Bursa

Yerel Haber
20 Ekim 2015 - 13:28

DANIŞTAY’DAN CARGİLL’E ŞOK KARAR

IHA

Cargill’in Orhangazi’deki mısır işleme fabrikasının kurulu bulunduğu alanın tarım arazisinden sanayi arazisine dönüştürülmesine karşı açılan davayı reddeden tartışmalı mahkeme kararı Danıştay tarafından bozuldu. Karar yeniden görüşülecek. Cargill için sancılı süreç en başa dönecek.
Bursa’nın Orhangazi ilçesinde faaliyet gösteren Cargill fabrikasının kurulu olduğu alanın tarım arazisinden sanayi arazisine dönüştürülmesine karşı açılan davayı reddeden mahkeme kararını Danıştay bozdu. Sanayi arazisinin tarım arazisine dönüştürülmesi kararı yeniden görülecek. Avukat Erol Çiçek, Cargill için özel olarak çıkarılan Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanununun geçici 4. maddesinden faydalanan şirkete, valilik tarafından 212 bin metrekarelik araziyi metrekaresi 5 TL’ye toplam 1 milyon 62 bin liraya tarım dışı maksatla kullanma izni verildiğini söyledi. Çiçek, Bursa İl Genel Meclisi’nin 07.07.2009 tarihli, 2009-240 sayılı kararıyla Cargill şirketine ait mısır işleme tesisine yapılmasına yönelik olarak hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinin onaylandığını kaydetti.
Orhangazi’de ikamet eden 9 vatandaşın kararın iptali talebiyle dava açtığını belirten Av. Çiçek, davanın Bursa 2. İdare Mahkemesi tarafından reddedildiğini ifade etti. Çiçek, Danıştay’ın, Bursa 2. İdare Mahkemesi’nin kararının bozulmasına karar verdiğini, şimdi mahkemenin davayı kabul etmek zorunda olduğunu vurguladı.
Çiçek, “Cargill süreci tam bir hukuk tanımazlık ve Cargill’e özel kararlar alınması ve kanunlar çıkarılması sürecidir. Türk hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecektir. Gelinen aşamada idare mahkemesinin bozma kararına uymasını bekliyoruz” dedi.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.