği yapıyor.

Son yıllardaki küresel ısınmanın etkisiyle okyanusların asitlenmesi  resiflerin önce ağarmasına, ardından da yok olmasına neden oluyor.  Ayrıca  resiflerin çevresindeki çiftliklerde kullanılan kimyasal maddelerin sulara  karışmasıyla çoğalan derisi dikenli denizyıldızları mercan poliplerini yiyerek  resiflere zarar veriyor.

Yılda 1,6 milyon ziyaretçi ile Avustralya ekonomisine yaklaşık 5  milyar dolar gelir getiren Büyük Set Resifi,  1981 yılından bu yana UNESCO Dünya  Mirasları Listesi’ne bulunuyor.