'İhracattaki artış İzmir’e çok yakıştı'

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ekonomik anlamda 2018’den umutlu olduklarını söyledi, “Türkiye dışsatımın içinde İzmir’in payı yüzde 12.3” dedi.

'İhracattaki artış İzmir’e çok yakıştı'

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, ocak ayı meclis toplantısında 2017 yılını değerlendirdi, ekonomi anlamında 2018’de umutlu olduklarını söyledi. Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de başlattığı operasyonda şehit düşen askerler için saydı duruşundu bulunuldu. 2018 yılının ilk meclis toplantısında konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Türkiye’nin 2017 yılında 157.1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğine değindi, bu rakamın 2014 yılından sonra ulaşılan en yüksek ihracat değeri olduğunun altını çizdi, 2017 yılında en fazla ihracatın Almanya, İngiltere ve İtalya olduğunu kaydetti.

13.6 büyüme

İzmir’de olumlu büyümelerin olduğunu söyleyen Demirtaş, “2017 yılı Ocak-Kasım döneminde gümrüklere göre İzmir ihracatı 17.64 milyar dolar, ithalatı 18.75 milyar dolar oldu. Geçen yıl aynı döneme göre ihracatımız yüzde 10.20; ithalatımız yüzde 12.16 oranında arttı. Türkiye ihracatı içerisinde İzmir’in payı yüzde 12.3. İzmir turizmi 2017 yılının tamamında yüzde 13.6 büyüdü. Bu büyüme İzmir’e yakışan bir durum. Birçok ülkeye göre daha güvenli olma avantajımız ile büyümenin artacağını umuyoruz. 2018 yılının olumlu bir yıl olacağına inanıyoruz. İzmir adına turizmde yaşanan bu olumlu havanın kruvaziyer turizmde de yaşanmasını umut ediyoruz. Ne yazık ki kruvaziyer turizmindeki rakamlar önceki yıllara göre düşüş göstermiş durumda” dedi. Ulaşım Master Planı’yla da ilgili konuşan İTO Başkanı, denizin içinden karşıya geçmek için kullanılacak tüp geçitin eksik olduğunu söyledi.

‘Lobi oluşturmalı’

Yerli otomobil üretimi konusunda atılan adımlara ilişkin değerlendirme yapan İTO Meclis Üyesi Selami Özpoyraz’ın “İzmir’de üretilebilir mi” sorusuna yanıt veren Demirtaş, şunları söyledi: “Türkiye artık kendi motorunu da kendi aracını da yapmak zorunda. Yerli sanayide ihracat yapabilecek duruma geldik. Bu ortamda Türkiye’nin bir araba yapmaması kabul edilemez. İzmir’in kanaat önderleri toplanacak, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Sanayi Bakanımıza gideceğiz. En ekonomik aracı biz burada üretiriz. Çandarlı Limanı’nın orada 3 bin dönümlük arazisi var. Burada ihracat yapıldığı zaman en ucuz nakil aracı deniz yolu. Dolayısıyla bunun mutlaka deniz kenarında olması gerekir. En uygunu İzmir diye düşünüyoruz ama bir lobi oluşturarak en tepedeki Cumhurbaşkanımıza ulaşmamız gerekiyor.”

Milliyet'te Gündem 6 Aralık 2019.
6 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber