13.11.2017 16:41 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika... Erdoğan - Putin zirvesinin ardından kritik açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin ile görüşmesinde, Suriye ihtilafına ilişkin son gelişmeleri  değerlendirme fırsatı bulduklarını belirterek, "Gelinen noktada siyasi çözüme  odaklanabileceğimiz bir zemin oluştuğu hususunda mutabıkız." dedi.

Erdoğan ve Putin, Devlet Başkanlığı Rezidansı'ndaki baş başa ve  heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine "Öncelikle kıymetli dostum Sayın  Putin'in şahsında tüm Rus makamlarına misafirperverlikleri için teşekkür  ediyorum." diyerek başladı.

Bu yıl içerisinde Rusya Federasyonu'nu üçüncü kez ziyaret ettiğini,  bugünkü ziyaret vesilesiyle Putin ile yıl içerisindeki altıncı görüşmeyi  gerçekleştirdiklerini dile getiren Erdoğan, iki ülke ilişkilerinin  derinleştirilmesi konusunda Putin ile mutabık kaldıklarını bildirdi.

Gerek yüz yüze görüşmeler gerekse telefon diplomasisinin yoğun bir  şekilde devam ettiğine dikkati çeken Erdoğan, bu anlayıştan hareketle Üst Düzey  İşbirliği Konseyi'nin yedinci toplantısının hazırlıklarına şimdiden  başladıklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki siyasi diyaloğa paralel  olarak ekonomik ilişkilerin de yükseliş seyrine girdiğini vurguladı.

Mart ayındaki ziyareti sırasında bazı tarım ürünlerinin Rusya'ya  girişine izin verilmesi, vatandaşların çalışma izni sorunların hallolması gibi  konularda Putin'in verdiği müjdelerden memnuniyet duyduklarını aktaran Erdoğan,  aradan geçen sürede ikili ekonomik işbirliğinin önündeki tüm engellerin  kaldırılması için yoğun temaslara devam edildiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Karma Ekonomik Komisyon toplantısı geçen ay Kazan'da düzenlendi.  Burada domates, nar, patlıcan gibi ürünlerin Rus pazarına girişinin  kolaylaştırılmasına yönelik alınan kararları memnuniyetle karşıladık ama  istiyoruz ki son kısıtlamaları da kaldıralım.

İkili ticaret hacmimiz bu yılın ilk üç çeyreğinde, geçen yılın aynı  dönemine göre ciddi bir artışla 15 milyar doları aştı. Tabii evvelce 100 milyar  dolar olarak açıkladığımız hedefimize ulaşmak için iş adamlarımızın önündeki vize  de dahil olmak üzere tüm engelleri kaldırmamız gerekiyor. Vize muafiyeti  rejiminin eski haline döndürülmesi bu noktada önem arz ediyor."

"Sayın Putin ile birlikte atalım istiyoruz"

Türk Akım ve Akkuyu Nükleer Santrali konusundaki işbirliğinin kendi  mecrasında ilerlediğini, bu durumun değerlendirmelerini de yaptıklarına işaret  eden Erdoğan, şunları ifade etti:

  "Bu projelerin zamanında hayata geçirilmesine büyük önem veriyoruz.  Türk Akım'ın, Rusya kısmındaki boru hattı döşeme işlemlerinin tamamlandığını  memnuniyetle görmüş bulunuyoruz. Ülkemizi ilgilendiren boyutuyla da yakından  ilgileniyoruz.

Keza Akkuyu Nükleer Santrali'nin beton dökme törenini de önümüzdeki  haftalarda gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz. Sayın Putin'in de programının el  vermesi halinde bu adımı birlikte atalım istiyoruz."

Erdoğan, Rusya ile kültür ve turizm alanındaki ilişkileri de  eskisinden daha ileriye taşımak istediklerini vurguladı. Bu yılın ilk 9 ayında 4  milyonu aşkın Rus turistin Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatan Erdoğan, "2019  yılında Türkiye ve Rusya'da karşılıklı olarak düzenlenecek 'Kültür ve Turizm  Yılı' bu çabalarımızla önemli bir dönüm noktası olacaktır." diye konuştu.

"Vietnam'da yapılan ortak açıklamayı önemsiyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede bölgesel ve uluslararası konuları da  ele alma fırsatı bulduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Özellikle Suriye ihtilafına ilişkin son gelişmeleri değerlendirme  fırsatını bulduk. Buna bağlı olarak Astana görüşmeleri ve gerginliği azaltma  muhtırası sahada şiddetin azaltılmasına önemli katkılar veriyor. Gelinen noktada  siyasi çözüme odaklanabileceğimiz bir zemin oluştuğu hususunda mutabıkız.

Bu arada Sayın Putin ile Sayın Trump arasındaki Vietnam'da yapılan  ortak açıklamayı önemsiyoruz. Netice olarak Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok ileri  bir seviyeye geldiğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Elbette bu seviyeyi  yeterli bulmuyoruz. Ülkelerimizin ve halklarımızın her alanda daha yakın ve güçlü  işbirliği içinde olması noktasında iki taraf da hemfikir. Özellikle de savunma  sanayine yönelik müşterek atacağımız adımları çok önemsiyorum."

Erdoğan, Putin ve tüm Rus heyetine konukseverlikleri dolayısıyla  teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

"Suriye başta olmak üzere bölgesel konuları ele aldık”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile  gerçekleştirdiği görüşmede Suriye başta olmak üzere bölgesel konuların ele  alındığını belirterek, "Sayın Erdoğan'a geçtiğimiz günlerde Tahran'da  gerçekleştirdiğim görüşmeler hakkında bilgi verdim. Astana sürecinin garantörleri  olan Rusya, Türkiye ve İran arasında çalışmalar başarıyla devam ediyor." dedi.

Suriye'de yaşanan şiddet olaylarının önemli oranda azaldığına değinen  Putin, "Birleşmiş Milletler himayesinde Suriye'de taraflar arasında diyalog  kurulması için gerekli koşullar oluşuyor. Suriye'de siyasi çözüme verilen  desteğin arttırılması konusunda Sayın Cumhurbaşkanı ile hemfikiriz." ifadesini  kullandı.

Putin, Türkiye ve Rusya arasındaki yakın temasların alışkanlık haline  geldiğine işaret ederek, "Bu tür temaslarımızı, seri olarak, bürokrasiden uzak ve  samimi bir havada devam ettiriyoruz. Söz konusu görüşmelerin son derece verimli  olduğunu düşünüyoruz ve bu şekilde çalışmalara devam edeceğiz." diye konuştu.

  "İlişkilerimiz kriz öncesinde döndü"

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin kriz öncesinde döndüğüne  dikkati çeken Putin, şu görüşlere yer verdi:

"Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmindeki artış da bunu gösteriyor.  Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacmi bu yılın ilk 9 ayında yüzde 36 artmış  durumda. İnanıyoruz ki bu yılın sonuna kadar geçen yıl yaşanan düşüşü tamamen  telafi edebiliriz."

Ticaret hacmindeki artışın hızlanması için, belirli sınırlamaların  kaldırılması gerektiğine vurgu yapan Putin, Erdoğan ile görüşmesinde, geriye  kalan sınırlandırılmaların kaldırılması konusunu da detaylıca ele aldıklarını  belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile stratejik işbirliği konularının da ele  alındığını aktaran Putin, "Bu konuların başında TürkAkım doğalgaz boru hattı  projesi ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) geliyor." ifadesini kullandı.

Putin, Rosatom şirketinin Akkuyu'nun inşaatına yakında başlayacağını  belirterek, "Projede ilk üniteyi 2023 yılında devreye almak istiyoruz." dedi.

Ortak basın toplantısına Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar,  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref  Fakıbaba ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0