Geri Dön

Bütçede Zorunlu tasarrufa ayrılan para yok

Bütçede Zorunlu tasarrufa ayrılan para yok

ANASOL-D hükümetinin, kamuoyunda "zorunlu tasarruf" olarak adlandırılan "Çalışanların Tasarruflarını Teşvik Hesabı"nı tasfiye etmeyi düşünmediği ortaya çıktı. Geçtiğimiz Çarşamba akşamı yapılan genişletilmiş Ekonomik Kurul toplantısında, DTP'li Rıfat Serdaroğlu'nun Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'e "bütçede zorunlu tasarruf ödemelerine ilişkin bir kalem yok" eleştirisini getirdiği öğrenildi. DSP'li Çalışma Bakanı Nami Çağan da Milliyet'e zorunlu tasarruf hesabının tasviyesine ilişkin bir çalışma olmadığını doğrulayarak, "ama bunun sorumluluğu biz de değil DYP-SHP hükümetlerindedir" açıklamasında bulundu. 1998 bütçesini "enflasyonu düşürmek için fedakarlık bütçesi" olarak tanımlayan hükümetin şu anda 800 trilyonu bulan ana para ve nema ödemeleri için bütçeye para koymadığı ortaya çıktı.
Çarşamaba akşamı birçok bakanın katılamyala yapılan ve Maliye Bakanı Zekeriya Temiel ve Devlet Bakanı Işın Çelebi'nin bütçe ile ilgili bilgi verdiği toplantıda, Devlet Bakanı Rifat Serdaroğlu'nun konuyu gündeme getirdiği ve "bu konuda özel bir kalem gözükmüyor. Bunu ödeyecek misiniz" sorusunu gündeme getirdiği öğrenildi.
Serdaroğlu Milliyet'e "Maliye Bakanı konuda çalışma yapılacağını ve konun çözüleceğini söyledi" derken, kabinenin DSP'li bakanı Nami Çağan zorunlu tasarrufların geri ödemesine ilişkin bir çalışma yapılmadığını doğruladı.


Enkaz altında kalan hayvanlar da kurtarıldıElazığ'daki depremin ardından enkaz altında kalan hayvanların kurtarılması İstanbul itfaiyesi tarafından görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber