Geri Dön

D vitamini eksikliğine dikkat edin!

D vitamini eksikliğinin önemli rahatsızlıklara yol açabileceğini belirten diyetisyen Selin Tosun “Somon balığı, uskumru, hamsi gibi yağlı balıklar yumurta, süt, karaciğer gibi besinler tüketin” dedi

D vitamini  eksikliğine dikkat edin!

Diyetisyen Selin Tosun, birçok metabolik faaliyette görevi olan D vitamini eksikliğinin önemli rahatsızlıklara sebep olabileceğini belirtti. D vitamini eksikliğinin güneşten yoksun kalan ülkelerde, koyu tenli bireylerde ve yaşlılarda daha fazla görüldüğünü kaydeden Tosun, “Karaciğer ve böbrek yetmezliği görülen hastalarda, obez bireylerde, çölyak, chron gibi emilim bozukluğu olanlarda ve steroid grubu ilaç kullananlarda D vitamini düzeyleri düşük olması beklenir” dedi.

Belirtileri neler?

Tosun, kandaki 25 (OH) D düzeyinin 20 ng/ml’nin altında yetersiz olduğunu gösterdiğini ifade eden Tosun, kanda 150 ng/ml’nin üzerine çıkmasının da toksik etki gösterdiğini söyledi.
Kemik ve kas ağrıları, denge problemi, kilo vermede zorluk, kuvvet kaybı, tırnak ve saç dökülmesi, depresyon, eklem rahatsızlıkları, sık görülen kırıklar, yorgunluk, halsizlik gibi belirtileri olduğunu ifade eden Tosun, beslenmenin de önemli olduğunu vurguladı. Tosun, “D vitaminin yaklaşık yüzde 80-90’ı güneş ışınlarıyla sentezlenirken, yüzde 10-20’si besinlerle alınır. En fazla balık karaciğerinde bulunmaktadır. Somon balığı, uskumru, hamsi gibi yağlı balıklar, yumurta, süt, karaciğer gibi besinler önemli kaynaklar olsa da, eksikliğini besinlerle tamamlamak mümkün değildir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Libya'da krizi sonlandırmak en büyük hedefimiz!Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başkanı Angela Merkel, Türk-Alman Üniversitesi'nin yeni bina açılışına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel açılışta konuşma konuştu. Erdoğan, "Libya'daki kaos ortamı tüm Akdeniz havzasını etkileyecektir. Libya'daki krizi sonlandırmak en büyük hedefimiz. Almanya ile bu konuda ortak çalışıyoruz" dedi.
24 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte gündemde öne çıkan magazin gelişmeleri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber