Geri Dön

Dondurmanın lafı yetti!

Dondurmanın lafı yetti!

BAŞBAKAN Mesut Yılmaz'ın yılbaşından itibaren 6 ay boyunca birçok kamu ürününde fiyatları donduracağını açıklaması ve özel sektörden de destek istemesi üzerine piyasada iğneden ipliğe zam yarışı başladı. Piyasada, "fiyatlar donmadan önce zammı yapalım. Sonra ne olur, ne olmaz belli değil" görüşü yaygınlık kazandı.

İlk önce Devlet Bakanı Güneş Taner, 24 Kasım'da Milliyet'e "bir yıl içinde enflasyonu düşürecekleri şok paketten" söz etti ve 5 ay zam yapılmamasını gündeme getirdi. Ardından Başbakan Mesut Yılmaz, Aralık ayının ilk gününde, "Birçok KİT ürününe 6 ay zam yapılmayacağını" duyurdu. Ancak aynı gün şekere zam yapıldı. Hükümetin KİT ürünlerine zam yapmaya yılbaşına kadar devam edeceğinin anlaşılması üzerine, özel sektör de zam oranlarını planladıkları oranın üzerine çektiler. Örneğin, Aralık ayında yüzde 6 zam yapmayı planlayan dayanıklı tüketim malları üreticileri, bu ay içinde yüzde 15 oranındaki zammı uygulamaya koyacaklar.
Piyasanın genelinde Aralık ayında en az yüzde 15'lik bir zam yapılması hakim. Bazı ürünlerde bu zammın yüzde 50'yi bile aşması bekleniyor. Zam yağmurunun ise Aralık enflasyonunu beklenenin üzerinde artıracağı tahmin ediliyor.

Bu arada, Aralık ayının ilk 9 gününde zamlardan en fazla gıda maddeleri nasibini aldı. Bir hafta gibi kısa bir süre içinde fasulye, mercimek, şeker, margarin, peynir, süt, zeytinyağı, et ve çayın yanı sıra sebze ve meyve fiyatlarında da tırmanış meydana geldi.
Elma, armut başta olmak üzere meyve fiyatları yüzde 60'lara varan oranlarda yükseldi. Domatesin kilosu 155 bin liraya çıktı. Bakliyat fiyatları tırmandı. Kuru fasulyenin kilo fiyatına yüzde 50, mercimeğin fiyatına yüzde 20 oranında zam geldi. Kutu sütün litre fiyatı 195 bin liraya yükseldi. Margarinin 250 gramlık paket fiyatı ise 120 bin lira oldu.

Annesini 15 kez bıçaklayarak yaraladıManisa'nın Kula ilçesinde, K.A. (18), sokak ortasında annesi Ummuhan A.'yı (53) 15 kez vücudunun farklı yerlerinden bıçaklayarak ağır yaraladı. Ummuhan A. hastanede tedaviye alınırken, K.A. polise teslim oldu. Olay anı, bir iş yerinin güvenlik kamera görüntülerine anbean yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber