14.11.2017 11:21 | Son Güncelleme:
AA

Doğal soğuk hava depoları resmiyet kazandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet  Özhaseki, Kapadokya bölgesinde daha çok patates ve limon depolanması için  kullanılan doğal soğuk hava depolarının yasal statüye kavuşturulduğunu bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milyonlarca yıl önce  Erciyes, Hasan Dağı ve Güllü Dağ'ın püskürttüğü lavların oluşturduğu yumuşak tüf  kayaların oyulmasıyla yapılan depoların, herhangi bir enerjiye gerek duyulmadan  soğuk hava deposu olarak kullanıldığını hatırlattı.

Bu yapıların resmi anlamda kaçak durumda olduğunu ifade eden Özhaseki,  bölgedeki doğal yeraltı depolarının, bakanlığınca hazırlanan yönetmelikle kaçak  durumdan kurtulduğunu kaydetti.

Özhaseki, Kapadokya'daki kayadan oyma ticari yapıların yıllardır  ihtiyaç duyduğu yasal düzenlemenin “Kayadan oyma yapıların tasarım, hesap  ve yapım esaslarına dair yönetmelik” başlığıyla 18 Ekim'de Resmi Gazete'de  yayımlandığını hatırlattı.

Kapadokya bölgesinin coğrafi yönden dünyada çok ender rastlanabilecek  yerlerden olduğunu kaydeden Özhaseki, şöyle konuştu:

"Yer üstündeki yüzyıllar boyunca oluşan yapıyı görmeye insanlar zaten  çok geliyor. Bir taraftan da insanlar yüzlerce yıl boyunca bu yumuşak kayaların  içerisine depolar yapmış, bunlara eskiden buzluk denilirdi. Her türlü malzeme  buralarda saklanırdı, soğuk hava depoları yokken, klima daha icat edilmemişken  her türlü ürün buralarda saklanırdı. Kayaların içerisinde oluşan bu depolarda  iklim 8-10 derece gibi belli bir düzeyde olur. Bunlar yönetmelikte yer almadığı,  halihazırdaki yönetmeliğimize de çok uyan bir yapıda olmadığı için hepsi kaçak  durumda ve ticari olarak kullanılamayacak bir yapıdaydı. Bunların yönetmelikleri  çıktı şimdi, birincisi kaçak olmaktan çıkmış oldular. İkincisi ticari olarak  kullanılabilir hale geldiler, yani gerekirse bankalar nezdinde ipotek almaya,  vermeye, üzerinde işlem yapmaya tesis etmeye her türlü kolaylık sağlanmış oldu.  Bin 400 civarındaki bu depolarda 1 milyon tondan fazla ürün saklanabiliyor.  Hiçbir elektrik kullanmadan, hiçbir enerji tüketmeden, israf olmadan hizmet eden  bu depolar yönetmelik ile resmileşmiş oldu. Bundan dolayı mutluyuz."

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0