Obezite Cerrahisi hakkında merak edilenler

Tüp mide ameliyatıyla tedavi edilen hastaya operasyonun ardından büyük görev düşüyor

Obezite Cerrahisi hakkında merak edilenler

İNSÜLİN direnci, Tip 2 şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp damar tıkanıklıkları, kalp krizi, eklem sorunları, solunum problemleri, yumurtalık kistleri, uyku apnesi, depresyon gibi hastalıklara yol açan ve ölümcül olabilen obezite, günümüzde cerrahi müdahalelerle tedavi ediliyor.

Ön görüşme yapılıyor

Obezite cerrahisinde çeşitli yöntemlerin bulunduğunu belirten Ekol Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. İsmail Yaman, “Hastalarla bir ön görüşme yaptıktan sonra endoskopi, karın ultrasonografisi, ayrıntılı kan tetkikleri, göğüs, dahiliye, kardiyoloji ve psikiyatri konsültasyonları yapıyoruz. Sonuçları hastayla beraber inceleyip son kararı veriyoruz” dedi.

Tüp mide yöntemini anlatan Yaman, “Ameliyatla mide yüzde 80-85 küçültülüyor. Ameliyat ardından hasta 3-4 gün içinde taburcu ediliyor. Sadece yüzde 1 oranında dikiş sızıntısı riski var. Biz bu riski azaltmak için mide dokusunu ayırırken özel üç sıralı sistemler kullanıp, oluşan kesi hattını yeniden çift kat dikişle destekliyoruz. En önemli nokta ise, hastanın ameliyat sonrasında yaşam biçimini değiştirip, kilo vermeye başlaması. Bizde bu konuda gerekli takipleri yapıp, hastalarımıza destek oluyoruz” diye konuştu.

Motosiklet hırsızları kameradaÜsküdar’da motosikletli iki hırsız, park halindeki bir motosikleti saniyeler içerisinde çaldı. Hırsızlar kilidini kırdıkları motosikleti iterek olay yerinden kaçarken, hırsızlık anları güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.
Mahalle arasında ortaya çıkan 3 metrelik su yılanı dereye bırakıldıZonguldak'ta bir cami yakınında kuyruğunun üzerinden otomobil geçen 3 metre uzunluğundaki su yılanı korkuya neden oldu. Yılan mahalle muhtarı tarafından sopayla dereye bırakıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber