Emlak-sanayi modeliyle arsa sorunu çözülecek

İstanbul ve çevresindeki sanayiciler, sanayinin yerleşiklik sorununa karşı ‘emlak sanayi modeli’ önerisinde bulundu.

Emlak-sanayi modeliyle arsa sorunu çözülecek

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin dün yapılan, ‘İstanbul’un Sanayi Kimliği, Sanayinin Yerleşim Sorunu ve Çevre Düzeni Planına Bir Bakış’ konulu aylık olağan toplantısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise, bu talebe karşılık çalışma yapma sözü verdi. Bakan Kurum, “Avrupa yakasında iki üç yeri çalıştık. Anadolu yakasında da Hazine mülkiyetinde sanayicinin yatırım yapacağı istihdam yaratacağı neresi varsa buna ilişkin proje yapabiliriz. TOKİ, Milli Emlak ile ya da 49 yıllığına kiralama gibi modeller gelişebilir” dedi.

Yeni bölgeler

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan İSO’nun aylık olağan toplantısında, “Biri Avrupa diğeri Asya yakasında olmak üzere kentte iki yeni OSB kurulması gerekiyor. ‘Emlak-Sanayi’ modeliyle, uygun devlet arazilerinin ve üzerine kamu tarafından inşa edilecek fabrika binalarının özel sektöre uzun süreli kiralama yöntemiyle tahsis edilmesi, finansman kaynağının arsa ve gayrimenkul yatırımına heba edilmesinin önüne geçecek” demişti.

Bakan Kurum, “Tekirdağ’da yaklaşık 10 milyon metrekare bir sahanın da OSB amaçlı kamulaştırılmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. Arnavutköy Ömerli bölgesinde 1 milyon metrekare alan da lojistik amaçlı kamulaştırılacak” dedi.

PLANLAMALAR YAPILIYOR

İstanbul’un sanayi üretiminin yüzde 35’ini gerçekleştirdiğini belirten Bakan Kurum, sanayi sektörü istihdamı içindeki payının ise yaklaşık yüzde 17 olduğunu ifade etti. Ülke genelinde onaylanan çevre düzeni planlarında; sanayi alanlarının planlamalarını da yaptıklarını kaydeden Bakan Kurum, “Bazı sanayi sektörlerimizin İstanbul’un merkezi yerlerinden dışarı çıkarılması, çok daha yeni ve modern alanlara taşınması önemli. Devir işlemleri tamamlanan İstanbul Hadımköy’deki 1.5 milyon metrekarelik alanın planlama çalışmalarımız devam ediyor.

Satış faaliyetlerine ağustos ayında, inşa faaliyetlerine de ekim ayında başlıyoruz. İstanbul’da şehir içinde sıkışmış sanayi alanlarımızın şehir dışına taşınması noktasında çok büyük bir adımı atmış olacağız” dedi.

REZERV ALANLAR

Sanayi sitelerinin kent içerisinden çıkarılmasına ilişkin belirlenecek rezerv yapı alanlarında dönüşüm uygulamalarını yürüttüklerini anlatan Kurum, “Yeni sanayi alanlarının belirlenmesine yönelik çalışmalarımızı da aksatmadan yerine getiriyoruz. Şu ana kadar 26 ilimizde çalışmalarımız başladı, tüm illerimizde bu çalışmaları yapma ve tamamlama konusunda kararlıyız” diye konuştu.

Erzurum'da silahlı kavgaErzurum'un Horasan ilçesinde, İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde iki grup arasında çıkan silahlı ve sopalı kavgada 2 kişi öldü, biri polis memuru 5 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber