ASYA FİLM FESTİVALİ’NE DAMGA VURAN TÜRKLER

Los Angeles’ta düzenlenen uluslararası ‘Asian World Film Festival’, açılışını ilk kez bir Türk filmiyle yaptı. Türkiye’nin ‘Oscar’a yolladığı ‘Ayla’yı, Los Angeles’ta yaşayan Asyalılar izledi. Festival jürisinde bu yıl ilk kez bir Türk oyuncu var. Tuba Büyüküstün, jürideki 10 üyeden biri.

ASYA FİLM FESTİVALİ’NE DAMGA VURAN TÜRKLER

Artık bizden sayılan oyuncu Wilma Elles de festivale davetli.
25 Ekim’de başlayan ve 2 Kasım’da bitecek festivalde Elles, ‘Asya’nın
En İyileri’ne ödül verecek. Türkiye adına çok güzel şeyler bunlar.

Kore, Filipinler, İran, Tayland, Kırgızistan, Laos, Vietnam, Japonya, Rusya, Lübnan, Suriye, Hong Kong, Çin, Azerbaycan, Singapur, Pakistan, Gürcistan, Moğolistan, Endonezya, Irak, Nepal, İran ve Ermenistan dahil 50’den fazla ülkeyi kapsayan Los Angeles’taki Asya Film Festivali’nde nasıl oldu da Türk rüzgarı esti?

2016’da sözde soykırımın 100’üncü yılında binlerce Ermeni, konsolosluğumuza yürüdüğünde, üstlerinde tur atan iki uçağın arkasında taşıdıkları güne damga vurmuştu. Birinin arkasında “Ermeni yalanlarına son verin” yazısı, diğerindeyse Türk bayrağı vardı. O projenin mimarı Los Angeles’ta yaşayan Türkiye sevdalısı Burcu Tansu’ydu.

Festivaldeki ‘Ayla’lı açılış, Büyüküstün’lü jüri de yine bir Türk kadınının eseri...

Kim mi o kadın?

Avrupa Parlamentosu Siyasi Danışmanı, Eurimages ve West Coast Turkish American Chamber of Commerce yöneticisi sıfatlarıyla Asian World Film Festivali’ni düzenleyenlerden biri olan Meral Duran.

İzleyenler ‘Ayla’yı beğendi, Büyüküstün jüriye yakıştı. Fena mı oldu? Gönülden kutluyorum, yurt dışında yaşamalarına rağmen Türkiye için savaşan böylesi insanları...

YENİ PROJESİ VAR MI?

ASYA FİLM FESTİVALİ’NE DAMGA VURAN TÜRKLER

Tuba Büyüküstün hayranları, sosyal medyadan Los Angeles’ta olduğumu okur okumaz soru yağmuruna başladı:

“Orada Tuba Büyüküstün’ü görecek misiniz, röportaj yapacak mısınız? Yeni projelerini soracak mısınız?”

Los Angeles’a ‘Hollywood Türk Film Festivali’nin davetlisi olarak gittim. Festival pazar akşamı bittiği için 23 Ekim’de dönecektim.

Jürisinde Tuba Büyüküstün, vitrininde Oscar adayımız ‘Ayla’nın olduğu Asya Film Festivali’nin açılışı 25 Ekim’de olunca üç gün daha kaldım. Fanlarının bana sorduklarını ArcLight Cinemas’taki açılış töreninde Büyüküstün’e yönelttim.

Oyuncu, “Henüz kesinleşen bir dizi veya film yok. 2018 ne getirir bilemem” dedi. ‘Ayla’yla açılış yapan festival için teklif aldığında hissettikleriniyse şöyle anlattı:

“Benim için büyük bir mutluluk. Çok gurur duydum. Türkiye’den ilk defa bir jüri olacak. Açılış filminin, hakkında çok güzel şeyler duyduğum ‘Ayla’ olması da ayrıca bir gurur... Güzel bir ortam var, çok heyecanlıyım.”

HINCAL ABİ’YE YANIT

Sevgili Hıncal Abi;

Saygılarımı sunar, ‘şeker’ yanaklarından öperim... Los Angeles’tan döndüğüm sabah, ‘Hangi Oscar Jürisi!’ başlıklı yazını okudum.

Akademi ve Altın Küre üyelerinin ‘Ayla’ izlenimlerini anlattığım yazımı abartılı bulmuşsun, soyadımı yine Eyüboğlu yerine Eyüpoğlu yapmışsın, canın sağ olsun.

Okumamış, gözden kaçırmış olabilirsin, o da sorun değil. Los Angeles’a, 10 meslektaşım gibi ‘Hollywood Film Festivali’nin davetlisi olarak gittim ve bunu da yazdım.

Festivalin açılış filmi ‘Ayla’nın Akademi ve Altın Küre üyelerine gösterimini devlet değil, yapım şirketi organize etti. Yazımda tüm jüriyi kastetmedim, salondaki 300 kadar davetliden kaçının halen, kaçının eski üye olduğuna dair veri elimde yoktu, o yüzden sayı yazmadım.

Keşke diğer ülkeler gibi biz de büyük bütçeler ayırabilsek ve Oscar’a aday yaptığımız filmleri, tümüne olmasa bile jürinin çoğuna izletebilsek.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!

GÜNÜN SÖZÜ

Kinci biri değilim. Sadece canımı acıtan insanların, hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam etmelerini istemiyorum. (Lea Seydoux)