Geri Dön

"JAT'ın satışı için THY Sırbistan'ı ziyaret edebilir"

Sırbistan Devlet Bakanı Sulejman Ugljanin, Sırbistan ulusal havayolu şirketi JAT’ın satışı konusunda, yakın bir gelecekte THY ekibinin Sırbistan’ı ziyaret ederek bu konunun nihayetlendirilmesi konusunda adımlar atılmasının beklendiğini söyledi. Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkovic, Türkiye ile Sırbistan’ın siyasal ilişkilerinin en üst düzeyde bulunduğunu belirterek, "En üst düzeydeki siyasal ilişkilerimizi ekonomik alanda işbirliğine dönüştürebiliriz" dedi.

"JAT'ın satışı için THY Sırbistan'ı ziyaret edebilir"

Mirko Cvetkovic, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türk-Sırp İş Forumu’ndaki konuşmasında, dün Ankara’da gerçekleştirdiği siyasi temaslarının başarılı geçtiğini söyledi.

Sırbistan’a yatırım ve Sırbistan’la işbirliği konusuna değinen Cvetkovic, özelleştirmelerle birlikte ülkede siyasi ve ekonomik değişiklikler meydana geldiğini, ülkenin AB’ye doğru yol aldığını anlattı ve "Sırbistan, işbirliği ve yatırım için cazibe merkezine dönüşecektir" dedi.

Cvetkovic, AB ile entegrasyonun birinci öncelikleri olduğunu ve bu çerçevede ekonomik ve siyasi reformlar yaptıklarını hatırlatarak, yatırımcılar için hukuki garantörlük sağlanacağını bildirdi.

"Sırbistan ile işbirliği yapın çünkü Sırbistan ekonomisi stabil bir durumda..." diyen Cvetkovic, küresel kriz nedeniyle ekonomide küçülme yaşandığını ancak 2010’un başından itibaren ekonominin daha stabil hale gelmeye ve büyümeye başladığını belirtti.

Altyapı, otoyol ve demiryolu çalışmalarına ilişin bilgi veren Cvetkovic, bu yıl içinde de açılacak ihaleler olduğunu söyledi.

Cvetkovic, Türkiye’nin inşaat sektöründeki konumunu bildiklerini ifade ederek, işadamlarını ülkesine davet etti. Konuk Başbakan, "Siyasal ilişkilerimiz en üst düzeyde ve en üst düzeydeki siyasal ilişkilerimizi ekonomik alanda işbirliğine dönüştürebiliriz" dedi.

-"BAŞBAKAN, TELEKOM İHALESİ İÇİN TÜRK TALİPLİLERLE GÖRÜŞECEK"-

Sırbistan Devlet Bakanı Sulejman Ugljanin de, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Sırbistan ulusal havayolu şirketi JAT’ın satışı konusunda, yakın bir gelecekte THY ekibinin Sırbistan’ı ziyaret ederek bu konunun nihayetlendirilmesi konusunda adımlar atılmasının beklendiğini söyledi.

Bölgesel havayolu kurulması konusunda netleşme olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine Ugljanin, "THY eğer JAT’ı alırsa bu konu netleşir. Çünkü THY’nin böyle bir konsepti var" dedi. THY’nin payıyla ilgili soruya da Ugljanin, "Çoğunluk olur" yanıtını verdi.

Ugljanin, telekom ihalesine ilişkin olarak ise şu bilgileri verdi: "Başbakan Cvetkovic, bugün İstanbul’daki Sırbistan Başkonsolosluğunda Türk taliplerle görüşecek. Yeni katılımcıların ihaleye katılımını sağlamak için belki tarihlerde oynama da olabilir."

-BÖLGE BORSALARININ BİRLEŞMESİ-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Halim Mete de, Belgrad’ın Türkiye özel sektörü için Balkanlar’da kilit şehir konumunda bulunduğunu belirterek, her yıl binlerce Türk kamyonunun, Sırbistan üzerinden Türkiye’nin en büyük ihraç pazarı Avrupa’ya gittiğini anlattı.

Sırbistan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin 2000 yılından sonra ivme kazandığına değinen Mete, iki ülke arasında vizelerin kaldırılması, STA’nın yürürlüğe girmesi, karşılıklı uçak seferlerinin artması ve Belgrad’da Türk Ticaret Müşavirliği’nin, Türkiye’de Sırbistan Ekonomi Müşaviriliği’nin çalışmaya başlamasının, ikili ilişkileri güçlendirdiğini belirtti.

Mete, Türkiye ile Sırbistan arasındaki karşılıklı yatırım ilişkilerinin bölge ülkelerine kıyasla çok az olduğunu kaydederek, "STA sonrasında Sırbistan’ın Türkiye’ye olan ihracatının yüzde 65 artmış olması sevindirici bir gelişmedir. Umuyorum ki, önümüzdeki dönemde Türk müteşebbisi Sırbistan pazarının sunduğu imkanlardan daha fazla yararlanacaktır" diye konuştu.

Sırbistan’da hastane açmak isteyen, GSM ihalesine girmek isteyen, banka açmak isteyen Türk şirketlerinin, yapacakları yatırımlarla Sırbistan;da istihdam yaratacağını belirten Mete, organize sanayi bölgelerinin kurulması, havaalanlarının işletilmesi konularında tecrübeli Türk şirketlerinin Sırbistan ile yakından ilgilendiğini söyledi.

Mete, bölge borsalarının "İstanbul Borsası" şemsiyesi altında birleşmesi üzerinde çalışmak istediklerini ifade etti.

Milliyet'te Haftanın Özetiİşte Milliyet'te haftanın öne çıkan haberleri...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber