Dikkat elektrik çarpmasın!

Elektrik dağıtım şirketlerinin müşteri numarası yerine hesap numarasından fatura düzenleyerek tüketiciyi borçlu duruma düşürdüğünü belirten TükoDer Başkanı Aziz Koçal, 30 TL açma bedeli alındığını söyledi.

Dikkat elektrik çarpmasın!

Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer) Başkanı Aziz Koçal, bazı elektrik dağıtım şirketlerinin enerji tüketimi için düzenlediği faturalarda abone numarası olarak müşteri numarasını kullanırken, bazı bölgelerde yeni uygulama başlatarak hesap numarası üzerinden fatura düzenlemeye başladıklarını ve bunun da müşterilerin mağduriyetine neden olduğunu söyledi.

Bir çok müşterinin bankalara otomatik ödemeler için müşteri numarası üzerinden düzenlenen faturalarda yazılı numarayı bildirdiğini yeni faturalarda ise numara değiştiği yüzünden otomatik ödemenin gerçekleşmediğini söyleyen Koçal, tüketicinin içine düşürüldüğü durumu şöyle açıkladı:

İtiraz edin...

“Dağıtım şirketi tarafından aboneye borcu olduğu mesajı gittiğinde tüketici önceki abone numarasından sorguladığında, “Girdiğiniz bilgilere ait ödenmemiş fatura bulunmamaktadır Lütfen kontrol ederek tekrar deneyiniz” yazısı ekrana geldiği için tüketici bir yanlış olduğunu düşünürken, fatura ödenmediğinden dolayı abonenin elektriği kesiliyor. Tüketiciye 30,00 TL açma kapama bedeli yansıyor.”

Elektrik dağıtım şirketinin numara değişikliğini değişiklik yapmadan önce tüketiciye bilgilendirmesi gerektiğini söyleyen Aziz Koçal, “Değişiklik faturada var demek, topu taca atmaktır. Bu yöntem ile dağıtım şirketinin yine haksız kazanç peşinde olduğunu görüyoruz. Bu uygulama ile karşılaşan tüketiciler, faturaya yansıyan açma kapama ücreti ve gecikme bedeli tutarları için kuruma itirazda bulunsunlar. İtirazları ret edilir ise Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat edebilirler” dedi.

Güvence bedeli...

Elektrik dağıtım şirketlerinin, güvence bedeli güncellemeleri adı altında eski abonelerden ek güvence bedeli talep etmeye başladıklarını da söyleyen Aziz Koçal, abonelerin kurum ile imzalamış oldukları sözleşmeler devam ettiği sürece dağıtım şirketinin böyle bir talebinin kanunsuz bir uygulama olduğunu belirtti. “Sözleme hükümleri devam ederken ek bir güvence bedeli talep etmek, hangi hukukta var” diyen Koçal, şöyle konuştu:

‘Tüketici korunsun’

“Ek güvence bedelleri ile ilgili tüketicilere gelen talep yazılarına ya da faturalarına yansıyan tutarlara kuruma itiraz bulunulmalı, ret edildiğinde yine Tüketici Hakem Heyetine gidilmeli. Öncelikle ifade etmek gerekir ki tüketicinin en temel hakkı olan insanın insan olmaktan doğan ve hayatını devam ettirebilmesi için gereken asgari ihtiyaçlarını karşılayabileceğini belirten “Tüketicinin Temel İhtiyaçlarının Karşılanması Hakkı” evrensel bir hak olup, bu hak, gelişen ve değişen dünya şartları içerisinde ısınma, aydınlanma gibi ihtiyaçlar da içerisinde yer almaktadır.

Yukarıdaki iki uygulamada da görüldüğü gibi elektrik dağıtım şirketlerinin eli yine tüketicinin cebinde, tüketiciyi yolunacak kaz görmeye devam ediyorlar. Bu tür haksız kazançlara dur denmeli. Ülkemizin de taraf olduğu, Evrensel Tüketici Hakları ve Anayasamızın 172. maddesi hükümleri kapsamında tüketici korunmalı. Devlet güçlü olan elektrik dağıtım şirketleri karşısında güçsüz olan tüketiciyi korumalıdır. Hükümet bu tür uygulamalarda gerekli yaptırımları içeren düzenlemeleri
süratle gündeme almalıdır.”

İş insanına silahlı saldırı! Sekerek kaçmaya çalıştıİstanbul Sarıyer'de arabasına binmeye çalışan iş adamına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucunda Ali A. yaralanırken, saldırıyı gerçekleştiren şüpheli kaçarak kayıplara karıştı. Yaralı iş adamının saldırgandan kaçmaya çalıştığı anlar ise güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber