Geri Dön

Özel lezzet tasarımları

Türk ve Japon endüstriyel tasarım öğrencileri, İzmir’e özgü boyoz, kumru, gevrek, şambali tatlısı ve midye dolma gibi ayaküstü yenen sokak lezzetleri üzerine çalışmalar yapmak amacıyla İzmir Ekonomi Üniversitesi’ndeki (İEÜ) uluslararası çalıştayda bir araya geldi.

Özel lezzet  tasarımları

Türk ve Japon endüstriyel tasarım öğrencileri, İzmir’e özgü boyoz, kumru, gevrek, şambali tatlısı ve midye dolma gibi ayaküstü yenen sokak lezzetleri üzerine çalışmalar yapmak amacıyla İzmir Ekonomi Üniversitesi’ndeki (İEÜ) uluslararası çalıştayda bir araya geldi. İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ile Japonya’daki Shizuoka Kültür ve Sanat Üniversitesi’nin iş birliğiyle düzenlenen ‘Alberaber Uluslararası Tasarım Çalıştayı 3 Eylül’e kadar devam edecek. Ortaya çıkacak tüm tasarımlar önce Kampüsİzmir’de, daha sonra da Japonya’da sergilenecek. Dr. Öğretim Üyesi Can Özcan, “Bu buluşma sayesinde öğrencilerimiz, uluslararası alanda faaliyet gösteren Japonya’nın önde gelen firmalarına, kendilerini tanıtma imkanı da buluyor” dedi.

Milliyet'te Gündem 23 Ocak 2020İşte Türkiye ve dünyadaki günün öne çıkan gelişmeleri...
Bakan Albayrak: Türk varlıklarına güvenenler ciddi anlamda kazandıHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Davos Zirvesi'nin ikinci gününde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, "Türk varlıklarına güvenenlerin ciddi anlamda kazandığı bir süreç. 2020 yılı daha sakin geçen bir yıl olacak; küresel büyüme tahminleri üzerinde beklentilerin daha olumlu olduğu bir yıl. Bu olumlu bir gelişme. Tabi ki küresel istikrardan yana olduk" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber