11.02.2018 01:30 | Son Güncelleme:
Duygu Erdoğan

Deniz ve dönüşüm piyangosu vurdu

Şehir içinde kalan sanayi alanlarının dönüşümüyle markalı konutta büyük atak yapan Zeytinburnu, denize olan cephesiyle de çekim merkezi oluyor. Yatırım geri dönüşü en kısa ilçelerden olan Zeytinburnu’nun gelecek 5 yılda yüzde 108 değer kazanması öngörülüyor

Tekstil ve özellikle deri sanayisinin yıllarca önemli bir merkezi olan Zeytinburnu, artık lüks konutların gözde yatırım bölgesi olarak biliniyor. Son yıllarda mega ulaşım projeleriyle önemli bir geçiş güzergahı da olan Zeytinburnu, ayrıca deniz manzarasının da nimetlerinden faydalanıyor. 

Eskiyen ve genişleyen şehirleşme ağı nedeniyle şehrin ortasında kalan sanayi alanlarının dönüşümüyle yeni bir yüzü ortaya çıkan Zeytinburnu’nun gelecek 5-10 yıl arasında yüzde 108 değer artışı sağlaması bekleniyor. Mevcut durumda ise bölgenin son 5 yılda yüzde 77 değer kazandığı ifade ediliyor. 

Geri dönüşü kısa

Zeytinburnu, kazandığı değer artışları yanı sıra son zamanların yatırım geri dönüşünü en kısa sağlayan ilçe oldu. Pek çok ilçede yatırım geri dönüşü 20 yılın üzerinde hesaplanırken, ilçede bu ortalama 15-19 yıl arasında bulunuyor. Bölgede iç alanlarda metrekare fiyatları 3 bin liradan başlarken, deniz kıyısı ve caddelere yaklaştıkça büyük farklar oluşuyor. bu güzergahta konutların metrekare satış fiyatı 6 bin liradan başlayarak 25 bin liraya kadar çıkıyor. 

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Özel Projeler Yönetici Yardımcısı Doğuşcan Iğdır, son yıllarda, bölgenin sahil hattı ve D-100 Karayolu’na yakın olan bölgelerinin konut projelerine ev sahipliği yaptığına dikkat çekerken, sahil hattında yer alan nitelikli konut projelerinde satış değerlerinin ortalama 15 bin liraya çıktığını söyledi. Iğdır, “Maltepe - Merkezefendi bölgesindeki nitelikli konut projelerinde metrekare satış değerleri ise ortalama 8-10 bin lira arasında. Bölgede E-5 kuzeyindeki kentsel dönüşüm çalışmaları son 5 yılda hız kazandı. Sanayi alanlarının dönüşüm şeklinde gördüğümüz gelişme ile E-5 kuzeyi hattında önemli bir konut stoğu oluşturulmaya başlanmış olup bu gelişme devam ediyor” diye konuştu. 

Ulaşımı çeşitlendi

Metro hattı, tramvay, metrobüs, gibi karayolu alternatifleri, sahil yolu, Avrasya Tüneli gibi önemli geçişlerin merkezinde konumlanan Zeytinburnu, şehrin tüm noktalarına ulaşım olanağı sağlıyor. Bakırköy’e kadar değerli bir güzergahta bulunan Zeytinburnu, ofis pazarında güçlü olmasa da yeni otel yatırımları açısından da atak yapmaya başladı. 

Bölgede markalı konut piyasası aktif olarak 2004 yılında başladığını, 14 yıldır yaklaşık 32 farklı firmanın rekabet ettiğini araştıran EVA Gayrimenkul Değerleme ise ilçedeki konut projelerinin ağırlıklı olarak 2+1, 3+1 ve 1+1 daire tiplerinde oluştuğunu bildirdi.

Zeytinburnu hattı boyunca yapılan gayrimenkul araştırmalarına göre, her ne kadar yatırımcı oranı artsa da, bölgede uzun yıllardır yaşayanlar da yeni konutlardan alım yapıyor. Bu nedenle en çok 2+1 ve 3+1 tipindeki evler ilgi görüyor. 

Kazlıçeşme bölgeye doping etkisi yapıyor

Bölgede Emlak Konut GYO ihalesinden aldığı arazi üzerinde ‘Büyükyalı İstanbul’ projesini hayata geçiren Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, Zeytinburnu ilçesinde Kazlıçeşme’nin önemli bir semt olarak potansiyel taşıdığını dile getirdi. Gayrimenkul yatırımlarının her dönemde ‘en garantili yatırım yöntemi’ olarak dikkat çektiğini vurgulayan Akbalık, “Özellikle son 5 yıl incelendiğinde, konut fiyatlarındaki artışın yüzde 100’ün üzerinde olduğu görülmekte. Fakat artık büyük bir kısmı doygunluğa ulaştı ve insanların beklentilerinin de değişmesiyle özellikle yaşam alanlarına yakın, trafik sıkıntısının azaldığı ve farklı ulaşım alternatiflerini barındıran bölgeler hızla değer kazanmaya başladı. Zeytinburnu bölgesi de bu anlamda ön plana çıkan bölgelerin başında geliyor” dedi. 

Zeytinburnu Belediyesi ve bağımsız araştırma şirketlerinin raporlarına göre; Zeytinburnu ve özel olarak Kazlıçeşme bölgesinin kentin gelişmeye ve değerlenmeye en açık bölgesi olarak dikkat çektiğini belirten Akbalık, şunları söyledi:

Değeri katlanacak

“Özellikle Avrasya Tünelinin açılmasının ardından, Zeytinburnu Marmaray İstasyonu ve Zeyport limanı tamamlandığında, Zeytinburnu genelinde bugün 100 lira olan temsili bir değer, 5 yıl sonra 212 liraya yükselecek. İstanbul’un değerlenmeye en açık bölgesi olarak belirlenen Zeytinbunu/ Kazlıçeşme bölgesinde yer alan projemiz Büyükyalı; araştırma raporlarına göre bulunduğu bölgenin lideri ve sahil hattının getiri potansiyeli en yüksek gayrimenkul projesi oldu. Yeşilköy ve Florya gibi proje ve fiyat açısından doygunluğa ulaşan lokasyonların yanında gün geçtikçe değerlenen ve bu değeri bağımsız kuruluşlarca da tescil edilen Zeytinburnu bölgesinin gelecekte İstanbul’da ön plana çıkan bölgeler arasında lider olacağına inanıyorum.”
dedi.

‘Markalı konutların gözde adresi oldu’

Zeytinburnu sahiline komşu önemli projelerden biri de Pruva 34. Doğa Madencilik Yönetim Kurulu Üyesi İlyas Ayvacı, bölgenin prim potansiyeliyle de öne çıktığını anlatırken, hem yatırımcı, hem de oturumcu için önemli fırsatlar oluşturduğunu dile getirdi. Ayvacı, “Şehrin merkezinde konumlanan Zeytinburnu-Bakırköy-Ataköy hattı son yıllarda hem konut sahibi olmak isteyen yatırımcıların gözdesi haline geldi. Eskiden sanayi sitesi, deri fabrikaları ve tekstil atölyelerinin merkezi olan Zeytinburnu özellikle son yıllarda kentsel dönüşüm çalışmalarının hız kazanmasıyla birlikte markalı konut projelerinin yeni adresi oldu. Bölgede kentsel dönüşüm ve yenileme çalışmaları ile eski ve sağlıksız yapı stoku hızla yenilenmeye başlandı” dedi. Bölgede sahil hattı boyunca önemli projelerin hayata geçtiğine dikkat çeken Ayvacı, şunları söyledi:

“Bölgenin merkezi konumda olması, ulaşım kolaylığı, tarihi Yarımada’ya yakınlığı, sahil bandı Zeytinburnu’nun en önemli avantajları arasında. Marmaray ve Avrasya Tüneli’nin tamamlanması, metro yatırımlarıyla birlikte bölgenin değeri katlanarak artmaya devam ediyor. Denize sıfır konumda inşa edilen yeni proje inşaatları hız kazanmaya başladı. 

Her geçen gün değerlenen Zeytinburnu-Bakırköy-Ataköy hattının uzun yıllar Avrupa Yakası’nın en çok prim yapan ve kira getirisi en yüksek olan ilçeleri arasında yer almaya devam edeceğini düşünüyorum.”

'YÜKSEK POTANSİYEL TAŞIYOR'

Bölgenin öne çıkan yapıları arasında KİPTAŞ tarafından hayata geçirilen önemli projeler de var. KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, İstanbul’un ‘en hızlı değer kazanan ilçelerinden’ olarak gösterdiği ZEytinburnu’nun yüksek yatırım potansiyeli taşıdığına dikkat çekti. Yıldırım, “KİPTAŞ olarak inşa ettiğimiz 75 bin konutla kaliteli yaşamı İstanbul’un dört bir yanına yayma gayreti içerisindeyiz. Geliştirdiğimiz yeni projelerimizden biri de kentsel dönüşüm sürecine katkı sağladığımız Zeytinburnu bölgesindeki Locamahal projesi. Zeytinburnu İstanbul’un en hızlı değer kazanan ilçelerinden biri. Bu bölge kentsel dönüşümle birlikte İstanbulluların en çok tercih ettiği gözde yaşam alanları arasında yer alıyor. KİPTAŞ olarak Zeytinburnu bölgesinde daha önce Merkez Evleri, Sahil Park ve The İstanbul Veliefendi projelerini hayata geçirdik” diye konuştu.

‘Geleceği aydınlık’

Bölgenin yüksek değerine KİPTAŞ olarak yeni bir katma değer sağladıklarını kaydeden Yıldırım, “Hava, kara, deniz ulaşımının merkezinde bulunan Zeytinburnu; Avrasya Tüneli ve Atatürk Havalimanı’na yakınlığıyla, sahil hattı ile E-5 Otoyolu arasındaki konumuyla, metro, metrobüs, deniz otobüsü, Marmaray gibi tüm toplu ulaşım akslarının merkezinde yer almasıyla ilçe sakinlerine ve yatırımcılara büyük avantaj sağlıyor. Zeytinburnu’nun geleceği aydınlık” ifadelerini kullandı.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5