Geri Dön

En zengin Lüksemburg Türkiye sondan altıncı

Satınalma Gücü Paritesine (SGP) göre, Avrupa’da 37 ülke arasında en yüksek kişi başına gelir Lüksemburg’da elde ediliyor. Türkiye listede 30’uncu sırada yeralıyor. Listenin en son sırasında ise 28 endeks değeri ile Bosna Hersek bulunuyor.

En zengin Lüksemburg Türkiye sondan altıncı


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), AB İstatistik Kurumu (Eurostat) işbirliğiyle yürütülen Satınalma Gücü Paritesi - 2012 geçici sonuçlarını açıkladı.
SGP’ye göre, Türkiye’nin kişi başına Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) endeksi 56 olarak belirlendi. Bu değer, kişi başına GSYH’nin 27 Avrupa Birliği ülkesi ortalaması 100 birim iken, Türkiye için 56 birim olduğunu gösteriyor.
Türkiye’nin endeks değeri bir önceki yıla göre 4 puan artarken, Türkiye, 37 Avrupa ülkesi arasında 30’uncu sırada yeraldı.
Karşılaştırmalarda, 27 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 1 üyeliğe kabul edilen ülke (Hırvatistan), 4 aday ülke (Türkiye, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan) ve 2 potansiyel aday ülke (Arnavutluk ve Bosna-Hersek) dikkate alınıyor.

En zengin Lüksemburg Türkiye sondan altıncı

SGP’ye göre, 37 ülke arasında kişi başına GSYH endeksi en yüksek ülke 271 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 28 ile Bosna Hersek oldu.
Satınalma gücü paritesi ayrıntılı olarak tanımlanmış mal ve hizmet sepetinin farklı ülkelerdeki fiyat oranı olarak tanımlanıyor. Böylece ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıkları giderilerek, uluslararası anlamda gerçek fiyat ve hacim karşılaştırmaları yapılabiliyor.

Gerçek tüketİm değeri

Ülkelerin gelişmişlik ve refah düzeylerinin karşılaştırılmasında kişi başına GSYH temel alınırken, tüketicilerin göreli refah düzeylerinin karşılaştırılmasında kişi başına Gerçek Bireysel Tüketim değerleri daha uygun bir gösterge olarak kabul ediliyor. Gerçek Bireysel Tüketim, tüketicilerin satın aldığı mal ve hizmetlere ek olarak devlet veya kar amacı olmayan kuruluşlar tarafından sağlanan (eğitim, sağlık gibi) hizmetleri de kapsıyor.
Satınalma Gücü Paritesi - 2012 geçici sonuçlarına göre, Türkiye’nin kişi başına Gerçek Bireysel Tüketim değeri 60 olarak gerçekleşti. Bu değer, kişi başına Gerçek Bireysel Tüketim değerinin 27 Avrupa Birliği ülkesi ortalaması 100 birim iken, Türkiye için 60 birim olduğunu gösteriyor.
Karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında kişi başına Gerçek Bireysel Tüketim değeri en yüksek ülke 141 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 34 ile Arnavutluk oldu.

29 Ocak 2020 Milliyet'te Gündem29 Ocak 2020 Milliyet'te Gündem

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber