Geri Dön

Mısır ile iş yapacak İzmirli firmaların dikkatine

Öztürk'ten Mısır ile ilgili izlenimlerini ve notlarını bana geçmesini istemiştim.İşte satır başları...* * *Mısır'da yatırım yapmanın avantajları...Yüzde 20 kurumlar vergisi, 70-90 dolar civarı işçilik ücreti, ucuz enerji ve su, kamulaştırma ve el koymaya karşı devlet garantisi, halen kullanılan makinelerin doğrudan veya satın alma yoluyla ihraç ve ithal imkanı bulunuyor.Ayrıca, Serbest Bölgeler'de; elektriğin kilovat saati 3 cent, suyun metreküpünün 15-18 cent.Endüstri projeleri için yıllık kira bedelleri metrekaresi 3.5 dolar diğer projeler içinse 7 dolar, inşaat çelik konstrüksiyon 60 USD/m2, beton bina 40 USD/m2 civarında.Orta Doğu ve Afrika kıtasındaki konumu ve içinde yer aldığı ikili ve çok taraflı ekonomik ve ticari anlaşmaların sunduğu imkanlar göz önünde tutulduğunda sadece kendi nüfusunun alım gücü ile değil, komşuları ve etki alanındaki diğer ülkelerle birlikte değerlendirildiğinde avantajları bulunuyor.Bölgede 7 ülke ile (Irak, Libya, Suriye, Lübnan, Ürdün, Fas ve Tunus) ikili serbest ticaret anlaşmasının olması. Gafta, Agadir deklarasyonu, COMESA, AB Ortaklık Anlaşması ve son olarak ABD ve İsrail ile yapılan Nitelikli Serbest Bölgeler Anlaşması (QIZ) Mısır'ı basit bir ihracat pazarı olmanın ötesine taşıyor.* * *Öztürk'ün önerilerine gelince...- Bu zorlukları aşmak kalifiye eleman temini için iyi güvenilir yerleşik Mısır firmaları ile koşulları çok iyi belirlenmiş ortaklık sözleşmeleri ile kurulacak ortaklıklarla ortaklığa gidilmesi de çözüm olmaktadır.- Mısır'da kurulacak şirketlerde yönetim kurullarının sayılarının 3-5-7-9 gibi tek sayılı olmasına ve murahhas üye ile bizde bulunmayan expert kavramlarına dikkat edilmesi gerekmektedir .- Teknik ve hukuki sorunları aşmak üzere de hukuki, ticari mümessillerin ve danışmanların iyi seçilmesi gerekmektedir. - Mısırlı ortaklarla kurulacak şirketlerde şirket ana sözleşmelerinin çok nitelikli, Mısır hukukuna ve uluslar arası hukuka uygun tanzim edilmesi ve gelecekte doğabilecek sorunların göz önüne alınarak doğru ve hatasız tanzimi gerekmektedir. - Mısırlı firma ve kişilerle işbirliği yaparken zaman kavramının bizden farklı olduğunu rahat hareket ile işlerin biz Türklerin gerçekleştirdiği süreye göre daha uzun zamanlarda gerçekleştirildiğini, fiyatlarda pazarlık unsurunun her yerde her zaman geçerli olduğunun bilinmesi gerekmektedir.* * *Bildiğim kadarıyla Mısırlı firmalarla ortaklık, işbirliği yapan İzmirli firmaların sayısı 30'u geçmiş durumda. Görünen o ki, önümüzdeki günlerde bu sayı daha da artacak.Görüşmelerde bulunanlar bu izlenimleri de bir kenara not etsinler. dsipahi@milliyet.com.tr Bundan bir süre önce Egeli işadamları, özellikle de tekstille uğraşanlar Mısır ile işbirliği olanaklarını araştırmak üzere bu ülkeye gitmişlerdi. Bazıları bu gezi sonrasında bağlantılar yaparak da dönmüşlerdi. ESİAD üyesi Avukat Yücel Öztürk, bir süredir Mısır, Portekiz gibi ülkelerde girişim olanaklarını araştırıp, bu ülkelerdeki hukuki altyapı konusunda incelemeler yapıyor.

TEM bağlantı yolunda kamyon devrildiİstanbul Esenyurt Haramidere TEM bağlantı yolu Bahçeşehir istikametinde, virajı alamayan hafriyat kamyonu devrildi.
Kırmızı Bank (1. Bölüm)Kırmızı Bank, geçmişte yaşanan ilginç olayları eğlenceli bir bakış açısıyla yeniden yorumluyor. Melis Öztop'un sunumuyla Kırmızı Bank bundan sonra milliyet.com.tr'de sizlerle. Bugün 21 Ocak 2020… Bakın geçmişte takvimler 21 Ocak’ı gösterdiğinde neler olmuş, Kırmızı Bank’ın gündeminde izleyelim…

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber