Geri Dön

‘Diyabet ilaçlarını almayı ihmal etmeyin’

Diyabet Tip 2 tedavisinde şeker ve kolesterol gibi değerleri istenen düzeye ulaşmayan hastalarda yapılan ilaç değişikliğinin yanlış yorumlandığını belirten Uzm. Dr. Ali Saklamaz, “İlaç almamak, organlara zarar veriyor” dedi

‘Diyabet  ilaçlarını almayı ihmal etmeyin’

Medical Park İzmir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Saklamaz, Diyabet Tip 2 DM tedavisinde şeker ve kolesterol gibi değerleri istenilen düzeye ulaşmayan hastalarda yapılan ilaç değişikliğinin yanlış yorumlandığını belirtti. Tip 2 DM hastalarına, yandaş sağlık sorunlarına ve pankreatik rezervlerine göre hastaya seçenekler içinde en uygun tedavi şeklinin önerilmesi gerektiğini söyleyen Saklamaz, “Tip 2 DM hastaların kronik hasta olmaları nedeniyle tedavilerinin takibinin yapılması ve zaman içinde gelişen sağlık sorunlarına göre tedavilerinde değişiklik yapılması gerekebilir” dedi.

‘İyi anlatılmalı’

Saklamaz, “Tanı aşamasından itibaren hastayı, rahatsızlığı hakkında bilgilendirmek ve gelecekte karşılaşabileceği sağlık sorunlarını ürkütmeden anlatmak, ilaçlarını reçetelerken bunların olası yan etkileri ve belki daha önemlisi ilacın kan şekerini nasıl düşürdüğü konusunda bilgilendirmek çok önemlidir. Hastanın ve yakınlarının çoğu zaman endişesi, Tip 2 DM tedavisinde kullanılan ve kendilerine reçetelenen ilaçların vücutlarında bir hasar yapıp yapmayacağıdır” diye konuştu.

‘Yanlış anlaşılıyor’

Saklamaz, Tip 2 tanısı konmuş hastalara bu ilaçların uzun araştırmalar sonucu bulunduğunun ve birçok deneme sonucu güvenirliği kanıtlandıktan sonra kullanımına sunulduğunun iyi anlatılması gerektiğini sözlerine ekledi. Hedef değerlere (şeker, kolesterol, tansiyon vb) ulaşılamayan hastalarda gelişen organ hasarlarından dolayı yapılan ilaç değişikliklerinin, hastalar tarafından yanlış bir şekilde ilaçların organlara verdiği zarar olarak algılandığını kaydeden Ali Saklamaz, “Bu nedenle hastaların hastalıklarındaki değişen durumları ve ilaçları hakkında detaylı bilgilendirilmeleri önemlidir” dedi.

Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar Manisa'daki depremi yorumladıAFAD'ın duyurduğu Manisa'daki 5,4'lük büyüklüğündeki deprem İstanbul ve İzmir'i de kapsayan geniş bir çevrede hissedildi. Vatandaşlar depremin neden bu kadar geniş bir çevrede hissedildiğini merak etmeye başladı. Peş peşe meydana gelen son depremler ile CNN TÜRK'e konuşan uzmanlar konuya açıklık getirdi.
Bakan Albayrak: Türk varlıklarına güvenenler ciddi anlamda kazandıHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Davos Zirvesi'nin ikinci gününde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, "Türk varlıklarına güvenenlerin ciddi anlamda kazandığı bir süreç. 2020 yılı daha sakin geçen bir yıl olacak; küresel büyüme tahminleri üzerinde beklentilerin daha olumlu olduğu bir yıl. Bu olumlu bir gelişme. Tabi ki küresel istikrardan yana olduk" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber