Kanal D’de başlayan yeni ‘Çocuklar Duymasın’, üç kulvarda da reytinglere damgasını vurdu ve birinci oldu. Yapımcısı ve senaristi Birol Güven, bu başarının keyfini çıkaramadan, senaryoda yazdıkları başına dert oldu.

VEKİLLE SENARİSTİN KAMYONCU KAVGASINeden mi? Çünkü dizide, Tamer Karadağlı’nın hayat verdiği Taşfırın Haluk, yemekte hafriyat kamyonlarından şikayet eden arkadaşlarına şöyle dedi:

“O kamyonlar olmasa, sen öyle evlerde oturabilir misin! Alttan ısıtma, üstten soğutma olsun, yok depreme dayanıklı olsun. Eski evleri yıkalım, yenilerini yapalım. O olsun, bu olsun ama hafriyat kamyonları olmasın. O kamyonlar olmadan kentsel dönüşüm nasıl olacak? İnşaat sektörü durursa, kaç aile işsiz kalacak biliyor musunuz? O hafriyat kamyonlarının şoförleri de meraklı değil sizin o sosyetik, dar sokaklarda direksiyon sallamaya. Ekmek parası peşinde koşuyorlar.”

Dizideki bu sözler üzerine CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Güven’i özür dilemeye davet eden şu tweet’leri attı: “30 insanın katili hafriyat kamyonlarına kurulan bu güzellemeler için, ailelere bir özrünüz olacak mı?”, “Hafriyat kamyonu terörünü bir dizi figürü üzerinden önemsiz gösteren, aklayan Güven, listede sizin de yakınınız olabilirdi. Özür dileyin.”

Güven ise Biçer’e, “Sayın vekilim, sedan ya da spor araba kazalarında ölenlerin listesini de alabilir miyiz?” diye yanıt verince kavga büyüdü ve Biçer’in tweet’leri peş peşe geldi: “Demode karakterinize (Taşfırın Haluk) özür diletin. Yakınlarını kaybetmiş ailelerin acısına saygı duyun. Kamyonla üzerinden geçmeyin.” “Derdinizin reyting olmadığı, dizide kullandığınız dilden ve savunmalarınızdan belli. Ücretinizi peşin almışsınız.”

Güven, “O sahnede hiçbir siyasi argüman yok. Basit bir aile muhabbeti” diye kendisini savundu, ama boşuna. Biçer’in başlattığı kampanya Twitter’da bir hayli taraftar buldu çünkü...

Aleyna Tilki’nin kehaneti tuttu

Aleyna Tilki, ‘Cevapsız Çınlama’ şarkısının bu gidişle YouTube’daki tıklanmasının 20 gün sonra 300 milyonu geçeceğini yazdığında, takvim yaprakları 4 Haziran 2017’yi gösteriyordu. 7 Haziran 2017 tarihli Alice’de ‘Aleyna Tilki’nin ilginç kehaneti’ başlığıyla ele aldığım konuda, bir fikri takip yapayım dedim. ‘Cevapsız Çınlama’nın YouTube’daki tıklanmasına bakınca Tilki’nin kehanetinin tuttuğunu gördüm. Emrah Karaduman’la Tilki’nin ortak ürünü ‘Cevapsız Çınlama’nın YouTube tıklanması 305 milyonu geçti.

Tilki’nin verdiği süre ve tarihin tutması ilginç. Bir klibin yüzde 80’i izlenmeden sayaç çalışmıyor YouTube’da. O yüzden ya Aleyna, gerçekten iyi bir kâhin ya da YouTube’un yazılımlarına “Afiyet olsun” diyecek kadar hünerli birini buldu.

Bedelli askerlik talepleri

“Sayın basın mensubu, bedelli askerliktende köşe yazılarınızda bahsederseniz zor durumdaki gençlere büyük iyiliğiniz dokunur. Bedelli askerlik platformu üyesi Hasan Burak Özkoca.” E-postam bedelli askerlik isteyen yüzlerce gençten gelen maillerle doluyor. ‘Bedelli askerlik’ isteyenlerden benim de bir talebim var. Konuyu yazdım ve sırayı savdım. Artık e-posta yağdırıp, beni de ‘Bedelli’ mağduru yapmayın!

GÜNÜN SÖZÜ

“Empati yapmayı severim. Bana aşık olanların yerine geçip, kendime bakıyorum da; gerçekten doğru tercih yapmışlar.”