STAR TV, ZUHAL TOPAL’LA YOLLARINI NİYE AYIRDI?

RTÜK’ün kararlı tavrı üzerine ATV, Star TV ve Show TV’nin format değişikliğine gittiğini daha önce yazdım. Artı Film, Star TV’ye Zuhal Topal’la ‘Bir Dilek Tut’ adlı yeni bir program yapacaktı. Geçtiğimiz sezon Artı Film’den ayda 350 bin TL alan Zuhal STAR TV, ZUHAL TOPAL’LA YOLLARINI NİYE AYIRDITopal’a yapım şirketi, “Star TV, RTÜK’ün programa yazdığı 1 milyon 380 bin TL. cezayı bizden kesti. Sözleşmemiz uyarınca biz, payına düşen 690 bin TL’yi senden kesmeyelim, sen de bizden zam isteme” dedi.

Teklifi kabul etmeyen Topal, zam isteyince taraflar aylık 500 bin TL’ye anlaştı.

Topal, Star TV’nin yeni yayın dönemi tanıtım çekimlerine katıldıktan kısa bir süre sonra kanal, ‘Bir Dilek Tut’tan vazgeçip ‘Balçiçek İlter’le Olay Yeri’ adlı programı
tercih etti. Star TV sitesinde, “Zuhal Topal’la farklı formatlar üzerinde çalışıyoruz” açıklaması yayınladı. Ancak Topal’ın, kanala İlter’le yeni bir program yapan şirketle davalık olması söz konusu.

İZDİVAÇLARDAN SONRA ‘BARIŞTIRMA’YA YASAK!STAR TV, ZUHAL TOPAL’LA YOLLARINI NİYE AYIRDI

‘İzdivaçlar için KHK hazırlığı’ yazımdan bu yana defalarca altını çizerek vurguladım, RTÜK evlilik programlarını bitirmeye kararlı diye... Çünkü RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, bizzat kendi açıkladı, ceza yaza yaza da olsa izdivaçları bitireceklerini...

Buna rağmen TV dünyasında ölümü şaka sananlar vardı, ama ne yazdıysam, o oldu.

RTÜK yöneticileri TV temsilcilerine, “Sadece izdivaçları değil, bu programlarla özdeşleşenleri de ekranlarda istemiyoruz” dedi. İzdivaçların yerine başlatılan ilk ‘Barıştırma’ programıyla ‘gelenin gideni arattığı’ ortaya çıkınca RTÜK üyeleri, bir kez daha müdahil oldu duruma ve TV yöneticilerine şunları söyledi: “Türk örf ve adetleri, aile değerleriyle örtüşmeyen, çocukların ruhsal gelişimini olumsuz etkileyecek barıştırma konseptli yapımlarla, özel hayatların ekranlarda deşifre edilmesini de istemiyoruz. Sözlü uyarı yetmezse, yazılı tebligat yaparız.”

O yüzden Seda Akgül’ün FOX’ta başladığı ‘Ne Seninle Ne Sensiz’ bitti. Akgül, FOX’ta ‘Her Şey Gerçek’i sunacak.

#FRENE DEĞİL KURALA GÜVEN

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kurban Bayramı öncesi köşe yazarları ve haber sunucularına mail gönderdi. Malum; her dini bayram tatilinde, yüzlerce canı aramızdan alıyor ya da sakat bırakıyor ‘trafik terörü’...

Bakan Soylu’nun hedefi, bu bayramda da aynısının yaşanmaması... İçişleri Bakanlığı’nın aldığı tedbirlerle Ramazan Bayramı’nda elde ettiği sonuçlar, Soylu’yu STAR TV, ZUHAL TOPAL’LA YOLLARINI NİYE AYIRDIcesaretlendirdi.

Neden mi? Soylu, mektubunda bu durumu şöyle özetledi: “Aldığımız tedbirler neticesinde son 13 yıldaki dört gün süren Ramazan Bayram’larında trafikte hayatını kaybedenlerin günlük ortalaması 2017 Ramazan Bayramı’nda yüzde 36 oranında azaldı. Sizden ricamız, köşe yazınızın sonunda, bayram süresince araç kullanacak olan vatandaşlarımıza yönelik

ikaz edici, özellikle sürat yapmamalarını tavsiye edici nitelikte samimi birkaç cümle kurmanız ve en sonunda #FreneDeğilKuralaGüven hashtag’ini yazmanız... Bütün uğraşımız, trafikte fazladan bir hayat daha kurtarabilmek, bir kazayı daha engelleyebilmek içindir. Bunu bir memleket meselesi olarak görüyoruz.”

HABERCİLER EMEĞE SAYGI GÖSTERMEZSE

Boşuna dememişler, “Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar” diye...

Beşiktaş’ta çekip Instagram hesabında paylaştığım sokakta köpeğiyle sarılarak uyuyan Suriyeli çocuğun videosunu kaynak göstermeden kullanan habercileri emeğe saygıya davet eden biri olarak, İsmail Küçükkaya’nın sitemine duyarsız kalamazdım. ‘Çalar Saat’te Küçükkaya, konuk ettiği Koray Aydın’ın açıklamalarını FOX yerine ‘Bir televizyon kanalı’ diye veren Habertürk TV ve Show Haber’i emeğe saygıya davet etti. Küçükkaya, Kanal D ve CNN Türk’e ise, teşekkür etti. Çünkü iki kanal, Koray Aydın’ın söz konusu açıklamayı nerede yaptığını belirtti.

GÜNÜN SÖZÜ

“Şerefi olmayan insanlar perdesiz eve benzer... Perdesi olmayan ev, ya satılıktır ya da kiralık...”